ЛІС РУБАЮТЬ. КУДИ ТРІСКИ ЛЕТЯТЬ?

ЯК МОРАТОРІЙ НА ЕКСПОРТ ЛІСУ ЗАЧЕПИТЬ ТЕРНОПІЛЬЩИНУ

Закон про 10-річний мораторій на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді підписав 7 липня 2015 року президент Петро Порошенко. А поміж тим сировину з Тернопілля продають навіть у лісисті Білорусь, Польщу та Румунію, повідомляють в головному управлінні статистики в області.


Йдеться про те, що заборонять вивозити з України “лісоматеріали у вигляді необробленої деревини, а саме ліс круглий у вигляді колод, стовпів, з транспортною вологістю більш як 22 %; пиломатеріали товщиною понад 70 міліметрів з транспортною вологістю більш як 22 %”, – читаємо у підписаному документі.
  Незважаючи на те, що левова частка необробленої деревини, яку експортують з України, походить з інших регіонів, у Тернопільської області і в цьому випадку таки є свій рахунок. Приміром, тільки протягом січня-травня 2015-го від нас експортували в Австрію, Бельгію, Італію, Німеччину, Польщу, Румунію, Словаччину, Чехію й Туреччину паливної деревини на 1,5 млн доларів, у тому числі у вигляді колод, на 1,42 млн доларів, йдеться в офіційній статистиці, яку видання «20 хвилин» отримало від відділу статистики зовнішньої торгівлі та енергетики головного управління статистики в області.
“Лісоматеріали необроблені” з області протягом січня–травня експортували на 873 тис. доларів. Везуть їх у Білорусь, Естонію, Литву, Польщу, Румунію та Китай.
Але й це ще не все. Бо ж із Тернопілля протягом вказаного періоду вивозили також “Лісоматеріали розпиляні або розколоті уздовж”. Їх пішло на експорт 1,238 млн доларів, засвідчує офіційна статистика від вказаного управління. Географія експорту цього пункту ще ширша. Адже йдеться про Білорусь, Молдову, Бельгію, Болгарію, Боснію і Герцеговину, Естонію, Іспанію, Італію, Литву, Нідерланди, Німеччину, Польщу, Румунію, Сербію, Словаччину, Угорщину, Францію, В’єтнам і навіть Палестину.
Порівняно менше вивозили від нас пиломатеріалів – на 218 тис. доларів. Їх експортували до Азербайджану, Молдови, Данії, Іспанії, Німеччини, Польщі та Румунії.
Якщо додати тільки названі пункти експорту, то вийде 3,371 млн доларів. До прикладу, за січень–травень із Тернопільщини експортували за кордон дерев’яних меблів на 393,1 тис. доларів.
Виглядає, що наша область стала сировинним додатком навіть для лісистих Білорусі, Румунії та Польщі, котрі везуть до нас вже готові меблі. Ці країни бережуть свій ліс, а не продають дешеву “чорнову” деревину. Про різницю у ставленні до лісів можна переконатися, зрештою, просто поглянувши на карти Google або карти національних парків. Коли у сусідів вони йдуть компактними масивами, то у нас – штучно поділені на дрібні діляночки зі зручними заїздами для лісовозів поміж ними.


Повернутися
23.07.2015
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Незалежність нашої країни складається із нас, наших життів, наших вчинків і наших рішень. Незалежність це не дань і навіть не день. Не парад і не пишне свято.  Її можна порівняти хіба з повітрям – по справжньому незалежність можна відчути тільки тоді, коли її бракує, коли вони зникає або її у вас відбирають. Українці знають ціну незалежності.  Останні чотири роки ми засвоювали цей урок.

    Справжня незалежність не починається з "усього", вона починається з "нуля". Сьогодні. Через бруд, кров, піт, мозолі, могили... Зрештою, останні чотири роки – це лише верхівка «айсберга», з яким ми зіткнулися. Насправді ми двадцять сьомий рік перебудовуємо на нормальний будинок «казарму», споруджену радянськими архітекторами-деміургами. Вони, незалежно від задуму, вміли будувати тільки казарми…  Хмара пилу від нашого «будівництва» осідала довгі роки, заступаючи нам зір, і аж тепер простір довкола потрохи розвиднюється.  Стало видно людей, які відстоюють, впроваджують нове, підтримують, формують, будують, ризикують, не мовчать, не падають духом і не дають іншим, групуються, тягнуть гуртом, вірять… Разом ми збудували власну державу. Тепер треба поліпшувати її якість.