Коли «припече» печія…
Печія - це одна з найпоширеніших скарг, яка «веде» пацієнтів на прийом до гастроентеролога. Пекуче неприємне відчуття за грудниною, у стравоході, що зазвичай виникає після прийому їжі, не просто завдає прикрощів, а й може свiдчити про серйозні порушення шлунково–кишкового тракту. Що ж найчастіше стає причиною такого дискомфорту?
— Печія нерідко виникає в здорових людей — її здатні викликати і переїдання, і неправильне харчування, — розповідає «Україні молодій» лікар–гастроентеролог Лілія Колесник. — Деякі продукти можуть спровокувати пекучий біль у шлунку — та ж цибуля, гіркий перець, соуси, цитрусові, шоколад, газовані напої. Така неприємність іноді виникає в тих, хто полюбляє гострі страви або зловживає спиртним. Навіть підняття важких предметів і тривалий кашель часом «долучаються до справи»: різкі поштовхи повітря під час кашлю викликають скорочення діафрагми, яка виштовхує шлунковий вміст у стравохід.
Нерідко печія, каже лікар, виникає після прийому лікарських засобів — скажімо, добре відомий аспірин здатен викликати неприємні відчуття в шлунку. Така прикрість може статися і після прийому рафінованої вуглеводної їжі — свіжої випічки, солодощів. Зазвичай у подібних випадках дискомфортні відчуття минають самі: аби позбутися їх достатньо просто переглянути раціон.
Часто печія турбує жінок при надії, особливо в другій половині вагітності, та тих, хто робить великі перерви між прийомами їжі або зазнав тривалих переживань. Якщо після пережитого стресу в роті з’явився неприємний кислий присмак, випийте заспокійливе на травах — хвилювання вгамуються і бунтівливий шлунок заспокоїться.
Однак печія може бути і одним із симптомів так званих кислотозалежних захворювань — гастриту, виразкової хвороби шлунка, а також диспепсії — розладів травлення, пов’язаних із недостатнім виділенням травних ферментів або нераціонального харчування. Диспепсію викликають панкреатити, холецистит, жовчно–кам’яна хвороба, коліти, інші захворювання шлунково–кишкового тракту.
Як виникає печія?
— При підвищеній кислотності відбувається закид вмісту шлунка у стравохід, — пояснює Лілія Володимирівна. — До нього потрапляє соляна кислота зі шлунка, жовч, подразнюючи слизову оболонку. Відтак у роті з’являється неприємний присмак. Позбавитися печії у таких випадках можна тільки вилікувавши діагностоване у вас захворювання. Тож не зволікайте з візитом до фахівця: пройдіть обстеження, дотримуйтеся призначеного курсу лікування та рекомендацій щодо дієти і способу життя.
Якщо ви хочете уникнути печiї у стравоході, доведеться забути про шкідливі звички, насамперед про куріння: викурені цигарки викликають спазм судин, порушують кровообіг. Курець заковтує більшу кількість повітря, яке сприяє появі печії.
— Боротьба з печією та лікування захворювання, на тлі якого вона виникає, потребує якісного харчування, — наголошує гастроентеролог. — Раджу уникати алкоголю (не тільки міцного, а й так званих «слабоалкогольних» напоїв, особливо газованих, вино також може ускладнити ситуацію). Бажано вживати відварене або пропарене нежирне м’ясо — яловичину, курятину, кролятину. Про страви з качки, гусячого м’яса краще забути. Бульйони ліпше готувати вторинні (рідину з м’яса після недовгого кипіння зливають, м’ясо промивають, заливають новою водою і варять удруге). Котлетки, тефтелі готуйте на пару. Є такий жарт: викиньте печію разом зі сковорідкою. Насправді так і є — смажені страви часто ускладнюють роботу шлунково–кишкового тракту. А для тих, хто має серйозні порушення травної системи, вони взагалі протипоказані.
Лікарі–дієтологи кажуть, що м’ясо риби також оптимально вживати вареним або пропареним. Копченої риби при таких проблемах краще уникати, якщо ж зовсім не можете без солоного, то краще зупиняйте вибір на оселедцях помірного посолу. Дуже корисні при печії печений гарбуз, яблука, киселі. «Компот зі свіжих фруктів або консервований вживати небажано, а у вигляді киселю — будь ласка! — каже Лілія Колесник. — Він «огортає» слизову оболонку шлунка, запобігаючи її подразненню. Свіжі яблука, апельсини обмежуйте в раціоні, а соки розбавляйте водою. До речі, томатний і яблучний соки при проблемах зі шлунком узагалі заборонено вживати. У цих продуктах підвищений вміст кислоти. Молочні продукти — кефір, йогурт, сир — вибирайте знежирені. Обов’язково включайте до раціону каші, але не густі, а «розмазні», з клейковиною. Рідким має бути і картопляне пюре. До речі, пшоняну кашу, яка дуже корисна, шлунок часом перетравлює важко, пшоно переповнює його соляною кислотою, провокуючи печію. Відмовлятися від неї не варто — просто правильно приготуйте. Для цього звечора замочіть крупу у воді: пшоно розм’якне, швидше розвариться і стане ніжним на смак».
Рослинні олії, особливо лляна, можуть бути корисні при захворюваннях шлунково–кишкового тракту. Такі лікувальні властивості має і відвар льону. А ось оливкову олію при захворюваннях шлунка слід вживати обережно, — вона посилює виділення жовчі. «Вживайте неочищену соняшникову олію, але в невеликій кількості — одну–дві чайні ложки на день, — додає пані Лілія. — Від кави краще відмовитися, а чорний чай бажано замінити зеленим (без ароматизаторів) чи напоєм з ромашки. Уникайте кетчупів, вживайте майонез домашнього приготування. Салат краще заправляти нежирною сметаною. Від гострих спецій ліпше відмовитися взагалі. Натомість збагачуйте страви свіжими і сушеними петрушкою, кропом, лавровим листом».
МАЙТЕ НА УВАЗІ
Аби попередити печію, важливо дотримуватися певних правил:
* Після їжі протягом півгодини намагайтеся не лягати: походіть, постійте — аби вміст шлунка «не повернув назад» до стравоходу. Їжа швидше просуватиметься по стравоходу і краще перетравлюватиметься, якщо ви рухатиметесь.
* Останній прийом їжі має бути не пізніше, ніж за дві–три години до сну.
* Спіть, припіднявши верхню частину тулуба.
* Не піднімайте предмети вагою понад 10 кілограмів.
* Не виконуйте роботу, яка вимагає нахиленої позиції тулуба.
ДО РЕЧІ
Помічними при печії є так звані антацидні препарати — смекта, фосфальгель, маалокс. Народні засоби не є такими ефективними і дають тільки короткочасне полегшення. Харчова сода — найвідоміший засіб для «швидкої допомоги» від печії — часто викликає подразнення слизової оболонки шлунка та порушення кислотно–лужного балансу в організмі. Краще випити лужної мінеральної води без газу — «Поляну Квасову» або «Боржомі».
← Повернутися