ОПАЛЕ ЛИСТЯ САДІВНИКУ ПРИГОДИТЬСЯ…
Восени опалого листя завжди вистачає. Чи варто його збирати або залишити на місці? І що робити із зібраним листям?
Якщо в саду все нормально, то листя можна і залишити. А потім по весні перекопати, тим самим поліпшивши родючість грунту. Так до деякого часу воліли робити навіть в міських парках. Але потім від такої практики відмовилися, так як у великій кількості розмножилися всілякі шкідники й хвороби.
Так що листя залишати можна під тими деревами, в імунітеті яких ви повністю впевнені, і якщо зможете навесні за допомогою обприскувань винищити шкідників, яким вдалося перезимувати.
І у жодному разі не можна залишати на зиму листя на газонах. Варто його там залишити — і навесні газон буде «красуватися» лисинами.
Хитріші садівники листя на місці не залишають. Вони садовим листям утеплюють коріння винограду, а виноградним листям — сад. Така рокіровка корисна для родючості, не дозволить шкідникам і хворобам навесні зачепитися за улюблені рослини.
А ще краще, якщо після перенесення листя обприскати розчином сечовини: 500 г на 10 л води. Такий концентрований розчин знищить грибок, шкідників і самі стійкі хвороби, прискоривши розкладання листя, яка згниє задовго до весни.
Спалити листя — це найшвидший і простий спосіб. Він хороший тим, що відразу вбиває шкідників, які переховуються і дає нам цінне добриво — золу, яку можна відразу внести під осіннє перекопування.
Однак золи виходить зовсім мало, і структура грунту не поліпшується. Отже «кремації» піддається листя, сильно уражене хворобами або заселене небезпечними шкідниками. В інших випадках його краще відправити на компост.
Листовий компост — самий скоростиглий. Йому не потрібні рік-два для дозрівання. Листва перегниє за пару місяців і поспіє до літньої спеки наступного року. Для суниці та малини кращого засобу для покращення грунту немає.
Для приготування треба приготувати ящик для компосту: по кутах вбити чотири стовпчика і на них натягнути дрібну сітку-рабицю. У такий ящик пошарово засипають листя, перемежовуючи з гноєм або землею (10 см).
Навесні і влітку такий «бутерброд» треба зрідка поливати, і через пару місяців цінне добриво буде готово.
Або можна розправу над листям перенести на весну, а поки його використовувати для зимового утеплення троянд, теплолюбних чагарників та інших садових мешканців, які бояться сильних морозів.
← Повернутися