Солодкий мед, та «несолодкі» бджоли…

Що робити, якщо вкусила бджола, оса чи шершень

Алергічна реакція після укусу оси або бджоли може проявитися навіть через 8–15 днів. Якщо минулого разу реакції не було, вона може з’явитися цього разу. Як же надати першу допомогу, щоб уникнути наслідків?

…У сімейства ос все як у людей: живуть громадою, мають робочих ос (які, до речі, жалять найболючіше), самців і матку. Але якщо, приміром, бджола здатна вжалити людину тільки раз, то робочі оси можуть зробити це багато разів підряд.  Річ у тім, що жало бджоли зазубрене і витягнути його зі шкіри людини бджола не може. Разом з жалом у шкірі залишається і частина внутрішніх органів бджоли, – це і є причиною, чому вона гине. А в оси жало гладке. До речі, багаторазові укуси – це дуже небезпечно: 200-500 для дорослого и 100-200 для дитини – призводить до смерті.

Днями Івана вкусила оса. За язика. Єдиним правильним і одностайним рішенням було вийняти жало, що успішно й зробили. А далі?

Хтось радив негайно колупнути з вуха трішки сірки і змастити вражене місце, інший порпався в пошуках пігулки звичайного валідолу (бо ніби чув, що, приклавши її до місця укусу, можна позбутися болю), третій блискавично думав, де б узяти пучку петрушки, бо буцім сік саме цієї рослини діє особливо цілюще.

А палкі шанувальники куріння пропонували безпосередньо до місця укусу наблизити тліючий кінець сигарети і в такий спосіб зруйнувати осину отруту під дією високої температури.

Добре розуміючи, що ці нехитрі, десь-колись почуті поради шкоди не завдадуть, не були, втім, упевнені стовідсотково, що й допоможуть. Тому, практично розписавшись у власному безсиллі, ледь не хором заволали: „До лікаря! До лікаря!”.

Чим небезпечні укуси

Івана оса вкусила в так звану зону підвищеного ризику, до якої належать рот, обличчя, поверхнево розташовані судини… А звернутися по медичну допомогу на переконання лікаря Валентини Савченко, потрібно.

– Ви ніколи не можете передбачити, як саме відреагує організм на укус оси, бджоли чи шершня, – каже Валентина Федорівна. – Те, що комаха вкусила вас рік тому і все минулося без ускладнень, ще не означає, що після укусу в цьому році організм у відповідь також „змовчить”.

Адже не забувайте, що в жалі цих комах – отрута, що містить ферменти, які, власне, й провокують появу алергічних реакцій.

Алергічні реакції мають кілька стадій. Зокрема, місцева реакція – це коли довкола місця укусу утворюється набряк, починається свербіння; регіональна реакція – уже набряк анатомічної ділянки і також свербіння; загальна реакція проявляється у вигляді кропивниці (на тілі виступають пухирці), набряку Квінке (набрякає шкіра обличчя, особливо ділянки під очима).

І найнебезпечніша алергічна реакція – анафілактичний шок, внаслідок якого, якщо не надати вчасну кваліфіковану медичну допомогу, може настати летальний кінець.

Алергічні реакції бувають відстроченими і можуть проявитися аж через 8-15 днів після укусу – може з’явитися біль у суглобах, парестезія, гематурія… На це обов’язково потрібно зважати!

Як допомогти людині, яку вкусила оса

Допомогти людині, яка потерпає після укусу оси, бджоли чи шершня, коли поряд немає медичної установи, потрібно так: покласти в горизонтальне положення й обов’язково заспокоїти, тому що буває, людина переживає стрес, не може заспокоїтися.

Потім намагайтеся витягнути жало так, щоб не натискати нігтем на шкіру (аби торбинка з отрутою не луснула). На уражене місце покладіть лід чи змочену в холодній воді ганчірку, – тобто будь-який холод – це зменшить набряк.

А далі намагайтеся дістатися медустанови. Якщо з якихось причин це неможливо, добре, коли у вашій аптечці знайдуться антигеістамінні препарати, димедрол, целестамін, десенсибілізувальні (тобто такі, що зменшують чутливість організму до речовин, що спричинюють утворення алергічного стану) – тавегіл, ремантадин, діазолін. Та перш ніж покласти все це про всяк випадок до своєї аптечки, – порадьтеся попередньо з лікарем.

http://simya.com.ua


Повернутися
19.07.2018
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Буддиська притча розповідає про старого монаха, котрий так повчав своїх молодших колег: «Перший раз, коли сарна впала мені в юшку, я вилив усе на землю. Потім я викидав сарну, але їв юшку. Пізніше я їв усе разом – і сарну, і юшку. Нині ж, якщо якась сарна намагається вилізти з юшки, я заштовхую її назад…»

  Буває так, що невдача може бути основою успіху. Майже дев’яносто років тому журналіст Вільям Боліто написав: «Найважливіше в житті полягає не в тому, щоб максимально використовувати свої успіхи. Кожен дурень здатний на це. Насправді важливим є вміння  отримувати користь з наших втрат. Це вимагає розуму; в цьому і полягає різниця між розумною людиною і дурнем…»

 У житті усе несподіване й непередбачуване. То воно тобі підкидає удачу, то розчарування. Головне-не зупинятися, а продовжувати жити. Можливості потрібно не лише використовувати. Їх потрібно відбирати, виривати від життя, повністю вловлювати і не випускати! Коли доля підкидає тобі якийсь шанс, за цю зачіпку потрібно хапатися, що є духу! Для цього і є життя…

Навіть коли здається, що все проти вас, зусилля та наполегливість можуть бути вашими конкурентними перевагами. Ба більше, вони можуть бути тією єдиною перевагою, яка вам справді потрібна. Як казав класик: якщо важко досягти успіху, потрібно докласти більше зусиль.