ЩО РОБИТИ НА ГОРОДІ І В САДУ В ЛИСТОПАДІ

На носі уже зима, а роботи на городі і в саду так і не поменшало. Від того, як ви підготуєтеся до наступного сезону, істотно залежить урожай.  

1. На початку місяця слід обприскати кущі та дерева концентрованим розчином мінеральних добрив (якщо ви не встигли цього зробити наприкінці жовтня). Можна взяти будь-яке з них, але дешевше і простіше (бо легко розлучається в холодній воді) скористатися карбамідом. Буде потрібно 700 г на 10 л води. Якщо у вас немає мінеральних добрив, скористайтеся кухонною сіллю, але солі потрібно 1 кг на 10 л води. Обприскувати слід не тільки надземну частину, а й грунт під посадками. Починати треба з самих кінців гілок, оскільки саме там відклала яйця попелиця. Потім обприскати всі гілочки, їх розвилки, оскільки в розвилках і тріщинах кори зимують багато шкідники. Тому ретельно обприскати стовбури і стебла. Якщо на деревах ще висить листя, обприскування робите прямо по листю. У опалому листі, під нею і у верхньому шарі грунту теж зібралися зимувати шкідники. При обприскуванні розчином такої високої концентрації ви їх знищите.

Чому цей захід слід проводити в кінці осені? Тому що рослини до цього часу повинні піти на спокій, а хітинові покриви зимуючих шкідників ще недостатньо зміцніли. Мінеральне добриво проникне всередину, порушиться сольовий обмін, і шкідник загине, а рослині під час спокою ви шкоди не завдасте. Безумовно, влітку таке обприскування робити не можна, воно викличе хімічний опік не тільки у листя, а й у зав’язі. Хімічні опіки при обприскуванні отрутохімікатами підвищеної концентрації, а також термічні опіки при сильних заморозках проявляються у вигляді опуклих «родимих» плям і «бородавок» на плодах. На яблуках і грушах вони мають сіро-зелений колір.

Повторно обприскування концентрованим розчином мінерального добрива слід зробити ранньою весною, до початку сокоруху. Підвищені дози мінеральних добрив згубні не тільки для шкідників, а й для спор збудників грибних хвороб.

При обприскуванні (не поливі) у грунті не накопичується підвищена доза мінеральних елементів. Таке обприскування по ефективності не поступається обробці саду нитрафеном, який є сильною отрутою, що викликає необоротне ураження печінки. Недарма нітрафен завжди був заборонений до застосування на садових і присадибних ділянках. Його можна застосовувати не ближче ніж в 200-400 м від житла. Так що, застосовуючи його в своєму саду, ви труїте не тільки себе, але і всіх сусідів.

2. Чи треба робити перекопування пристовбурних кіл? Насамперед, для чого вона потрібна? Для того щоб між грудками землі проникла вода і взимку замерзла, проморозити і тим самим погубив зимуючих шкідників. Крім того, для поліпшення повітрообміну. Але якщо ви обприскали сад, влітку не пололи, а зрізали бур’яни і Мульчувати ними грунт під посадками, то грунт не ущільнилась, а навпаки, стала пухкою і повітропроникною. Так що перекопування можете не робити.

3. Чи треба поливати сад восени? Треба, якщо кінець літа і початок осені були посушливими. Не можна, щоб рослини пішли під зиму збезводненими. У цьому випадку є велика небезпека вимерзання їх в сувору зиму. Мороз не стільки пошкоджує, скільки висушує молоді прирости на кінцях гілок.

4. Чи треба вносити гній або перепрілий компост в пристовбурні кола? Органіку треба вносити після закінчення сокоруху, інакше він може викликати небажаний в таку пізню пору зростання гілок. Але вносити його треба не в пристовбурні кола, а по периметру крони, туди, де знаходяться сисні коріння.

