Діти ідуть до школи, а ціни-догори…

Восени ціни на продукти в Україні зростуть щонайменше на 20%, вважають експерти Асоціації постачальників торговельних мереж України. Подорожчання яєць і курятини експерти пов’язують, зокрема, з високим попитом на українську продукцію на зовнішніх ринках. За сім місяців експорт яєць зріс на 38%  (порівняно з аналогічним періодом минулого року), курятини – на 31%. Напередодні 1 вересня я вирушила на львівський Привокзальний ринок та у супермаркети, щоб дізнатися, які продукти вже подорожчали, та чи не знизився попит.

За кілограм кавуна доведеться викласти з гаманця 7-9игривень, дині – 12-15.   За кілограм винограду правлять від 35 до 48 гривень. Яблука — 10−20 гривень, груші – 35, апельсини – 30, лимони – 50, сливи – 9−12 гривень за кіло.

Ціни на “борщовий набір”: буряк – 5 гривень за кілограм, морква – 10−15, цибуля – 10, картопля – 8, кабачки – 8, капуста – 8, баклажани – 10, помідори – 8−12. У супермаркетах

 Свіжа свиняча шинка – 120 гривень, якщо з кісткою – 90, сало – 40. М’ясні обрізки для супу — 65 гривень. Кілограм телячої полядвиці — 120−130 гривень, фарш з телятини – 65 (раніше коштував 50 гривень), телятина (обрізки) – 80.

Хоча за останні місяці м’ясо подорожчало, з вересня продавці знову готуються переписувати цінники. За останні дні тушка курки злетіла в ціні відразу до 52, 95 гривні, а вартість філе перевищила 80 гривень. З початку 2017 року курятина подорожчала майже на 30%. У січні 2017-го м’ясо птиці на гуртових ринках можна було купити по 42 гривні за кілограм… В Асоціації постачальників роздрібних мереж кажуть, власники птахоферм пояснюють ціновий стрибок підвищенням собівартості виробництва курятини. Зростання мінімальної зарплати, підвищення тарифів на енергоносії та подорожчання кормів нібито не залишили птахофабрикам вибору. Це сумнівно! Зерно, яким годують птицю, за останній рік подорожчало ), на 3-4%, а м’ясо чомусь подорожчало одразу на 30%. Птахівники ще й отримали цього року рекордну державну дотацію. З січня по червень 2017 року на компенсацію аграрним підприємствам надали з державної скарбниці 1,9 млрд. грн. Ці гроші цілком могли б дозволити птахівникам утримати ціни.


Повернутися
14.09.2017
Категорія: Новини
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...