Керувати автомобілем буде… сарана

Спостереження вчених за польотом сарани можуть спричинити справжню сенсацію в безпеці на дорогах, де, як відомо, щодня гине не менше людей, ніж на війні. Дослідники помітили, що ці комахи пересуваються зграями в мільйони особин, відокремлених один від одної відстанню в частки сантиметра, але при цьому ніколи не стикаються. Ось якби машини поводили себе так на автостраді!

Таємниця в тому, що нервова система сарани складається з вузькоспеціалізованих скупчень нервових клітин в різних частинах її організму. Це дозволяє комасі виявляти небезпеку і відреагувати на неї в частку секунди. Основна причина ефективності цієї системи, вважають дослідники, в тому, що в сарани "немає мізків". Ні, мозок у неї, звичайно, є, але зовсім крихітний (рудиментарний), тому при передачі нервових сигналів майже не витрачається час на їх проходження через "центральний обчислювальний центр" типу людського мозку. Це і робить рух комахи досить ефективним при переміщенні в хаотичних зграях.

Сарана, по суті, — машина без водія. Інженери вважають, що в майбутньому вони зможуть відтворити таку "манеру поведінки" в рухомих потоках автомобілів, використовуючи великий набір датчиків та автоматизованих рефлекторів. Це допоможе зробити їх надчутливими, що працюють на рівні інстинктів, і надзвичайно безпечними.

"Можна уявити потік машин, які рухаються по шосе впритул одна до одної, при цьому зросте пропускна спроможність дороги, розсмокчуться пробки. Ми з’ясували, що коли сарана близька до зіткнення, її нервова система спрацьовує майже миттєво. Наприклад, якщо їй загрожує зіткнення ліворуч, крила починають працювати так, що вона зміщується вправо, — розповів провідний конструктор з безпеки компанії “Volvo” Джонас Екмарк. — Хвилюючий момент полягає в тому, що ми можемо скористатися плодами еволюції тривалістю в 4,5 мільярда років, щоб створити в майбутньому системи проти зіткнень. І ті ж системи дозволять автомобілям майбутнього їхати швидко і безпечно навіть за лічені сантиметри один від одного. Мета “Volvo” полягає в тому, щоб передати відмінні здібності сарани на комп’ютерну мікросхему і встановити в систему захисту автомобілів”.

 


Повернутися
31.03.2017
Категорія: Новини
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Незалежність нашої країни складається із нас, наших життів, наших вчинків і наших рішень. Незалежність це не дань і навіть не день. Не парад і не пишне свято.  Її можна порівняти хіба з повітрям – по справжньому незалежність можна відчути тільки тоді, коли її бракує, коли вони зникає або її у вас відбирають. Українці знають ціну незалежності.  Останні чотири роки ми засвоювали цей урок.

    Справжня незалежність не починається з "усього", вона починається з "нуля". Сьогодні. Через бруд, кров, піт, мозолі, могили... Зрештою, останні чотири роки – це лише верхівка «айсберга», з яким ми зіткнулися. Насправді ми двадцять сьомий рік перебудовуємо на нормальний будинок «казарму», споруджену радянськими архітекторами-деміургами. Вони, незалежно від задуму, вміли будувати тільки казарми…  Хмара пилу від нашого «будівництва» осідала довгі роки, заступаючи нам зір, і аж тепер простір довкола потрохи розвиднюється.  Стало видно людей, які відстоюють, впроваджують нове, підтримують, формують, будують, ризикують, не мовчать, не падають духом і не дають іншим, групуються, тягнуть гуртом, вірять… Разом ми збудували власну державу. Тепер треба поліпшувати її якість.