КОЛИ САДИТИ ЦИБУЛЮ ПІД ЗИМУ

Видання «Яблучко» вже писало про особливості вирощування цибулі, зараз ж ми спробуємо з’ясувати коли та як садити цибулю, як кажуть, під зиму. Перш ніж садити цибулю під зиму, непогано було б визначитися з сортом, який найбільш для цього підходить. Так само як нічний крем ми наносимо на ніч, а денний днем. Так і з цибулею, бажано садити той сорт, який пристосований переносити зимові морози, активно і швидко йде в ріст навесні, дає максимальну схожість і міцну здорову цибулину. Звичайно ж, для таких цілей південні сорти не підійдуть. Великий ризик вимерзання.

Так яку же краще садити цибулю під зиму? А ось таких сортів: Еллан, Стригуновський, Арзамаський, Мягковскій-300, Бесоновський, Одінцовец, Штутгартен Ризен, Даниловський-301, Халцедон. Вони більш стійкі до стрілкування і відносяться до ранньостиглих сортів, а значить вже в кінці червня- липні можете розраховувати на повноцінний урожай. Штутгарде так само непогано показує себе в зимових посівах. А Еллан можна сказати народжений спеціально для цієї мети.

Якщо є можливість посадити кілька сортів, особливо якщо ви робите це вперше, обов’язково зробіть так. Це дозволить надалі визначитися з оптимальним для вас сортом. Оптимальним за зимостійкості, схожості, догляду під час росту і дозрівання. І звичайно за смаковими якостями. Жовті сорти із золотистим лушпинням більш гіркі і різкі. Білий і фіолетовий більш м’які з солодкуватими нотками. Так, з тим яку цибулю садити під зиму розібралися. Тепер перейдемо до питання коли садити цибулю сівок під зиму.

Час і умови для посадки цибулі під зиму

Кращим температурним режимом для посадки є період коли температура повітря вдень коливається від 0 ͦ С до +5 ͦ С, а вночі опускається до -3 ͦ С. Це свідчить про те, що температура грунту приблизно +3, +4 ͦ С. Значить саме час.

Десь така температура встановлюється вже у вересні, а в листопаді вже лежить сніг і на градуснику далеко за -10 ͦ С. Тому будьте уважні, не спізніться і не поспішіть. Бо якщо посадити рано, він встигне добре вкоренитися і в теплу погоду рушить в ріст, а цього нам зовсім не потрібно. Така цибуля навряд чи перезимує. І праця буде марною. Отже питання, коли садимо цибулю під зиму, дуже індивідуальне і період коливається від середини жовтня до середини листопада, а може навіть до кінця листопада в залежності від регіону.

 Місце для посадки вибирайте сонячне, без застою вологи. Зими, втім, як і весни буваю різні. Якщо на місці посадки вашої цибульки, буде постійно стояти калюжа, гарного врожаю не чекайте. А то і зовсім залишитеся без нього. Якщо є ризик вимокання, грядку краще влаштувати на височині або зробити штучно насипну грядку висотою 18-20 см. Бажано садити на місці, де до цього росла моркву. Вважається, це знижує ймовірність захворювання цибулевого мошкою. Добре після помідор, картоплі та огірків. Не бажано після самого лука і капусти. Найоптимальніший розмір цибулинок (сівка) — 1см., максимум 1,5 см. в діаметрі.

Садимо правильно цибулю сівок під зиму

 Техніка посадки цибулі сівка доволі проста. Робимо грядку. Скопуємо ділянку, попередньо можна розсипати перегною. Щоб земля стала легшою і багатшою поживними елементами.

Розрівнюємо граблями до дрібних грудочок. На отриманій діляночці робимо борозенки глибиною 5 см. На відстані 15-20 см. одна від одної. Відстань між цибулинами в ряду 15 см. На грядці 2 метри поміщається 12 цибулинок. Можна посадити і частіше з розрахунком на те якщо якісь не зійдуть. Але якщо сходи дадуть всі цибулинки, радимо їх прорідити. Цибуля як і будь-яка рослина не любить загущені посадки, любить свободу і провітрювання.  Після посадки землю злегка ущільнюємо, це можна зробити руками. Після настання перших справжніх заморозків грядочку краще присипати тирсою, щоб цибулинкам було тепліше і накидати сухих гілок. Коли випаде сніг, не полінуйтеся накидати його на грядку, а гілочки допоможуть його затримати. Сніг створює свого роду покривало з бульбашками повітря, яке охороняє рослини від вимерзання.

Як поливати й удобрювати  

Як тільки наша цибулька зійшла, її бажано удобрити. Робиться це рано навесні. Для цих цілей використовуємо сечовину або суперфосфат. Суперфосфат 30-40 г / м2. Хлористий калій внесемо під час формування цибулин 10 г / м2. Поливаємо цибулю в жарку погоду 2 рази на тиждень, по 5-10 л. на 1 квадратний метр. У дощову не поливаємо зовсім.

Ознакою дозрівання цибулі є пожовтіння пера і його полягання. Як тільки цибуля просигналила нам про свою готовність, перестаємо її поливати. Через 10-14 днів викопуємо цибулю вилами, акуратно в ручну звільняємо від землі і в такому стані залишаємо на грядці ще на 2 тижні до повного підсихання. Потім можна або зв’язати цибулю в коси або відрізати висохле перо на відстані 3-4 см. Від головки. Зберігати таку цибулю слід при кімнатній температурі в сухому приміщенні.

 Гарних вам врожаїв, та будемо вдячні за ваші коментарі та поради стосовно посадки та вирощування цибулі.


Повернутися
19.09.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…