ХТО "СУПЕРХИЖАКИ"? МИ…

Дослідники прийшли до невтішних висновків - люди виявилися "суперхижаками" Землі. Ми не тільки вбиваємо тварин куди швидше вовків, акул і тигрів, але легко і знищуємо найдоросліших, найсильніших і найбільш здорових особин – в комбінації ці здібності смертельно небезпечні для цілих видів.

"Будь-який хижак, що володіє такими здібностями, рано чи пізно поставить своїх жертв на грань зникнення", – говорить один з авторів роботи, які порівняли хижацькі уміння і звички різних тварин, включаючи людину.

Менше 15 тис. років тому перші люди, які прийшли в Америку, призвели до загибелі безліч великих ссавців, від яких сьогодні залишилися лише кістки – мамонтів, гігантських лінивців і т. п. З тих пір наші мисливські навички тільки покращилися, а рибальство удосконалювалося настільки, що ми спустошуємо цілі райони Світового океану, і за сучасними оцінками майже сотня видів риб опинилися на межі вимирання лише через безвідповідальний вилов.

З схожого дослідження почалася і ця робота: канадські екологи вивчали вплив хижаків на рибне "населення" колюшки в околицях одного з островів на півночі Тихого океану. Тривалі спостереження показали, що ні за яких обставин жоден з них не знищує більше 2% колюшки на рік. Втім виявилося, що місцеві рибалки, що виходять на промисел за лососем, виловлюють його куди більше цієї цифри. Вражені, автори звернулися за даними інших спостережень.

Їм вдалося зібрати та узагальнити інформацію з сотень робіт, показавши, що якщо вести розмову про великих диких травоїдних тварин, то люди і інші хижаки, які полюють на них, (леви, вовки, ведмеді) вибивають їх з приблизно однаковою швидкістю, однак жертвами людей майже вдесятеро частіше виявляються найбільш масивні, міцні і здорові звірі. Це не дивно, адже полювання на них в наші дні найчастіше проводится не для видобутку їжі, без економії сил і ресурсів, а задля здобуття найвражаючого трофею.

З рибами все набагато гірше. Як показали вчені, люди знищують в середньому у 14 разів більше риби, ніж будь-який інший хижак (нагадаємо, що щорічний вилов перевищує 100 млн т). І, знову ж таки, під особливою загрозою виявляються великі, здорові, статевозрілі особини, що зазвичай легше за інших вислизають від нападу: сітям і сейнерам все одно. Для популяцій скорочення цієї групи тварин особливо небезпечно, адже саме вони забезпечують розмноження і підтримку чисельності.


Повернутися
10.09.2015
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Незалежність нашої країни складається із нас, наших життів, наших вчинків і наших рішень. Незалежність це не дань і навіть не день. Не парад і не пишне свято.  Її можна порівняти хіба з повітрям – по справжньому незалежність можна відчути тільки тоді, коли її бракує, коли вони зникає або її у вас відбирають. Українці знають ціну незалежності.  Останні чотири роки ми засвоювали цей урок.

    Справжня незалежність не починається з "усього", вона починається з "нуля". Сьогодні. Через бруд, кров, піт, мозолі, могили... Зрештою, останні чотири роки – це лише верхівка «айсберга», з яким ми зіткнулися. Насправді ми двадцять сьомий рік перебудовуємо на нормальний будинок «казарму», споруджену радянськими архітекторами-деміургами. Вони, незалежно від задуму, вміли будувати тільки казарми…  Хмара пилу від нашого «будівництва» осідала довгі роки, заступаючи нам зір, і аж тепер простір довкола потрохи розвиднюється.  Стало видно людей, які відстоюють, впроваджують нове, підтримують, формують, будують, ризикують, не мовчать, не падають духом і не дають іншим, групуються, тягнуть гуртом, вірять… Разом ми збудували власну державу. Тепер треба поліпшувати її якість.