Лютий… на городі: відпочивати годі!

Календар садово-городніх робіт на лютий

 У лютому земля, незважаючи на низькі температури, починає готуватися до приходу весни. Зовні це майже ніяк не проявляється. Садівники і городники відкривають новий сезон.

 Обов’язково відвідайте свою ділянку, щоб перевірити, наскільки надійно рослини захищені від морозів. У цьому місяці вони можуть давати про себе знати, як у ніякому іншому. Подивіться, чи на місці захисне укриття. Зазвичай листя і хмиз на кінець зими можуть бути зміщені вітром. Оновіть шар або на час укрийте рослини джутовими мішками.

 Проведіть роботи по снігозатриманню. Ущільніть сніговий покрив навколо рослин, плодових дерев, декоративних рослин, чагарників. Довше потопчіться по всій ділянці. Це добре ущільнить сніг і збереже його на більш тривалий термін від танення навесні, тобто затримує вологу. Цей захід особливо актуально в малосніжні зими.

 Для лютого характерні хуртовини перемежовуються з відлигами. Така погода призводить до налипання величезної кількості снігу на гілках дерев. Саме тому поряд з утрамбовуванням не лінуйтеся струшувати сніг, інакше його надлишок приведе до поломки гілок. До всього іншого, землі він потрібніше: пухкий сніг захистить коріння рослин від виморожування при сильних морозах.

 Лютий вважається досить сніговим місяцем, але і в цей час часто бувають ясні дні. Вдень сонце починає вже добре пригрівати. В цей час температура різко збільшується, грунт відтає, а на її поверхні акумулюється вода. Як підсумок – рослини прокидаються і починають рости.

 Така погода може простояти до 7-10 днів, а потім знову повертаються холоду, іноді навіть люті морози. На поверхні ґрунту з’являється кірка льоду, що часто веде до неминучої загибелі проростків багаторічників, ягідників, зокрема, суниці, а також квітів.

 Внаслідок температурних перепадів дерева страждають від морозобоїн, іноді у них можуть вимерзати нирки, а кора отримує сонячні опіки. За цим необхідно стежити весь лютий. Опіки слід якомога швидше змастити садовим варом. Штамби дерев потрібно заново побілити, якщо стара побілка подекуди обсипалася.

 Проведіть зимову обрізку плодових дерев. Робіть це лише під час відлиги. Дана операція навіть при невеликому морозі може пошкодити рослини.

 Під кінець місяця зробіть щеплення плодових дерев і живців винограду. Стежте, щоб живцями не змогли поживитися гризуни. Корені з щепленими живцями зберігайте до весни прикопаними в трохи вологий пісок у прохолодному місці. Не допускайте передчасного розкриття нирок. Для цього зберігайте правильну температуру.

 Кінець місяця – найкращий час для заготівлі живців. Також перегляньте живці заготовлені восени і додайте трохи води в пісок, де вони перебувають на зберіганні.

  Лютий – час, коли у гризунів підходять до кінця їх їстівні запаси, і вони виходять на пошуки їжі плодові сади. Крім ущільненого снігу, захистити рослини від зайців і мишей можна ялиновим лапником. Якщо стовбури з осені обв’язані лапником, обов’язково перегляньте їх, а при необхідності оновіть захист.


Повернутися
08.02.2017
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...