ОПЛЯ! ПОДОРОЖЧАЄ КАРТОПЛЯ…
ЧЕРЕЗ СПЕКУ УРОЖАЙ КАРТОПЛІ НА 20% ГІРШИЙ, НІЖ ТОРІК. ТОМУ ЦІНИ ПІДУТЬ ВГОРУ
У переповненій приміській маршрутці більшість розмов – про картоплю. Старші обговорюють урожай, молоді – погоду. Може, Бозя дасть завтра дощ і врятує від каторги?.. У таку пору на вихідні усі порядні галичани їдуть на село копати картоплю. І хоча дехто на бензин туди й назад витрачає більше, аніж та картопля коштує, традицій не зраджують.
Через спеку, яка стояла увесь серпень, рекордними урожаями не може похвалитись ніхто, але й провальним цей сезон не назвеш. “Дощу не було, земля зашкарубла, то бульба не могла нормально нарости. Ми перший раз виїхали в поле, почали виорювати, а твердо так, що плуг з землі вибиває, кінь стогне… Плюнули і поїхали додому. А після дощу вже стало добре копати – земля зм’якла, але не розмокла. Картопля сухенька і чистенька, як сполокана, таку добре збирати”, – каже фермер Бодан із приміського села. У нього – майже двадцять соток картоплі. “Накопали достатньо. Одні сорти дуже добре вродили, бо їм підходить посушливий клімат, інші – гірше. Власне, для того треба садити картоплю різних сортів, бо ніколи не знаєш, яка буде погода. Деякі господарі картоплю різних сортів садять вперемішку. Це велика помилка. Бо, по-перше, вони перезапилюються і “зводяться”, а по-друге, гірше зберігаються. Є сорти, які у нас добре родять, але вони не дуже добре зберігаються, – таку картоплю треба з’їсти до січня-лютого. Інші сорти (тверда жовта картопля) можуть зберігатись у підвалі аж до літа. Картоплю на насіння відбираємо відразу на полі – вона має бути середнього розміру, без пошкоджень. Бо коли починаєш насіннєву картоплю вибирати навесні з того, що не встигли з’їсти, то може вийти, що нічого садити. Та й час від часу треба оновлювати насіння. Нові сорти або купую (хоча картопля на насіння коштує дорожче, ніж звичайна), або вимінюю в інших людей”, – ділиться секретами доброго врожаю господар. Каже, уже багато років дотримується цих простих правил, тому навіть у неурожайний рік збирає достатньо.
Утім, картопля добре вродила не всюди. За даними Асоціації виробників картоплі (УАВК), урожай цього року значно гірший за торішній. У Житомирській, Київській і Чернігівській областях картоплі зібрали на 20-30% менше. Навіть у Волинській області, яка славиться своєю бульбою, фермери зібрали на 10-20% менше. Відтак ціни на картоплю цієї зими поповзуть вгору. За словами президента УАВК Миколи Гордійчука, окрім погоди, по виробниках цього року вдарило подорожчання всіх складових, необхідних для технології вирощування картоплі: добрива, засоби захисту рослин, пально-мастильні матеріали. А ще це літо продемонструвало, наскільки важливим є полив на полях. Утім, лише 10-20% господарств, які спеціалізуються на вирощуванні товарної картоплі, мають системи поливу. Ще одна проблема – відсутність достатньої кількості овочесховищ, у яких зібраний урожай можна дотримати до весни. Через неналежне зберігання понад 20% урожаю доводиться просто викидати. Саме через це жителям міст також не радять накуповувати у вересні картоплі на всю зиму. Так, зараз вона найдешевша (на гурт можна придбати по 3-3,5 гривні за кг), але підвали багатоповерхівок, де проходять теплотраси, непридатні для тривалого зберігання овочів. Тож частину запасів, а отже, і витрачених грошей, ви просто втратите.
← Повернутися