Печера на Борщівщині може стати пам’яткою ЮНЕСКО
Гіпсова печера Вертеба розташована в Борщівському районі. Нині археологи із-за кордону вивчають історичну цінність об’єкта. Печера належить до найбільших у Європі, довжина її підземних ходів сягає 9 тисяч метрів. Вертеба – єдина печера в Україні, в якій жили люди. Понад 5 тисяч років тому трипільські племена оселилися у печері. У часи Другої світової у ній українці переховували євреїв. Сьогодні у Вертебі діє єдиний в Україні музей трипільської культури.
Знахідки в печері вражають. Тут віднайшли знаряддя праці з каменю і кості доби енеоліту, а це три тисячі років до н.е. У печері виявили розписаний посуд трипільців та кістки тварин, які використовували у магічних обрядах.
В часи Другої світової війни у цій печері галичани переховували євреїв. 36 євреїв разом з дітьми більше двох років жили у Борщівських підземеллях. Майже всім вдалось вижити та виїхати з країни.
Якщо печера Вертеба отримає статус об’єкта світової спадщини, це надасть їй певні переваги. В першу чергу – додаткові гарантії збереження та подальших досліджень підземних ходів. А також залучення коштів на утримання печери з Фонду Світової Спадщини ЮНЕСКО. На сьогодні 7 об’єктів в Україні входить до списку ЮНЕСКО. Серед них Софія Київська, Києво-Печерська Лавра та букові праліси Карпат.
Джерело: http://www.gazeta-misto.te.ua
← Повернутися