Молочні зуби: як чистити і лікувати без сліз

Чи варто пломбувати молочні зуби, вони ж все одно тимчасові? Коли починати чистити зуби? Що робити, щоб дитина не боялася стоматолога?  

  Батьків дуже цікавить, коли ж починати чистити зубки малятам?  Давати щіточку надто рано – недоцільно, дитинка ще не зрозуміє, навіщо цей предмет, - пояснює лікар-стоматолог. А от із місяців десяти до року варто купити маленьку, дитячу, і показати, як нею “бавитися”. Добре, щоб дитина бачила, як батьки чистять зуби, – тоді вона швидше зрозуміє, для чого призначена зубна щіточка.

У міру дорослішання дитини намагайтеся дотримуватися класичного чищення зубів – уранці та ввечері. Застосовувати спеціальну дитячу пасту доцільно з років трьох.

Але пам’ятайте: якщо вранішнє чищення зубів можна замінити, давши скуштувати дитинці, приміром, яблуко чи шматочок твердого сиру, то на ніч це робити просто конче потрібно. Адже карієс займається своєю “чорною” справою саме вночі!

Неважко здогадатися, чому батьки без нагальної потреби не ведуть дітей до лікаря – їх самих колись похід до стоматолога добряче налякав. Тепер відповідно і вони бояться піддавати тортурам своїх безцінних чад…

– А чому вони свого часу налякалися стоматолога? Бо, імовірно, зуб уже болів, і його не лікували, а рятували! А до стоматолога треба звикнути, і бажано раніше, ніж почнуться больові відчуття. Для цього й існує профілактичний огляд.

Повірте, у кабінеті дитячого стоматолога ніхто не буде силоміць лікувати дитинці зуби! Мама бере своє чадо на руки, сідає разом з ним у крісло. А ми, педіатри, уже знаємо свою справу, як зробити так, аби дитинка “дозволила” зазирнути їй до рота…

– Гаразд, зазирнули. А там – карієс. Які методи його ліквідації в дитячому ротику?

– Скажу вам, що на сьогодні темпи розвитку карієсу в дітей просто шалені. А в малюків і поготів: робить свою справу соска у ранньому віці – звідти то підсолоджений компотик лився, то просто гума постійно подразнювала ясна.

Найперше, треба визначити масштаби каріозного процесу. Якщо це тільки початковий етап – можемо покрити ушкоджені зубчики розчином нітрату срібла. На зубчиках утвориться така чорна плівочка, яка призупинить процес руйнації.

А якщо проблема серйозніша – у нас є інший арсенал засобів, тож необов’язково одразу застосовувати машинку. А коли навіть і треба, то ми працюємо турбінками, які процес лікування роблять дуже навіть симпатичним.

– Можуть на місці чорних молочних зубів вирости білі постійні?

– Упевнено кажу: батьки дитини, у якої повністю чорні молочні зуби, згаяли багато часу. Бо зруйновані зубчики можуть свідчити не тільки про надмірну любов до солодкого, але й про збій у роботі окремих систем організму: приміром, у серцево-судинній чи в кишково-шлунковому тракті.

Отже, вони неуважні, і це погано. Поки дитина росте, вчасне лікування відіграє надзвичайно важливу роль. Але сказати, чи виростуть на місці таких чорних білі, зможу напевне, зазирнувши перед тим у татів і мамин роти.

 

– Чи може неправильно вибрана зубна щітка спровокувати стоматит?

– Є два види стоматитів – грибковий та вірусний. Позаяк діти пізнають світ на смак, то вірусів потрапляє до їхніх ротиків чимало. Усе залежить від імунітету дитини: якщо в ньому є “дірочки”, то це й сигналізуватиме поява стоматиту. Тому зубна щітка не може до нього призвести – треба шукати серйозніші причини.

Але нову зубну щіточку не забувайте споліскувати перед використанням кип’ятком. І ще… Коли йтимете з дітками до стоматолога, потурбуйтеся, аби лікар не відклеював від зубчиків жувальну гумку та печиво!

Загалом здоров’я зубчиків – на обідній тарілці. Пам’ятайте, що найбільше вітамінів, корисних для росту та зміцнення зубчиків, міститься у зеленій частині будь-яких овочів. Не дрібніть аж занадто їжу дітям, в яких зубки тільки-но ростуть. Хай буде навантаження на ясенка, хай правильно формується зубний ряд.

http://simya.com.ua


Повернутися
24.06.2018
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...