5. Що робити, якщо в кінці літа ви не внесли необхідний для росту коренів фосфор і калій? Як кажуть, «поїзд пішов». Зараз ці добрива вносити безглуздо. Єдине, що ще можна зробити, це внести в грунт добриво AVA, тому що воно не розчиняється водою і, відповідно, не вимивається з грунтів ні осінніми, ні весняними водами. Крім того, як тільки температура грунту знизиться до 8 градусів тепла, це добриво взагалі припиняє розчинятися в чому б то не було, а тому прекрасно збережеться до наступного сезону.

6. Листя прибирати не слід. Навпаки, треба згрібати її під посадки по периметру крони, щоб утеплити зону сисних коренів. Чому згрібають, та ще й спалюють листя? Тому що на опалому листі зимують збудники хвороб і деякі шкідники. Але ви то від них листя позбавили. Навесні також не слід прибирати листя з-під посадок. Буквально через пару тижнів від її неохайного вигляду не залишиться і сліду. Її розтягнуть по своїх ходам дощові черв’яки, з’їдять і вироблять гумус. Перепревающей листі відновлює родючість грунту. У лісі її ніхто не прибирає, і гумус у грунті накопичується, а не зменшується.

7. На початку і середині місяця полийте все звільнилися грядки, в тому числі і в теплицях, розчином «Фітоспорін». Що живе в ньому бактерія – хижачка буде ще довгий час знищувати збудників грибних і бактеріальних хвороб, бо гине вона тільки при 20 градусах морозу. Під сніговим покривом вона прекрасно зберігається і продовжує жити і працювати в грунті.

8. Треба зрізати і прибрати в компост надземну частину багаторічних квітів, тільки якщо вона хвора.

Грунт доведеться обприскати будь-яким містить мідь препаратом (3%-ний розчин – 1 столова ложка на 1 л води).

Але якщо листя здорове (а вона буде у вас саме така при регулярному використанні «весняного коктейлю» протягом сезону, причому цілком достатньо робити це обприскування всього раз на місяць), то залиште багаторічні квіти стояти до самих морозів. Морозом роздере стебла, і вони прикриють кореневища самі, а крім того, затримають випав сніг.

9. Наприкінці місяця зробіть укриття над трояндами, клематисами, хризантемами, окучьте півонії, флокси, іриси, якщо цього ще не зробили.

10. Звільніть стовбури і скелетні гілки дерев від лишайників. Для цього зробите 7-10% – ний розчин залізного купоросу (1 столова ложка купоросу на 300 мл води) і нанесіть цей розчин на лишайники. Через кілька днів вони самі впадуть на землю.

11. Часто буває так, що з дерев не опадає листя. Це погано, тому що перший же сніг поламає гілки, а тому доведеться постійно струшувати сніг з дерев, тим більше що сніг зазвичай випадає мокрий, а отже, важкий. Поламані гілки треба відразу зрізати, а місце зрізу замазати зеленкою. Навесні додатково зачистите місця поломок і замажте чорним лаком для металу – бітумом. Поверх нього наросте нова кора.

Щоб надалі таких казусів не траплялося, ще наприкінці жовтня треба змусити листя весь накопичений запас передати дереву. Для того щоб викликати пожовтіння листя, а потім їх опадання, треба обприскати дерева по листю сечовиною (200-250 г – це приблизно 10 столових ложок – на 10 л води).

12. Якщо ви не побілили стовбури в яблунь, то негайно зробіть це, поки температура не знизилася до +6 градусів.

13. Початок листопада – цілком підходящий час для того, щоб зробити обприскування саду концентрованим розчином мінерального добрива (700 г сечовини на 10 л води), щоб знищити зимуючих на стовбурі і в пристовбурних кіл шкідників.

14. Якщо у вас є на стовбурах лишайники, то зараз теж можна від них позбутися, «пофарбувавши» 7-10%-ним (2,5 столовиеложкіна 1 л води) розчином залізного купоросу. До весни їх на рослинах не залишиться.


Повернутися
06.11.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...