ЗВЕРНЕННЯ АНДРІЯ ЗАКРЕВСЬКОГО №37

Нещодавно знайомий розповів про випадково підслуханий у продуктовій крамниці діалог продавчині й вантажника.

– Мала в випускному класі… Скоро будемо до ЗНО готуватися.
– Та я чув, що вже арештували того замміністра, який оте зенео робив. Може, тепер відмінять.
– Відмінили б уже скоріше. Нехай діти ідуть на екзамени. Я б тоді знала, кому і скільки занести, і дитина б моя поступила. А то ті самі десять тисяч підуть на репетитора, а все рівно нема гарантії, що рейтинг буде нормальний...

Невже оце і є «справедливість, за яку варто боротися»: щоб можна було не вкладати гроші в знання дитяти, а лишити його тупим, занісши ті самі гроші «кому треба»?!.

Я абсолютно відвик від реалій корумпованого суспільства. Спілкуючись із  знайомими, дивуюся регулярним розповідям про хабарі в школах, ВУЗах, поліклініках,  даішникам, чиновникам, через які їм «доводилося» проходити, щоб домогтися чогось у житті. Найбільше мене дивує їх спокійне ставлення до всього цього. Знайомі один за одним знизують плечима і відповідають звикло-банальне «А хто їм що зробить? У них у всіх є дах». Або« А як по-іншому? Всі так роблять ». Або« Так воно так скрізь». Ні. Так НЕ скрізь.

Знаєте, що відповідає американський підліток на прохання друга (!) дати списати на іспиті? Що давати йому яку-небудь інформацію, що підвищує його шанси на іспиті, було б несправедливо по відношенню до інших учнів. І на їхню дружбу це аж ніяк не вплине.

 Тепер пригадайте себе у школі, де всі завжди один у одного списували. Причому для того, щоб тобі дали/у тебе попросили списати, зовсім необов'язково було бути великими друзями. Аргументу «ну що, тобі хіба шкода?» зазвичай вистачало. Вчителі, звичайно, боролися зі списуванням. Але свою боротьбу вони мотивували ніяк не справедливістю, а просто словом «не можна». Я пам'ятаю, що давши однокласнику списати, я відчував себе героєм. Адже я допоміг людині!  А ця людина, отримавши незаслужено високі оцінки, можливо, зайняла б  згодом робоче місце, яке міг би зайняти більш якісний фахівець, що призвело б до гіршої конкурентоспроможності компанії-роботодавця, після чого її б видавив з ринку іноземний конкурент, співробітники втратили робочі місця, а держава — частину податкової бази. І саме так корупція руйнує економіку, і саме завдяки тим, хто «зрізає» шлях за рахунок знайомств і хабарів, а не за рахунок праці і знань, вона і зароджується. Це елементарна логіка.

 У країнах, які подолали корупцію, немає слова «блат», і поняття «справедливість» - універсальне й не може застосовуватися вибірково.  


Повернутися
14.10.2015
Категорія: Колонка Андрія Закревського
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...