ЩОБ ГОРОД «НАГОДУВАТИ», НАМ ПОТРІБНІ СИДЕРАТИ!
Як можна очистити город від бур’янів і нагодувати землю, не використовуючи хімікати? За допомогою сидератів на дачі! Посіявши відразу конюшину, жито, овес і гірчицю, швидше за все ви займете ними половину городу.
Агроном Василь Іщенко перед осіннім зорюванням засіває город житом. Зелена маса до морозів має перепріти в землі. Тому сидерати — рослини, що висівають аби підживити грунт — слід висівати наприкінці літа.
— Зараз купити гній— велика проблема й багато грошей. Машина обійдеться в 400-500 гривень, — пояснює. — Тому вже кілька років для підживлення землі засіваю її житом.
Сіяти жито радить зарання, щоб устигло максимально вирости до жовтня.
— За 45 діб, за умови дощів, жито виросте до 40 сантиметрів. У цей час зелена маса буде максимальна, складатиме понад центнер на сотку. Тоді й треба приорювати. У жовтні температура в ґрунті 10-15 градусів. За такого тепла гнилісні бактерії розвиватимуться. Якщо посіяти сидерат пізніше й виорати перед морозами, жито в холодній землі не перепріє.
Перед самою оранкою скошує жито газонокосаркою, бо нескошене чіплятиметься за плуг. Розкидатиме його по ходу плуга, в борозни. Разом із ним вкидатиме й кукурудзиння, бадилля соняшників, інші рештки. Спалює лише бадилля бур'янів із суцвіттями.
— Одним з найкращих сидератів є гірчиця, — каже садівник Олександр Косюченко. — Вона ще й відлякує личинку хруща, медведку, слимаків. Дехто засіває город восени, а переорює зелену масу навесні. Це не дасть бажаного ефекту, а навіть зашкодить. Якщо приорювати сидерат навесні, рештки починають перепрівати в землі разом із посадженою картоплею чи морквою, помідорами. Гниття забиратиме на себе азот. Городина не отримає достатньо добрива. Ефект від такого сидерату буде лише наступного року.
Гірчиця – швидкий і холодостійкий сидерат. Вона добре оздоровлює грунт на дачі, але саме на гірчиці починають харчуватися хрестоцвіті блішки, ріпаковий пильщик. До того ж огрубілі стебла погано перегнивають у грунті, заважають зростанню городніх рослин. Ось чому гірчиці не можна давати переростати. Скошуйте її перед бутонізацією і відразу ж закладайте в грунт.
Сидерат конюшина відмінно зимує на дачі. Якщо її вчасно не скосити і не перекопати, швидко розростається, перетворюючись на суцільний килим, витісняє городні культури.
Сидерат фацелія – ідеально для дачної ділянки. Добре очищає грядки, робить ґрунт родючим і не вимагає закладення. Шкода, що насіння фацелії недешеві.
Фацелію і гірчицю можна сіяти смужками по периметру грядок з капустою, дайконом. Шкідники доберуться до гірчиці, а городні культури під прикриттям фацелії залишаться чистими і цілими. Коли фацелія зросте, зріжте її і укладіть в міжряддях. Гірчицю розкладемо навколо баклажанів, навіть якщо вони добре замульчованні. Далі присипаємо землею і поливаємо розчином Байкалу, баклажани підуть у ріст.
В якості сидератів для дачі під зиму краще всього використовувати фацелію – вона створює більш щільне, ніж наприклад гірчиця покривало над землею.
Сидерати редька, олійна гірчиця і ріпак теж дають хорошу мульчу, але на ці сидерати навіть в кінці сезону нападають хрестоцвіті блішки. Виходить, що для них не створюються сприятливі умови.
← Повернутися