Коли у сад приходить осінь…
У сад прийшла осінь, але садівникам ще не час відпочивати. Навпаки, треба попрацювати, щоб рослини добре перезимували і порадували наступного року врожаєм. А ще жовтень – найкраща пора оновити сад, посадити нові плодові дерева і ягідні кущі. Як правильно підготувати сад до зими і як доглядати за молодими деревами у перший рік після посадки?
ВИБРАТИ, КУПИТИ, ПОСАДИТИ.
Якщо з літа спланували, що й куди посадите, підготували посадкові ями, то тепер головне – придбати якісні саджанці і вчасно їх посадити.
Найкраща пора для посадки – осінь, коли прийде похолодання. У нашому регіоні це початок жовтня. У жодному разі садити саджанці не можна раніше: якщо викопати рослини до похолодання, коли вони ще не зупинилися в рості, це може мати згубні для рослини наслідки. Знижується зимостійкість і плодоношення. Рослини, посаджені восени, добре приживаються і навесні вчасно вступають в ріст і навіть здатні дати врожай вже в перший рік посадки. Посадкові ями мають бути підготовлені заздалегідь, щоб земля дала осадку і після посадки не рвалося коріння. Для кущів можна зробити ями і за кілька днів до посадки.
ЩОБ ДОБРЕ ВКОРЕНИЛИСЯ
Висаджувати саджанці бажано відразу після купівлі. Якщо такої можливості немає, їх можна зберегти у прохолодному темному вологому приміщенні, обгорнувши кореневу систему вологою мішковиною або присипавши землею. У такому середовищі саджанці можуть зберігатися до 5 днів.
Перед посадкою коріння саджанців можна замочити на 1 добу у воді. Добре додати до неї стимулятор розвитку кореневої системи. Добрий препарат – «Каліймонофосфат». Пропорції розчину – 1 кг на 100 л води. У ньому можна замочувати всі культури перед посадкою, а також восени (у вересні) підливати рослини.
НАПОЇТИ, ЩОБ ПЛОДОНОСИЛИ
При посадці під кожен саджанець треба вилити по 1–2 відра води. Це потрібно не тільки для того, щоб напоїти рослини. А й для того, щоб коріння огорнулося грудкою землі і біля нього не було пустот. Далі саджанці можна не поливати, бо осінь зазвичай є дощовою. Дерева, які були посаджені у попередні роки, восени треба обов’язково полити, щоб вони заклали плодові бруньки і наступного року добре плодоносили.
НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОБІЛИТИ!
Висаджені цієї осені саджанці не треба ні обробляти, ні білити. Напровесні, коли вдень стане тепло, а вночі будуть приморозки (наприкінці лютого – на початку березня), посаджені восени дерева треба буде побілити спеціальною сумішшю із глини, клею і мідного купоросу. Річ у тім, що темні штамби вдень розігріваються, а вночі підмерзають, від чого утворюються морозобоїни. Білий колір «білила» відбиває світло і не дає штамбу нагріватися, а мідний купорос, який входить до його складу, захищає від грибків.
Дерева, яким рік і більше, треба білити і на зиму, і напровесні.
САД ПІД ЗАМОК
Після посадки треба захистити сад від зайців, які взимку обгризають кору. Якщо територія саду не огороджена сіткою, штамби дерев потрібно обгорнути мішковиною (наприклад, мішками з-під картоплі) або монтажною капроновою сіткою, яка застосовується при штукатурці. Можна придбати захисну сітку у спеціальних садових центрах. Важливо, щоб матеріал, якими обгортатимете стовбури дерев, дихав. У жодному разі не можна обгортати плівкою, вона створює парниковий ефект. Якщо дерев небагато, їх можна обв’язати гілками хвойних дерев.
Коли випаде перш сніг, його треба втрамбувати у при стовбурових колах, щоб там не селилися миші і не об’їдали кору.
ГЕНЕРАЛЬНЕ ПРИБИРАННЯ
Осінь – пора, коли треба зробити санітарне обрізання кущів і дерев: видалити всі гілки, які труться між собою, і механічно пошкоджені. Потім прибрати опале листя, розпушити при стовбурове коло. Дехто думає що краще не прибирати листя, а зробити це навесні, мовляв, краще перезимує коренева система. Це неправильно. У листі зимують шкідники, і краще його позбутися. Натомість замульчувати рослини перегноєм. Це збагатить їх поживними речовинами і вбереже коріння від вимерзання. Нічим іншим не мульчувати, бо у мульчі можуть оселитися миші.
ОБРОБКА САДУ
Дерева, які вже ростуть хоча б 1 рік, восени треба обробити 3%-м розчином бордоської рідини. Зробити це потрібно тоді, коли на рослинах залишиться 30 % листя. Для отримання 3%-го розчину потрібно 450 г негашеного вапна і 300 г мідного купоросу розвести у 10 л води. Після приготування розчину треба відразу обробити дерева з пульверизатора, повністю покриваючи рослину разом зі штамбом.
Напровесні (до розпускання бруньок) треба повторити обробку 1%-м розчином. Тоді ж можна вперше обробити дерева, які були посаджені восени.
← Повернутися