Де ж він, необхідний вітамін?
Поняття авітамінозу найбільш часто зустрічається в весняний час. Чому так? Тому що саме після зими в організмі багатьох людей проявляється нестача вітамінів. Наслідки авітамінозу не найприємніші: швидке старіння, зменшення стійкості перед інфекційними захворюваннями і загострення хронічних недуг, сонливість, швидка стомлюваність, пригніченість, дратівливість та інші. До речі, в чистому вигляді авітаміноз зустрічається досить рідко. Зазвичай, говорячи про авітамінозі, мають на увазі тільки дефіцит вітамінів, а це, на щастя, легко виправити. Які ж вітаміни життєво необхідні людському організму, нестача яких може призвести до авітамінозу?
Вітамін А відповідає за формування скелета, ще його називають «вітамін зору». Велика кількість цього вітаміну можна отримати, споживаючи регулярно морква, гарбуз, кукурудзу, буряк, помідори, червоний перець або абрикоси. Вітамін А дуже нестійкий до температурного впливу, при кип`ятінні має властивість розпадатися, тому продукти з його змістом краще не піддавати довгому кип`ятіння.
Вітамін В1 бере участь у забезпеченні функціонування нервової системи і метаболізмі. Його здатна виробляти мікрофлора кишечника, але в недостатній кількості. Поповнити нестачу вітаміну В1 можна, споживаючи різні сорти хліба і хлібобулочні вироби, гречку, рис, овес, жовток, свинину і яловичину, горіхи.
Вітамін В2, так званий, «вітамін зростання», забезпечує утворення гемоглобіну в крові, сприяє загоєнню ран. Велике його кількість міститься в свіжих овочах, злакових, яйцях, молоці, м`ясі та рибі. Під вплив ультрафіолетових променів і в лужному середовищі вітамін В2 неодмінно руйнується.
Вітамін С підтримує імунітет, як відомо, міститься переважно в цитрусових, болгарському перці, яблуках, картоплі, капусті. Він також не витримує високої температури, при кипінні руйнується.
Вітамін D допомагає засвоїти організму кальцій, виробляється в шкірних покривах під впливом сонячних променів. Крім того, вітамін D багата червона риба, вершкове масло, сметана, молоко, печінку, риб`ячий жир і ікра.
Вітамін Е відповідає за роботу органів статевої та м`язової систем. Багато цього вітаміну в рослинному маслі, жовтку, зелені.
Як зберегти вітаміни в продуктах
Щоб в продуктах збереглися вітаміни потрібно зберігати їх в темному прохолодному місці. При митті, не слід тримати овочі та фрукти довго в воді. Нарізати продукти заздалегідь небажано, краще це робити безпосередньо перед вживанням. Якщо м`ясо або рибу передбачається запекти, то краще це робити в фользі. Коли овочі піддаються варінні, то опускати їх слід в уже киплячу воду і прикривати кришкою каструлю. Крім того, щоб отримувати максимальну кількість корисних речовин з продуктів, потрібно постаратися зробити процес їх термічної обробки якомога коротше і вживати їжу відразу, довго не зберігаючи її.
← Повернутися