Щоб капуста не гнила і довго зберігалася
Капуста – частий гість на наших городах. Вона не лише приваблива з гастрономічною точки зору, але ще й володіє багатьма лікувальними властивостями (наприклад, капуста показана при жовчнокам’яної хвороби). Однак цей овоч піддається багатьом хворобам. Біла і сіра гниль, жовтизна, кила, - ось далеко не повний їх перелік.
Біла гниль вражає майже всі види овочів і також бур'яни. Ця хвороба може проявлятися на капусті, салаті, моркві, петрушці, перці, огірках, хроні, соняшнику, квасолі, цибулі. На багатих азотом грунтах і кислих,а також в прохолодну погоду ця хвороба проявляється сильніше.
При несвоєчасному збиранні врожаю, у дуже вологе літо, або переохолодженні і проявляється біла гниль.
Щоб позбутися білої гнилі на овочах можна проводити обприскування уражених рослин мідьвмісними препаратами. Також потрібно стежити, щоб часто і сильно вражаючі білою гниллю культури не вирощувалися на одній грядці одна біля одної.
Також необхідно вапнувати кислі грунти, боротися на ділянці з бур`янами, теплиці і парники необхідно дезінфікувати. Якщо в грунт внесено велика кількість азотних добрив, тоді може розвинутися біла гниль.
Якщо капуста гниє зсередини, віддає неприємним запахом, то це ознаки слизового бактеріозу.
Заходи боротьби такі: дотримання чергування при посадці рослин, боротьба з капусною мухою,після збирання знищувати залишки капусти, видалення хворих рослин.
Аби правильно зберігати капусту в домашніх умовах, слід визначитися ще на етапі вибору сировини.
Як вибрати кращий качан для зберігання
Зберігання може бути короткостроковим (до двох тижнів) і довгостроковим (заготівля на зиму). Для короткострокової «перетримки» сорт, так і спосіб збору рослини особливого значення не мають. Але на довгострокову перспективу відбирати капустяні головки слід дуже уважно. Вони повинні бути з качаном і мати мало пошкоджені покривні листки.
На дотик качан повинен бути твердим, без ознак млявості і областей гнилі. Плоди з ходами комах і відкладенням їх яєць для тривалого зберігання врожаю не годяться.
Не слід віддавати перевагу занадто дрібним екземплярів капустяних головок: вони зберігаються гірше.
Короткочасно свіжу капусту можна зберігати в квартирі, навіть поза холодильника. Найкоротший термін зберігання у молодого качана, адже він перенасичений вологою і тому схильний до швидкого загнивання.
Якщо головка не надрізана, відсутні тріщини, то досить помістити її в темну провітрювану комору. Там лежкість буде довше, ніж на жаркій кухні.
Як зберігати капусту в холодильнику? Загорніть залишок головки в харчову плівку, пергамент, газетний аркуш. Помістіть в овочевий ящик, періодично перевіряйте збереження. Можна користуватися пластиковим контейнером з кришкою, але його слід періодично відкривати, даючи приплив свіжого повітря.
А як зберігати капусту взимку? Правильна заготівля капустяних головок на зиму починається ще ранньою весною, на етапі вибору сорту насіння. Підходять лише пізні сорти, які дозрівають пізно восени, а прибирають їх перед першими заморозками на ґрунті.
Довгострокове зберігання вимагає дотримання наступних умов: вологість 86-90%, температура навколишнього повітря 0-2 °C.
Тільки міцні, непотріскані качани можуть довго зберігатися в льохах і підвалах.
Не видаляйте ні кореневу систему, ні стовбур рослини! За нижній відділ стовбура, безпосередньо перед початком кореневої системи, прив’язують дротяний гачок. На натягнутий дріт головками вниз підвішують капусту. Так ми забезпечуємо постійний і поступовий приплив вологи від коренів безпосередньо до листя.
Покривні грубі обривати листя не можна, їх періодично прибирають у міру висихання або загнивання. Таким чином до самої весни качани залишаються свіжими.
Відрубати качан біля самої капустяної головки. Обернути кожен качан в газетний папір, виставити на сухі полиці без зіткнення між собою. Недолік: при високій вологості верхні листки загнивають, а газетний папір прилипає до цих зон.
← Повернутися