КОЛИ САДИТИ ЦИБУЛЮ ПІД ЗИМУ
Видання «Яблучко» вже писало про особливості вирощування цибулі, зараз ж ми спробуємо з’ясувати коли та як садити цибулю, як кажуть, під зиму. Перш ніж садити цибулю під зиму, непогано було б визначитися з сортом, який найбільш для цього підходить. Так само як нічний крем ми наносимо на ніч, а денний днем. Так і з цибулею, бажано садити той сорт, який пристосований переносити зимові морози, активно і швидко йде в ріст навесні, дає максимальну схожість і міцну здорову цибулину. Звичайно ж, для таких цілей південні сорти не підійдуть. Великий ризик вимерзання.
Так яку же краще садити цибулю під зиму? А ось таких сортів: Еллан, Стригуновський, Арзамаський, Мягковскій-300, Бесоновський, Одінцовец, Штутгартен Ризен, Даниловський-301, Халцедон. Вони більш стійкі до стрілкування і відносяться до ранньостиглих сортів, а значить вже в кінці червня- липні можете розраховувати на повноцінний урожай. Штутгарде так само непогано показує себе в зимових посівах. А Еллан можна сказати народжений спеціально для цієї мети.
Якщо є можливість посадити кілька сортів, особливо якщо ви робите це вперше, обов’язково зробіть так. Це дозволить надалі визначитися з оптимальним для вас сортом. Оптимальним за зимостійкості, схожості, догляду під час росту і дозрівання. І звичайно за смаковими якостями. Жовті сорти із золотистим лушпинням більш гіркі і різкі. Білий і фіолетовий більш м’які з солодкуватими нотками. Так, з тим яку цибулю садити під зиму розібралися. Тепер перейдемо до питання коли садити цибулю сівок під зиму.
Час і умови для посадки цибулі під зиму
Кращим температурним режимом для посадки є період коли температура повітря вдень коливається від 0 ͦ С до +5 ͦ С, а вночі опускається до -3 ͦ С. Це свідчить про те, що температура грунту приблизно +3, +4 ͦ С. Значить саме час.
Десь така температура встановлюється вже у вересні, а в листопаді вже лежить сніг і на градуснику далеко за -10 ͦ С. Тому будьте уважні, не спізніться і не поспішіть. Бо якщо посадити рано, він встигне добре вкоренитися і в теплу погоду рушить в ріст, а цього нам зовсім не потрібно. Така цибуля навряд чи перезимує. І праця буде марною. Отже питання, коли садимо цибулю під зиму, дуже індивідуальне і період коливається від середини жовтня до середини листопада, а може навіть до кінця листопада в залежності від регіону.
Місце для посадки вибирайте сонячне, без застою вологи. Зими, втім, як і весни буваю різні. Якщо на місці посадки вашої цибульки, буде постійно стояти калюжа, гарного врожаю не чекайте. А то і зовсім залишитеся без нього. Якщо є ризик вимокання, грядку краще влаштувати на височині або зробити штучно насипну грядку висотою 18-20 см. Бажано садити на місці, де до цього росла моркву. Вважається, це знижує ймовірність захворювання цибулевого мошкою. Добре після помідор, картоплі та огірків. Не бажано після самого лука і капусти. Найоптимальніший розмір цибулинок (сівка) — 1см., максимум 1,5 см. в діаметрі.
Садимо правильно цибулю сівок під зиму
Техніка посадки цибулі сівка доволі проста. Робимо грядку. Скопуємо ділянку, попередньо можна розсипати перегною. Щоб земля стала легшою і багатшою поживними елементами.
Розрівнюємо граблями до дрібних грудочок. На отриманій діляночці робимо борозенки глибиною 5 см. На відстані 15-20 см. одна від одної. Відстань між цибулинами в ряду 15 см. На грядці 2 метри поміщається 12 цибулинок. Можна посадити і частіше з розрахунком на те якщо якісь не зійдуть. Але якщо сходи дадуть всі цибулинки, радимо їх прорідити. Цибуля як і будь-яка рослина не любить загущені посадки, любить свободу і провітрювання. Після посадки землю злегка ущільнюємо, це можна зробити руками. Після настання перших справжніх заморозків грядочку краще присипати тирсою, щоб цибулинкам було тепліше і накидати сухих гілок. Коли випаде сніг, не полінуйтеся накидати його на грядку, а гілочки допоможуть його затримати. Сніг створює свого роду покривало з бульбашками повітря, яке охороняє рослини від вимерзання.
Як поливати й удобрювати
Як тільки наша цибулька зійшла, її бажано удобрити. Робиться це рано навесні. Для цих цілей використовуємо сечовину або суперфосфат. Суперфосфат 30-40 г / м2. Хлористий калій внесемо під час формування цибулин 10 г / м2. Поливаємо цибулю в жарку погоду 2 рази на тиждень, по 5-10 л. на 1 квадратний метр. У дощову не поливаємо зовсім.
Ознакою дозрівання цибулі є пожовтіння пера і його полягання. Як тільки цибуля просигналила нам про свою готовність, перестаємо її поливати. Через 10-14 днів викопуємо цибулю вилами, акуратно в ручну звільняємо від землі і в такому стані залишаємо на грядці ще на 2 тижні до повного підсихання. Потім можна або зв’язати цибулю в коси або відрізати висохле перо на відстані 3-4 см. Від головки. Зберігати таку цибулю слід при кімнатній температурі в сухому приміщенні.
Гарних вам врожаїв, та будемо вдячні за ваші коментарі та поради стосовно посадки та вирощування цибулі.
← Повернутися