ЯК ПРИСКОРИТИ ПРИГОТУВАННЯ КОМПОСТУ

Дуже часто сучасні городники для збагачення грунту поживними речовинами вдаються до використання на дачі компосту і повністю відмовляючись при цьому від мінеральних добрив. У кожного на це свої причини – для кого-то промислово вироблені добрива виявляються занадто дорогими, а хтось вважає їх джерелом всіх бід, так як хімічні суміші, на їхню думку, містять небезпечні для здоров'я речовини. При цьому виникає питання – як правильно зробити компост, та при цьому підгадати з термінами, щоб природне добриво виявилося готовим безпосередньо до часу, коли його потрібно вносити в грунт? Ми з редакцією сайту «Яблучко» стверджуємо, що це можна зробити, якщо скористатися нашими порадами. І вже на весну вам буде чим «підгодувати» грядки.

Що? Де? Скільки часу?

Цінність якісно приготовленого компосту очевидна. Овочі, зійшли на компостній купі самосівом, могутніше і на цілий місяць обганяють у розвитку ті, що ростуть на звичайних грядках.
Готує компост ціле співтовариство мікроорганізмів, комах і черв'яків, яким для успішної діяльності необхідні три умови: їжа, волога і кисень.
З першими двома, як правило, проблем не буває. А ось щоб забезпечити доступ кисню, доведеться постаратися: від цього залежить швидкість компостування. На компостних фабриках, де кисень примусово нагнітають у вологу, постійно перемішують суміш, компост дозріває за добу! Нам поспішати нікуди, але важливо, щоб компост був якісним.
Відразу відзначимо, чого не можна класти в компостну купу. Це жири, сало, кістки, синтетика, включаючи пластмаси. М'ясні і молочні відходи нехороші тільки тим, що при розкладанні погано пахнуть і привертають щурів. Але в невеликих кількостях їх можна використовувати, закопуючи в купу: так вони швидше згниють. Склад суміші, яка закладається на приготування компосту, може бути найрізноманітнішим. Зазвичай в нього входять зібрані з ділянки бур'яни, звичайна трава, скошена по кутах і периметру дачі, бадилля зібраних коренеплодів, гілки після обрізання плодових дерев і ягідних чагарників, які перед закладкою подрібнюють. Ну і звичайно ж, побутові харчові відходи з кухні.  Компост — відмінне добриво. Тільки готується він занадто довго — 7-10 місяців. Однак можна прискорити його отримання в 3-5 разів.

Просто додай води

 

Зазвичай для прискорення перегнивання сировини досить регулярно поливати компостну яму або купу. Але ще швидше його можна отримати (за 4-6 місяців), якщо поспостерігати за тим, чого компосту не вистачає. Якщо ви помітили процес гниття, а це поява неприємного запаху, значить, в рослинній масі занадто багато азоту. Мікроорганізми починають занадто бурхливо рости, поглинають кисень і гинуть. Такий компост готується дуже довго і втрачає свої корисні властивості. Додайте туди соломи, вилами злегка перемішайте субстрат. Солома забере надлишки азоту і полегшить доступ кисню. Якщо компост просто лежить, чи не розкладаючись, швидше за все, спостерігається зворотна «біда» — брак азоту. Пролийте його з лійки розчином сечовини — 2-3 спіч. коробка на 10 л води, і отримаєте цінне добриво в два рази швидше.

Прискорення для ледачих

Чим краще будуть створені умови для життєдіяльності мікробів, тим швидше виходить компост. Найбільший недолік і компостної купи, і ями — перепади вологості. Щоб їх усунути, частіше поливайте і накривайте субстрат шаром землі в 10-15 см. Але це важко виконати, і майже ніхто так не робить. Тому землю цілком здатна замінить плівка. Зробіть в ній отвори для повітря і накрийте компостну купу. Додатковий розігрів лише прискорить процес. Відкривайте компост тільки для поливів теплою водою. При такому підході добриво буде готово вже через 3-4 місяці.

…І для самих ледачих

В даний час існує безліч різноманітних добавок для прискорення компостування. Вони прискорюють процеси в 3-5 разів. Але необов’язково купувати мікроби за гроші. Приготуйте їх самі. Мікроби є скрізь, треба лише тільки їх «найняти». Для цього розведіть склянку цукру в літрі води і додайте трохи дріжджів. В компостній купі зробіть кілька лунок і полийте цим розчином, після чого їх закопайте. Такий розчин прискорює розкладання компосту не гірше дорогих мікробів з магазинів. Подібного ефекту домагаються, поливаючи купи розчином коров’яку або гноївки. Але вони є не у всіх, та й запах при подібних заходах стоїть не самий приємний.

Прості тонкощі для швидкого дозрівання компосту

Досвідчені садівники завжди дотримуються правил приготування компосту: раз на місяць ворушать його вилами і перелопачують, перекидаючи в компостну яму, викопану поруч, або заповнюючи її на три чверті, потім просто перекидаючи компост в протилежний кут. Компостну купу ворушити доволі просто, але не всім ця процедура подобається, так як псує вигляд ділянки і вимагає більш частих поливів. Компост готують з ретельно подрібнених матеріалів. Садові подрібнювачі, популярні на заході, у нас велика рідкість, але в процесі закладки матеріалу його обов’язково рубають лопатою. Це загальновідомі «тонкощі», але вони значно покращують процес компостування. І продукт виходить кращої якості.


Повернутися
02.10.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...