Не переборщіть з морозивом!
Чи любите ви морозиво? Ну, звичайно ж, ніхто не може бути байдужим до солодкої крижаної смакоти… Але чи любите ви морозиво так, як люблять його діти? У стаканчику і на паличці, велике і маленьке, з вишневим джемом і згущеним молоком, шоколадне і ванільне, притрушене зверху горішками. Цей освіжаючий смак дитинства, що тане солодкою пінкою на піднебінні, надихає та заворожує. Як Новий рік не можна уявити без реклами червоних вантажівок з «Кока-Колою», так і літні дні без цього замороженого солодкого продукту – зовсім не літні…
Морозиво - це заморожений смаколик з молока, вершків, цукру, фруктів, ягід, і різних ароматичних і смакових добавок. У будь-якому випадку, їсти його треба, як і будь-який десерт, що не більше однієї порції і не частіше двох разів на тиждень, - зазначає експерт по правильному харчуванню Катерина Чокнадій. - Багато виробників заявляють що морозиво корисне, оскільки там є молоко, а значить, незамінні амінокислоти і вітаміни, а також фрукти, які апріорі корисні. Але якщо об'єктивно, нічого корисного в ньому особливо немає. Морозиво завжди дуже солодке, і до того ж, часто жирне (особливо вершкове), калорійність занадто висока і кількість швидких вуглеводів, які викликають спочатку різкий стрибок цукру в крові, а потім такий же різкий спад, просто зашкалює. При надмірному вживанні морозиво може викликати розвитком залежності від солодкого. Також не корисне воно для зубів, бо холодне і солодке.
Щоб не заболіла голова…
Зовсім не радять їсти морозиво людям з проблемами з шлунково-кишкового тракту, підшлункової, жовчним міхуром, коліками. Справа в тому, що морозиво досить холодне і викликає спазм судин і органів. Через це при зловживанні морозивом можуть навіть початися головні болі. Шкідливо їсти морозиво, якщо є проблеми з жовчним, тому що вживання морозива може сприяти утворенню каменів в жовчному міхурі. Якщо підвищений цукор в крові, то морозиво краще не їсти зовсім. А при діабеті можна їсти тільки спеціальне морозиво на фруктозі. При наявності грибкових захворювань морозиво, як і інші солодощі, треба звести до мінімуму. Пам'ятайте,що так само як і ви, солодке дуже люблять бактерії, особливо грибкові і дріжджові інфекції. При зайвій вазі й ожирінні морозиво бажано не їсти до зниження ваги до норми або, по крайней мере, їсти не частіше одного морозива один раз в два тижні в першій половині дня.
Морозиво сприяє виробленню гормону щастя серотоніна, як і будь-яка насолода. Але точно також діють мед, фрукти, пастила ... Якщо хочете поліпшити собі настрій за рахунок солодкого, то краще вибирайте правильні солодощі. А взагалі літо - пора достатку фруктів і ягід, які теж дуже солодкі і смачні, і теж поліпшують настрій! Зате вони не такі калорійні, а значить не зашкодять вашій фігурі, і наситять організм енергією і вітамінами, поліпшать ваше здоров'я і самопочуття.
← Повернутися