Олег Яциковський: «Українська смородина — найкраща»
Смородина – усім відома культура. Вона надзвичайно корисна й доволі невибаглива у догляді, тому виростити розкішний смородиновий кущ може кожен охочий. Однак при цьому потрібно дотримуватись певних правил. Щоб дізнатися усі таємниці вирощування смородини, звернулася до знаного у цій справі садівника Олега Яциковського. У своєму рідному селі Ангелівка Тернопільського району він заснував фермерське господарство «Садівниче», де, окрім смородинових кущів, вирощує саджанці груш, слив, яблунь, черешень, нектаринів, персиків і навіть фундука.
– Як правильно щепити дерева, я знав уже у шість років, – розповідає Олег Миколайович. – Усі таємниці перейняв від батька, садівника із 50-річним стажем. Він закладав сади в колишньому радгоспі «Ангелівка» ще наприкінці 50-их – на початку 60-их років минулого століття. За яблуками, сливами, грушами сюди приїжджали з Москви, Ленінграда, Києва, Харкова, інших міст колишнього Союзу. Мали 100 гектарів саду, 20 га – плодоягідників. Десять років тому я вирішив продовжити його справу й зайнявся садівництвом. Власну справу розпочав із смородинових кущів, бо смородина – одна з найприбутковіших ягід. Щоправда, цього року ціна на неї впала – усе через воєнні дії на Сході.
За словами садівника, кращих сортів смородини ніж української селекції, немає в світі. Такі польські сорти, як рубен, тесен дають три-п’ять тонн ягід з гектара, а вітчизняні – десять-п’ятнадцять. Окрім того, наша смородина набагато смачніша.
– Смородиновий кущ добре родить упродовж десяти років, після цього його потрібно викорчовувати, – зауважує Олег Миколайович. – Найбільший врожай дають дво-трирічні гілки. Тому треба стежити, щоб після трирічного віку, восени їх підрізати. Після цього кущ навесні пустить нові пагони. Чотири рази на рік смородину кроплю, щоб не чіпалися шкідники і хвороби. Найбільше їм шкодить попелиця, смородиновий кліщ та клівка, а серед хвороб – борошниста роса й іржа. Від попелиці крутиться листя. Смородиновий кліщ найкраще видно навесні, коли кущ ще не розпустився. Тоді по гілках видно маленькі бруньки, завбільшки з горошини. Їх обов’язково треба зривати, складати у тару і спалювати. Склівка залазить всередину гілок і проявляється тоді, коли пагони всихають, навіть коли на них є плоди. Борошниста проявляється сірим нальотом на листі, а іржа – бурим. «Бабусині» методи у цьому не допоможуть. Якщо в селі не будуть кущі і деревця кропити, то через 10 років пропадуть всі сади. Найбільше потрібно кропити після цвітіння, тому що бджоли під час запилення приносять бактерії із різних хворих дерев і навіть якщо вони здорові, то вони захворіють. Тоді треба використовувати препарати, що містять мідь.
← Повернутися