А комарів відженуть… чорнобривці!

Напевно, тільки одна річ може затьмарити літо — це настирливі комахи. Комарі можуть зіпсувати нам сон в літню ніч або відпочинок на природі. І поки вчені сперечаються про шкоду або користь хімічних репелентів, можна згадати, що природа вже все створила сама. Безпечні для здоров’я людини рослини, що відлякують комах, можна посадити на дачі, щоб насолоджуватися теплими літніми вечорами без комарів або гедзів, а також отримати повноцінний урожай без шкідників, пише http://babushkinsad.kiev.ua

Багато рослин-репелентів не тільки безпечні і корисні, але і красиві:

1. Чорнобривці

Чорнобривці можуть бути барвистим доповненням до вашого квітника, але вони також мають запах, що відлякує як комарів, так і багатьох інших комах, наприклад, клопів. У чорнобривцях міститься особлива натуральна речовина, яка входить до складу багатьох хімічних репелентів. Найбільш ефективно садити чорнобривці біля дверей і вікон, щоб перешкоджати зальоту комарів в приміщення, а також серед гарбузів, кабачків, динь і помідорних грядок.

2. Лаванда

Єдину комаху, яку можна побачити біля лаванди, — це бджола. Всі інші комашки намагаються уникати її. Не дарма лаванду так часто використовують як засіб від молі. Лаванда — багаторічна рослина, добре переносить посуху, вона має приємний запах, який ненависний комахам. Ви можете посадити лаванду в квітнику, повісити засушені букетики в шафах, або на відкритих просторах, або використовувати ефірну олію лаванди для відлякування комарів і мух в приміщеннях.

3. Петунія

Більшість людей саджають ці барвисті яскраві однорічники заради краси, не знаючи, що їх начебто слабкий лакричний запах відлякує багатьох комах-шкідників, включаючи тлю, клопів, цикад, листоїдів, хрущів. Правда, є комахи, які, навпаки, люблять петунію — це слимаки і різного виду гусениці.

4. Хризантема

Речовина, що міститься в хризантемах — піретрум — відлякує більшість літаючих і стрибаючих комах, тому вона використовується в багатьох репелентах, призначених для позбавлення від домашніх комах, а також в шампунях для тварин. Хризантема як репелент ефективна від мурах, тарганів, бліх, постільних клопів, кліщів, цвіркунів та інших «друзів» людини.

5. Настурція

Хімічна речовина, що вивільняється в повітря настурцією, відлякує багатьох шкідників, в тому числі білокрилку, більшість видів жуків і хижих комах. Гарна ідея посадити настурції між грядок помідорів, огірків, капусти, кольрабі, брокколі, кабачків і редиски, оскільки її запах буде охороняти їх від властивих саме їм видам шкідників. Зате настурція не відлякує комах, які запилюють, що подвоює її користь для садівників.

Ще один корисна для садівництва квітка, про яку варто згадати, — це нарцис. Він не зовсім репелент в загальноприйнятому сенсі слова, але має здатність відваджувати від ділянки кротів.

 

Крім квітів, що відлякують комах такими властивостями володіють і багато прянних трав і овочів:

1. Часник

У легендах і переказах часнику приписуються властивості відлякувати вампірів, перевертнів та іншу нечисть. Можливо, це тому, що часник насправді має властивості відлякувати комах, в першу чергу, звичайно, комарів, москітів, ґедзів. Але не тільки їх, запаху часнику уникають також і інші комахи. Для більшого ефекту посадіть часник по периметру саду або побризкайте грядки соком часнику. Для рослин сік часнику нешкідливий, а шкідників він відлякує.

2. Розмарин

Крім суто кулінарних цілей, розмарин можна вирощувати і для того, щоб позбутися від мух і комарів. Він також відлякує і інших комах, наприклад, капустяну міль (капустяну совку).

3. Базилік

Сильний аромат базиліка — відмінний репелент від комарів і мух. Його разом з розмарином можна вирощувати в ящиках або горщиках і ставити в міру необхідності туди, де вони в даний момент найбільш потрібні — наприклад, на віранді або біля гамака.

4. Валеріана

Це улюблений аромат кішок, але не комарів. Аромат валеріани відлякує комарів в 10 разів сильніше, ніж будь-який хімічний репелент! Хочете забути про комарів надовго — зірвіть кілька листочків валеріани і натріть ними відкриті частини тіла. Жоден комар не сяде на вас. І будьте готові до ніжної прихильності всіх навколишніх котів.

5. М’ята

Хто не любить запах м’яти! Хто? Комарі, мурахи і миші. Якщо вам дошкуляють ті або інші, посадіть м’яту. Насправді, від неї важче позбутися, ніж вирощувати, оскільки м’ята дуже невибаглива і швидко розмножується по ділянці сама. Якщо вас це бентежить, можна з успіхом посадити її в окремому горщику або ящику. Мульча з м’яти захистить від шкідників ваші грядки з капустою, брокколі, кабачками, гарбузом та ріпою.

6. Чебрець

Сама по собі ця пряна трава не відлякує комах, але розтерті листя можуть служити репелентом від комарів. Потріть ними відкриті ділянки тіла, щоб комарі вам не докучали довгий час.

Але пам’ятайте, що навіть велика концентрація рослин-репелентів не зможе відлякати комарів і інших шкідників, якщо на вашій дачі є місця їх природного розмноження: водойми зі стоячою водою, мурашники або компостні купи.


Повернутися
03.07.2017
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...