Щоб дорога не підклала свиню…

Вчені Державного технічного і сільськогосподарського університету Північної Кароліни (США) навчилися використовувати свинячі відходи для виробництва асфальтового покриття. Технологія не тільки більш вигідна, а й може одночасно вирішити ряд екологічних проблем і допомогти фермерам, повідомляє ecotown.com.ua, посилаючись на Аgroinvestor.

При створенні дорожнього асфальту використовується мазут, що залишається від виробництва палива з нафти. В якості альтернативи американські дослідники пропонують використовувати відходи свинарських підприємств, оскільки саме вони особливо багаті маслами, схожими на мазут за фізичними характеристиками.

Розробники технології запевняють, що неприємного запаху у асфальтного покриття не буде, оскільки специфічний аромат відходам надають леткі жирні кислоти, які фільтруються під час обробки. Суха ж речовина, що залишається від процесу, може бути використана в якості добрива.

Проект може не тільки стати економічно вигідним, але також дозволить поліпшити екологічну ситуацію і утилізувати відходи свинарських підприємств, що заподіюють великі незручності як самим виробникам тваринницької продукції, так і екологам. Стічні води з сільських ферм (особливо в великих сільськогосподарських штатах) сьогодні стали однією з великих проблем у всьому світі. Так, в США щорічно виробляють близько 43 млрд галонів таких відходів, а Китаї в 10 разів більше.

За фінансової підтримки Національного наукового фонду (NSF), група вчених розробила процес, який перетворює відходи в чорний бітум - липке сполучення, придатне для створення асфальту. Вартість отримання бітуму з гною - $ 0,56 за галон (4,55 л), що набагато дешевше і екологічніше, ніж існуючі сьогодні на ринку США склеюючі складові на основі нафти.

За словами самих вчених, процес отримання «клею» також відрізняється від технології нафтопереробного заводу, який переганяє сиру нафту для виробництва палива і залишає мазут для асфальту. Клейкий матеріал виробляється за рахунок руйнування структури біомаси відходів свинарства, яка потім повторно синтезується в клейову структуру на біологічній основі. Він значно дешевший, вимагає менше тепла для змішування і ущільнення і більш довговічний.

Нині біо-асфальт проходить тестування якості в умовах, що симулюють умови дорожнього руху і підвищених навантажень. Як відзначають розробники, досі всі випробування були успішними і показали відповідність специфікації Департаменту дорожнього руху США.


Повернутися
05.05.2017
Категорія: Новини
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...