ЩОБ ДИТЯТКО СПАЛО, ЗДОРОВИМ ЗРОСТАЛО…
Не залишайте світло в дитячій кімнаті.
Спокійний сон для дитини, втім, як і для дорослої людини, — фундамент здоров'я. Такий природний ритм нашого існування, що активність організму знижується із заходом сонця і відновлюється з його появою. Вчені давно встановили, що після 21-ї години слабшає активність основних проявів життєдіяльності: пульс стає рідшим, скорочення серця — слабшають, вдих легенів стає менш глибоким. Це означає, що організм готується до сну і малюку пора в ліжко.
З таких фізіологічних особливостей сну витікають умови нічного відпочинку дитини. Вкладати її треба не пізніше 22-ї години, тоді не доведеться будити вранці силою, і дитина сама прокинеться, свіжа і весела. Дорослі й самі колись були дітьми і знають, як травмує подібне раптове пробудження.
Глибокий сон триває до однієї-двох годин. І лише він дає справжній спочинок. Далі настає період поверхневого сну. У народі кажуть, це коли людина чує, як «гупає по стелі муха». А вже о 5—6 годині ранку активуються серце і легені, вони готові до діяльності вдень!
Іноді батьки залишають уночі слабкі джерела освітлення, мотивуючи тим, що дитина боїться темряви. А це якраз шкідливо, бо навіть заплющені очі через повіки сприймають світлові подразники і передають сигнали до мозку. Око, як відомо, є своєрідним його продовженням з функцією відчуття світла і кольору. Отже, навіть при слабкому світлі мозок «не перемикається» повністю на відпочинок. Одночасно він концентрує інформацію про стан усього тіла і «записує» її на райдужній оболонці ока у вигляді специфічних плям, фігур, кольорових перепадів з точною топографією таких змін. Саме завдяки цьому лікар-іридодіагност (на латині райдужка — ірис) виявляє хвороби і передхворобливі стани. Поганий сон якраз «замулює» картину, бо недостатній відпочинок нервової системи знижує її реакцію. А сон при світлі ще більше погіршує малюнок райдужки.
Пам'ятайте, що діти 5—7 років мають спати за добу до 12 годин, включаючи денний сон (1—2 години). Цей сон корисний і дорослим, і старшим школярам, але до 9—10 років — конче необхідний.
До речі, сон і дорослих, і дітей нормалізують аромати герані, хмелю. Герань у горщику, либонь, у багатьох росте на підвіконні, а от шишки хмелю слід придбати в аптеці, покласти у полотняний мішечок — і ваш снодійний засіб готовий до використання. Покладіть його під подушку. Цей спосіб зміцнення нервової системи знали ще наші предки. Отож здорового вам сну і гарного відпочинку!
← Повернутися