МОТОБЛОК АБО ЛОПАТА: ЩО ВИБРАТИ

Поки одні сперечаються, чи треба копати грунт чи ні, у інших свої проблеми: копати лопатою або переорати мотоблоком?

Люди, що закликають не копати землю, навряд чи розуміють, що таке оранка. Створюється враження, що вони більше дбають про мікробів в грунті, ніж про врожай. Як працює плуг і чому він викликає стільки неприязні? Якщо придивитися, то плуг це досить складний механізм: різак — нарізає, леміш — підрізає, а відвал — перевертає пласт. Але не просто перевертає. Пласт відривається під кутом, через що він розпушується. В результаті пласт перевернуть і з «цементного» стану грунт переходить в пухкий. Ось тут починаються проблеми. Адже пласт падає не на дно, а навскіс — пласт на пласт. В результаті вгорі рослинні залишки погано перегнивають. Частина насіння бур’янів і кореневищ зможе прорости. А в нижній частині все розкладеться і перепріє досить швидко, насіння і кореневища не проб’ються на поверхню. Виходить неоднорідний результат. Збудники хвороб, які не опинившись на дні борозни, виживають і на наступний рік знову почнуть шкодити. Тому більш якісна оранка буде з передплужником. Її ще називають «культурною оранкою». Передплужники йдуть перед плугом і зрізають верхній шар з рослинними залишками, насінням бур’янів, шкідниками та збудниками хвороб і кидають його на дно борозни. Все це «добро» прикривається пластом землі і за зиму перегниває.

Зараз проти «культурної оранки» ополчилися всілякі прихильники мінімальної обробки грунту. Але у прихильників оранки є серйозний аргумент — при глибокій оранці врожайність подвоюється. При обробці плоскорізом — відповідно в два рази зменшується… Більш грамотні люди пропонують не йти від оранки, а економити сили, чергуючи пару років оранки й рік-два обробки плоскорізом. Так намагаються вбити двох зайців — поєднати переваги обох, зберігши високі врожаї. Таку обробку прозвали «енергозберігаючою».

Самий більший урожай збирають ті, хто за допомогою оранки поглиблює орний шар. Так мені довелося бачити овочі, вирощені після сидератів, переораних на глибину 35 см. Такого врожаю я ніде більше не бачив. Смородинові кущі, посаджені на такому грунті, були обліплені ягодами «з ніг до голови». З кожного куща господар збирає три-чотири відра ягід!

Так що ж краще: оранка або перекопування?

Різниці особливої немає. Якщо можна загнати трактор, то можна полегшити працю. Якщо не можна, то доводиться мучитися з лопатою, зате бур’яни краще винищуються від лопати, ніж від плуга. До того ж лопата більш рівномірно обробляє грунт і на невеликих ділянках вважається кращою, чим плуг. Більш ефективною вважається літня (чим раніше, тим краще) оранка. Але бувають випадки, коли після ранньої оранки за зиму грунт запливає і доводиться перекопувати його і навесні. А ось культиватори при осінній оранці завжди викликають запливання грунту. І, якщо їх застосовуєте, щоб полегшити роботу — то візьміть за правило: навесні доведеться робити ще один прохід, оскільки грунт за зиму ущільниться. Зате культиватор — кращий засіб від багатьох шкідників, що ховаються на зиму в землі. Шансів вижити після проходу фрези у них немає.

 


Повернутися
10.09.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…