МОНАСТИРИСЬКА СКЛИКАЄ ЛЕМКІВ

Уже незабаром — 1-2 серпня — в урочищі «Бичова» поблизу міста Монастириська вшістнадцяте зберуться поціновувачі лемківської культури. Окрім популяризації цієї культури, подія буде приурочена 70-річчю примусового вивезення лемків з території Польщі. Олександр Венгринович, голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» каже: для лемків такі заходи є особливо важливими. Він як вірний син Лемківщини робить усе для того, щоб лемки гуртувалися і відчували себе єдиною родиною, щоб відроджували свою говірку, культуру і духовність. Наслідками насильницької депортації є те, що лемки, як етнографічна група українського народу, поставлена на межу зникнення, зазначає чоловік.  Ми сьогодні розсіяні по всій Україні і по світу. І нам кожна деталь, кожний захід, який ми проводимо, надзвичайно дорогий.
— Фестиваль “Дзвони Лемківщини” - це не лише насичена концертна програма, а й свято зустрічі лемків, які давно не бачились, — каже  Олександр Іванович. — Мені приємно, що він набирає вагомості. У попередні роки його проведення до нас приїхали делегації зі Сполучених Штатів Америки, Канади, Австралії, Польщі, Словаччини, Білорусії, Росії, Молдови та інших країн, де проживають лемки.  Тому не може не тішити й те, що серед учасників «Лемківскої ватри» завжди чимало молоді та дітей. А все тому, що лемківська пісня -надзвичайно цікава й мелодійна. Свідченням цього є те, що майже всі відомі українські виконавці мають кілька наших пісень у своєму репертуарі.  Із задоволенням співають лемківські пісні Іван Попович, Оксана Білозір, Марія Бурмака, Святослав Вакарчук та інші.
До того ж серед лемків є чимало видатних людей. Досить згадати хоча б про сестер Байко, які поширили наші пісні, поета ХVI століття Павла Русина, автора музики до державного гімну України Михайла Вербицького, відомого композитора Дмитра Бортнянського, уславленого поета Богдана-Ігоря Антонича. Цей перелік можна продовжувати ще і ще.
У рамках цьогорічної «Лемківської ватри» планують облаштувати спортмістечко та містечко народних промислів. Кожен зможе помилуватися етнічними музейними експонатами та скуштувати автентичні лемківські страви. Передбачена театралізована хода та певні зміни в запалюванні ватри. Не виключають на фестивалі і благодійну складову. Зокрема, каже Олександр Венгринович, якщо і збиратимуть кошти, то виключно на потреби АТО. Попередньо на свято  обіцяли приїхати лемки з Луганщини та Донеччини. Будуть і гості з інших країн. Крім того, на фестиваль запросили бійців.


Повернутися
23.07.2015
Категорія: Культура
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Незалежність нашої країни складається із нас, наших життів, наших вчинків і наших рішень. Незалежність це не дань і навіть не день. Не парад і не пишне свято.  Її можна порівняти хіба з повітрям – по справжньому незалежність можна відчути тільки тоді, коли її бракує, коли вони зникає або її у вас відбирають. Українці знають ціну незалежності.  Останні чотири роки ми засвоювали цей урок.

    Справжня незалежність не починається з "усього", вона починається з "нуля". Сьогодні. Через бруд, кров, піт, мозолі, могили... Зрештою, останні чотири роки – це лише верхівка «айсберга», з яким ми зіткнулися. Насправді ми двадцять сьомий рік перебудовуємо на нормальний будинок «казарму», споруджену радянськими архітекторами-деміургами. Вони, незалежно від задуму, вміли будувати тільки казарми…  Хмара пилу від нашого «будівництва» осідала довгі роки, заступаючи нам зір, і аж тепер простір довкола потрохи розвиднюється.  Стало видно людей, які відстоюють, впроваджують нове, підтримують, формують, будують, ризикують, не мовчать, не падають духом і не дають іншим, групуються, тягнуть гуртом, вірять… Разом ми збудували власну державу. Тепер треба поліпшувати її якість.