І здоров’я, і економія: українці кидають курити
Усе більше українців відмовляються від цигарок. Держбюджет отримав рекордні надходження від тютюнових акцизів на фоні скорочення споживання тютюну в Україні.
Про це повідомили в Українському центрі контролю над тютюном ГО «Життя».
"Надходження від тютюнових акцизів у 2017 році, за даними Держказначейства, склали 39,9 млрд гривень, що на 6,7 млрд, або на 20% більше, ніж у 2016 році. Продовження значного зростання доходів до держбюджету є результатом 40% підвищення специфічного акцизу на тютюнові вироби з 1 січня 2017 року", - йдеться в повідомленні.
Водночас реалізація сигарет торік зменшилася до 67 млрд штук або на 14% порівняно з 2016 роком.
“Політика підвищення акцизів на тютюнові вироби вкотре підтвердила свою ефективність: держбюджет знову отримав більше надходжень, а українці споживають менше сигарет. Водночас потрібно розуміти, що саме курці є платниками акцизного податку, а тютюнові корпорації виключно адмініструють цей податок”, - пояснив керівник Центру Андрій Скіпальський.
Тоді як завідувач сектора контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський пояснює: “Через те, що адвалорний акциз в Україні кілька років поспіль не підвищують, він втратив свій фіскальний сенс. Адвалорний акциз, по суті (для тих сигарет, де акциз був вищим за мінімальний специфічний), дав менш ніж 1% від усіх акцизних надходжень”.
Зауважимо, 7 грудня 2017 року Верховна Рада України підтримала план підвищення акцизів на тютюнові вироби впродовж 2018-2024 років. У 2018 році специфічний акциз та мінімальне акцизне податкове зобов’язання зросли на 29,7%, завдяки чому мінімальний акциз на пачку з 20 сигарет зріс з 12 гривень до 15,5 гривень.
У подальші 6 років тютюновий акциз зростатиме на 20% щорічно. Таким чином заплановано досягнути мінімального європейського рівня оподаткування сигарет, який становить 90 євро на 1000 штук.
Україна має позитивний досвід попередніх років підвищення податків на тютюнові вироби, що сприяло не лише збільшенню надходжень до бюджету, але й зменшенню поширеності куріння.
У 2008—2017 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла більш ніж у 20 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн до майже 40 млрд грн у 2017 році
Глобальне дослідження поширеності куріння в Україні, проведене у 2017 році, показало зменшення поширеності куріння на 20% серед дорослого населення за останні 7 років.
← Повернутися