ЩОБ ДИТЯТКО СПАЛО, ЗДОРОВИМ ЗРОСТАЛО…

Не залишайте світло в дитячій кімнаті.

            Спокійний сон для дитини, втім, як і для дорослої людини, — фундамент здоров'я. Такий природний ритм нашого існування, що активність організму знижується із заходом сонця і відновлюється з його появою. Вчені давно встановили, що після 21-ї години слабшає активність основних проявів життєдіяльності: пульс стає рідшим, скорочення серця — слабшають, вдих легенів стає менш глибоким. Це означає, що організм готується до сну і малюку пора в ліжко.

            З таких фізіологічних особливостей сну витікають умови нічного відпочинку дитини. Вкладати її треба не пізніше 22-ї години, тоді не доведеться будити вранці силою, і дитина сама прокинеться, свіжа і весела. Дорослі й самі колись були дітьми і знають, як травмує подібне раптове пробудження.

            Глибокий сон триває до однієї-двох годин. І лише він дає справжній спочинок. Далі настає період поверхневого сну. У народі кажуть, це коли людина чує, як «гупає по стелі муха». А вже о 5—6 годині ранку активуються серце і легені, вони готові до діяльності вдень!

            Іноді батьки залишають уночі слабкі джерела освітлення, мотивуючи тим, що дитина боїться темряви. А це якраз шкідливо, бо навіть заплющені очі через повіки сприймають світлові подразники і передають сигнали до мозку. Око, як відомо, є своєрідним його продовженням з функцією відчуття світла і кольору. Отже, навіть при слабкому світлі мозок «не перемикається» повністю на відпочинок. Одночасно він концентрує інформацію про стан усього тіла і «записує» її на райдужній оболонці ока у вигляді специфічних плям, фігур, кольорових перепадів з точною топографією таких змін. Саме завдяки цьому лікар-іридодіагност (на латині райдужка — ірис) виявляє хвороби і передхворобливі стани. Поганий сон якраз «замулює» картину, бо недостатній відпочинок нервової системи знижує її реакцію. А сон при світлі ще більше погіршує малюнок райдужки.

            Пам'ятайте, що діти 5—7 років мають спати за добу до 12 годин, включаючи денний сон (1—2 години). Цей сон корисний і дорослим, і старшим школярам, але до 9—10 років — конче необхідний.

            До речі, сон і дорослих, і дітей нормалізують аромати герані, хмелю. Герань у горщику, либонь, у багатьох росте на підвіконні, а от шишки хмелю слід придбати в аптеці, покласти у полотняний мішечок — і ваш снодійний засіб готовий до використання. Покладіть його під подушку. Цей спосіб зміцнення нервової системи знали ще наші предки. Отож здорового вам сну і гарного відпочинку!


Повернутися
19.09.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...