ОПЛЯ, НА СТАРТІ КАРТОПЛЯ

«У нас повсюди копають картоплю. Сусіди з усіх боків вже викопали, а я в роздумах: чи не рано, коли «по науковому» потрібно копати картоплю?  
 Ніна ПАВЛОВА, м. Монастириська

За роз’ясненнями ми звернулися до науково-дослідного інституту плодоовочівництва і картоплярства. На запитання читачки відповідає науковий секретар Олександр ВАСИЛЬЄВ:
— Все залежить від термінів посадки картоплі навесні і від стану посадок на сьогоднішній день. Якщо картопля посаджена на початку травня, то в нинішній більш спекотний рік до середини серпня вона уже готова до збирання. При посадці в кінці травня можна відкласти копання картоплі до вересня, але знову ж таки в залежності від стану рослин. Якщо бадилля всохло, то тримати картоплю в землі не має сенсу, так як почалися холодні роси і тумани. У господарствах півдня області картоплю вже щосили прибирають, в більш північних районах області видаляють бадилля.
А взагалі оптимальним терміном збирання картоплі є той, коли бульба досягла фізіологічної стиглості і накопичила максимальну кількість сухих речовин. За часом це збігається з природним в’яненням і відмиранням бадилля. За 7-10 днів до початку пожовтіння бадилля зростання бульб припиняється. У цей час досягається найвищий вміст крохмалю у картоплі, м’якоть дозріває, шкірка набуває міцність.


ТО ЩЕ РАНО, ТО ВЖЕ ПІЗНО…
Не слід проводити прибирання картоплі занадто рано, в цьому випадку недобір бульб на добу може досягати 10 кг з сотки, вона буде гірше зберігатися. Залишати бульби в грунті після природного відмирання бадилля також не слід: вони втрачають у масі і можуть легко заразитись хворобами.
На практиці прибирання картоплі починають зазвичай раніше природного закінчення його вегетації через пошкодження рослин заморозками, фітофторозом або через необхідність прибрати урожай до настання осінньої негоди і стійких заморозків. Час збирання в цьому випадку встановлюють залежно від мети використання бульб. На насіннєві цілі і на ранню вигонку картоплю прибирають раніше, для закладки на зимове зберігання — у більш пізні терміни.
Для того щоб швидше зміцніла шкірка, за 5-7 днів до збирання картоплі на продовольчих посівах і за 10-12 днів на насіннєвих ділянках проводять видалення бадилля. Найбільш прийнятним для присадибної ділянки є механічний спосіб — бадилля скошується косою або серпом. Для хімічного видалення бадилля (десикація) використовують хлорат магнію з розрахунку 250 г або реглон — 20 мл на 4 л води на 1 сотку. Видалення бадилля збільшує урожай стандартних бульб, зменшується збиток, що заподіюється збудниками фітофторозу в останній період вегетації.


І ЩОБ ПОГОДА СПРИЯЛА
Обов’язковою умовою при збиранні є копка картоплі в суху ясну погоду. Температура грунту повинна бути не нижче +9 оС. Прибирання при більш низькій температурі веде до пошкодження бульб. Викопування картоплі при температурі грунту більш +30 оС, коли бульби протягом декількох годин залишаються неприкритою під яскравим сонцем, може викликати сонячні опіки. У цьому випадку на бульбах з’являються чорно-бурі (у вигляді жорсткої кірки) плями. Внутрішня частина бульби зморщується. У ній часто виникає тріщина з чорним фарбуванням тканин («чорне сердечко»). Іноді фарбування тканин поширюється тільки до судинного кільця або по всій внутрішній частині бульб у вигляді сіруватих і чорних плям. Сонячний опік бульб знижує харчову цінність і насіннєві властивості бульб.
Календарно оптимальним терміном прибирання середньоранніх і середньостиглих сортів картоплі в нашій кліматичній зоні (центральна Україна) є друга декада серпня, але не в нинішній аномально спекотний рік.
  Викопані бульби необхідно провітрити на відкритому місці протягом двох-трьох годин, в південних районах при яскравому сонці картопля просушують протягом півгодини-години. При сушінні картоплі в значній мірі гинуть збудники фітофторозу та інших інфекцій.


Повернутися
16.08.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...