Садіть город, а не здоров’я!

Травневі вихідні люди , які мають кілька соток на дачі та у селах, традиційно витрачають на те, щоб посадити у землю те, що у майбутньому принесе рясний урожай.

Звичайно, старання господарів не пройдуть безслідно як у хорошому, так і в поганому сенсі. На городі результат стане помітним восени, а от через надмірне навантаження організм може дати збій уже за кілька годин, пише тижневик «Номер один».

Сердечники — у групі ризику

 Багато людей ставляться до власного здоров’я безвідповідально і це спричиняє важкі наслідки.  Лікарі не заперечують, що фізична праця корисна, але лише у тому випадку, якщо вона є поміркованою. Справа в тому, що організм не звик до сильних фізичних навантажень, особливо після зими. У результаті збій можуть дати будь-які органи – не тільки спина.

Так, наприклад, довге перебування у зігнутому положенні під час роботи на городі викликає зайве поповнення кров’ю сітчатки. У того, хто страждає на підвищений тиск, тривала робота донизу головою може викликати напад гіпертонії або спричинити інсульт. Небезпечно різко піднімати предмети вагою понад 10 кг, тривалий час знаходитися в одному положенні, багаторазово присідати і підійматися не розгинаючись у попереку. Наслідком таких дій можуть стати захворювання хребта. Також тривале фізичне навантаження у непідготовленої людини може спричинити напад стенокардії. Піднімання важкого, тривала робота стоячи, без зміни положення, сприяє варикозному розширенню. Незмінне положення вниз головою спричиняє підвищення тиску в черевній порожнині, що є вкрай загрозливо.

Особливо небезпечно перенапружуватися людям, які страждають від серцево-судинних захворювань, насамперед тим, хто вже переніс серцево-судинні катастрофи. Зрештою це правило стосується усіх, хто має хронічні захворювання. Від тривалої роботи на сонці імунітет людини знижується, тому можливі їх загострення.

- Уважно ставтеся до будь-яких проявів тривожних симптомів: головного болю, миготіння перед очима, дзвону у вухах, раптової слабкості, що супроводжується посиленим потовиділенням. Особливу настороженість повинні викликати болі в ділянці грудної клітки або за грудиною, що віддають у ліву руку або лопатку. У всіх цих випадках кидайте роботу негайно. Полежіть або посидьте у затінку на лавочці. Якщо тривожні симптоми не зникають протягом 5-7 хвилин, прийміть таблетку аспірину. Не допоможе — кладіть нітрогліцерин під язик або прийміть валідол. Навіть якщо через якийсь час біль зникне, до роботи в цей день не повертайтеся і зверніться до лікаря, - застерігає лікар-методист обласного центру здоров’я Галина Зот.

Працюйте без фанатизму

Медики категорично не рекомендують починати господарські роботи без попередньої підготовки. Привчайте свої м’язи поступово до майбутніх навантажень. Робити це можна за допомогою ранкової зарядки. Або ж просто приступайте до роботи з одного-двох рядків. Навантаження виконуйте у кілька підходів, це може стати чудовою розминкою. Врахуйте, що найбільш уразливі перед ризиком травм м’язи рук. Під час інтенсивної роботи можуть постраждати великі і дрібні суглоби рук, а також периферичні нервові закінчення. Перші симптоми - біль і порушення руху. У цьому випадку необхідно невідкладно звернутися до лікаря. Подібні порушення можуть бути ознакою серйозних захворювань, таких, наприклад, як гостре порушення мозкового кровообігу, що вимагає невідкладної спеціалізованої допомоги в умовах стаціонару.

- Найголовніша проблема дачників та й селян - радикуліт. Якщо в селі люди працюють за будь-якої погоди, то дачникам потрібна попередня підготовка. Почніть день на грядках з невеликої зарядки - підійдуть присідання, нахили, повороти. Роботу теж сприймайте як вправу. Максимум - 30 хвилин, і змінюйте попереднє положення. Переміщуйте масу тіла то на одну, то на іншу ногу. Обробляючи хоча б одну ділянку, обертайтеся навколо себе. Піднімаючи важкості з землі, не нахиляйтеся до них, а присідайте, намагаючись зберегти спину прямою. Стежте за тим, щоб поперек не переохолоджувався. Якщо є проблеми з хребтом - перев’яжіть себе бавовняною хусткою, - каже Галина Зот.

Найбільш «популярний» вид нездужання на дачі – травми. Синці, порізи, удари і розтягування для міських жителів – на природі ситуація звична. Тому як з ними справлятися, всі знають добре, але нагадаємо: не грайтеся в Айболита і не намагайтеся самотужки себе рятувати, це може мати важкі наслідки. На дачі зростає ризик підхопити такі захворювання, як лептоспіроз, правець. Саме тому всі пошкодження на шкірі потрібно дезінфікувати та заклеювати пластиром.

І ще одне: постарайтеся реально оцінити свої можливості і не намагайтеся звернути гори на рівному місці. Тільки-но відчули, що робота стала тягарем, зупиніться і відпочиньте.

Не працюйте, нахилившись, занадто довго, різко не нахиляйтеся і не розгинайтеся, не піднімайте і не переносьте важкого. Навіть нетривалі, але великі статичні навантаження можуть мати непередбачувані наслідки. Частіше робіть перерви, відпочивайте. Не працюйте в одному положенні більше однієї години. У сонячний день треба одягти легку кепку, панаму або солом’яний капелюх, перегрів може спровокувати різкий стрибок артеріального тиску. На всяк випадок покладіть у кишеню таблетку нітрогліцерину чи валідолу. У сердечників цей препарат має бути завжди під рукою, а на дачі — тим паче.

 

Повернутися
14.05.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...