Город… у коробці, грядка у пляшці!

Проти весняного “депресняка” — свіжа зелень. З підвіконня!

Коли справжня, не календарна весна не поспішає, так кортить побачити на столі свіжу зелень! До того ж цієї пори натуральні вітаміни особливо потрібні нашому організму. І перший помічник в боротьбі з застудою або грипом – це зелена цибуля.   Її цілющі властивості допомагають впоратися з авітамінозом і весняною стомлюваністю, підвищують імунітет і поліпшують травлення.  А посадивши зелену цибулю в будинку, ви зможете в будь-який час нарвати необхідну кількість її для приготування їжі, а по-друге, будете впевнені, що зелень була вирощена без застосування яких-небудь шкідливих речовин і хімікатів. А от як вирости її самотужки, дізнавалося видання «Яблучко»…

- Найкраще брати дволітрові від пива. У них більше поміститься,- розповідає про вибір пластикової пляшки під зимову грядку вчитель біології Тернопільської школи № 22 Людмила Фічка, 56 років. - Ми садили цибулю на перо в пляшках. На підвіконні мало місця займає й виглядає як ялинка.

Робимо круглі дірки, по колу пляшки на висоті 5-7 сантиметрів від дна. Через горло пляшки засипаємо землею до дірок й встромляємо в них не великі цибульки. Корінці в пляшку, а хвостик на зовні. Зверху знов сантиметрів 5 землі і знов дірки з цибулькою. Поливати через відкрите горлечко.

- Цибулю на перо можна висадити в будь-яку ємність у воду, але краще висаджувати в тирсу й поливати її. Швидше росте й не буде гнити й давати запах, як у воді, - радить Людмила Богданівна. – Таким чином можна спробувати виростити і ще один весняний делікатес- редиску.

Насіння редиски краще замочити звечора, а вранці розкидати зернини на 2-3 сантиметри одна від одної. Чим рідше посіяна, тим більша виростає. Сходить через тиждень й три тижні росте.  

Окрім того, на підвіконні у контейнерах можна виростити зелену цибулю, листковий салат, кріп, петрушку, кінзу, м’яту, гірчицю, шпинат, базилік, крес-салат.
Для міні-городу потрібно: мілкі контейнери різних розмірів, ґрунт, поліетиленові пакети, щоб створити парник, лійка з дрібними отворами, лампи денного світла.

Город у коробці
Якщо немає спеціальних контейнерів, купувати їх не потрібно. Для домашнього городу згодиться звичайна паперова коробка з-під торта, печива або взуття. Аби вона не промокла, вистеліть на дно поліетиленовий пакет так, щоб його краї обгорнули коробку зовні. Наповніть контейнер до половини землею, полийте, рівномірно розподіліть насіння, накрийте зверху шаром ґрунту 1 см і знову полийте. Накрийте пакетом та поставте у тепле темне місце. Коли з’являться перші паростки, зніміть накриття й переставте контейнер на підвіконня. Відтепер ваше завдання – регулярно поливати, додавати добрива та підсвічувати город люмінісцентною лампою щодня по кілька годин. Не чекайте, що зелень із вашої хатньої грядки досягне таких розмірів, як літня. Коли рослинки будуть по 5–6 см, нижні найбільші листочки можна вже зривати. Коли у городі з’явиться більше вільного місця, інші рослини ростимуть швидше. Відтак не відкладайте збір урожаю на потім.
Аби цибуля проросла швидше, замочіть її на ніч у теплій воді. Зауважте, її не можна закопувати, а потрібно лише злегка втиснути корінцем у ґрунт. Якщо зарано обірвете першу зелень, то нова не виросте. Тому не слід квапитися зі збиранням цибулевого врожаю.
Грядка у пляшці

Якщо землі взяти ніде, зелену цибулю можна виростити і без неї. Наповніть ємність водою, накрийте її цупкою картонкою із вирізаними отворами під цибулю. Вони мають бути такого розміру, щоб цибулина застрягла в дірці, опустивши у воду лише корінець. Цибуля на воді буде рости швидше. Однак її зелень буде дещо бліда й гірка. До того ж потрібно регулярно мити ємності, інакше неприємного запаху не уникнути.


Повернутися
17.03.2017
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…