ОДНА ЯБЛУНЯ — ЦІЛИЙ… САД!
УНІКАЛЬНОМУ ДЕРЕВУ ВЖЕ 200 РОКІВ
В місті Кролевець на Сумщині знаходиться унікальна яблуня, що зростає у вигляді куща загальною площею 10 соток. У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура, а налічують близько 15 стовбурів-гілок, що приросли до землі. Особливістю яблуні є її здатність до самостійного вкорінення гілками. Віття нахиляється до землі і пускає коріння, коли один зі стовбурів відмирає. Так яблуня продовжує собі життя. Набравшись сил, вже не гілки, а дерева піднімаються знову догори, рясно вкриваючись квітками навесні і червоно-білими, приємними на смак яблуками восени. Цьогоріч, пише Газета по-українськи, яблуня не вродила.
За легендою, дерево має більше 220 років, тому що посадив його нібито садівник князя Мещерського, що колись жив і був тут похований. Місцеві жителі назвали чудо-яблуню "колонією". Квітує вона щороку, але щоразу плодоносить тільки одна її половина, а друга частина відпочиває. Яблука на смак — солодкі і терпкі.
У місцевих жителів існує повір'я, що ця яблуня розмножується, як кущ аґрусу або смородини через те, що кілька століть тому на неї хтось наклав прокляття. У тіні гілок яблуні, в центрі такого дивного саду розташована могильна плита, на якій викарбувано: "Князь Петр Сергеев сын Мещерский родился 1780 августа 24 умер 1848 февраля 18 отроду 68 лет". Через це одна з поширених місцевих назв яблуні — "княжа".
Завдяки своїм особливостям диво-яблуня увійшла до історії садівництва. У 1948 році в четвертому томі своїх творів про неї згадує Іван Володимирович Мічурін. Вражений переказами про незвичайну яблуню-сад, Іван Володимирович просить відповідні служби міста Кролевець надіслати яблуневі живці.
У 1970 році, за свідченнями місцевого жителя, фахівця райсільгоспуправління М. Палиці, на землі лежали 9 стовбурів яблуні діаметром 30—40 см. До 2008 року їхня кількість майже подвоїлася.
Учені не спостерігають на цьому місці аномалій, але всі намагання посадити подібну яблуню в іншому місці не дають результатів.
За рішенням виконкому Сумської обласної ради від 20 червня 1972 року, яблуня оголошена пам'яткою природи місцевого значення під назвою "Яблуня-колонія". У грудні 1998 року Указом Президента України її статус підвищений до загальнодержавного значення.
Разом з іншими незвичайними природними об'єктами яблуня є однією з перлин природно-заповідного фонду України.
← Повернутися