Льодовиковий період- не лише в мультфільмі!

Упродовж десяти років, з 2030-го по 2040-й, морози битимуть рекорди, які метеорологи фіксували три століття тому.

Міні-льодовиковий період існуванню людства не загрожує. Як показала історія, Homo sapiens здатні виживати навіть в умовах вічної мерзлоти.

Міні-льодовиковий період існуванню людства не загрожує. Як показала історія, Homo sapiens здатні виживати навіть в умовах вічної мерзлоти.

 Встигли змерзнути впродовж минулого тижня? Синоптики прогнозують: ближче до вихідних стовпчик термометра знову опуститься. Цьогорічна зима обіцяє бути морозною і затяжною… Але це — не найгірша новина. “Через 13 років на Землі розпочнеться новий міні-льодовиковий період. Мерзнути будемо не лише взимку, а й влітку, і так — аж до 2040 року”, — прогнозують астрофізики, які займаються дослідженням показників сонячної магнітної активності.

 Причина криється у циклах сонячної активності. Найвідоміші з них — 11-річний, 90-річний і 300-400-літній. 11-річний проявляється як циклічне зменшення (кожні 11 років) плям на Сонці, які є показниками сонячної магнітної активності. 90-річний пов’язаний з періодичним зменшенням кількості плям в 11-річних циклах на 25-50%. 300-400-літні мінімуми пов’язані з появою кожні 3−4 століття тривалого (до кількох десятків років) інтервалу часу, протягом якого фіксують малу кількість плям.   У період з 2030 по 2040 рік триватиме 26-й сонячний цикл. Морози у ці десять років битимуть рекорди, які метеорологи фіксували три століття тому.

 “У 26-му циклі існують дві хвилі, які дзеркально відображають одна одну. Кожна із них перебуває на своєму піку, але у протилежних півкулях Сонця. Їх взаємодія буде руйнівною. Нейтралізувавши дію одна одної, зведуть активність Сонця до мінімуму”, — пояснює професор математики Університету Нортумбрії (Велика Британія), спеціаліст із вивчення сонячної плазми і сонячної активності, випускниця Київського університету Валентина Жаркова. Каже, її розрахунки точні на 97%. Сонячна активність зменшується вже п’ять циклів підряд (зі середини 1970-х рр.). Чим вона менша, тим більше охолоджується Земля: космічні промені проникають у  земну атмосферу і спричиняють на планеті підвищену  хмарність.

 Востаннє міні-льодовиковий період людство переживало у 1645−1715 рр. (цей період вчені назвали “мінімумом Маундера”). Населення у країнах з помірним кліматом потерпало від жахливих морозів узимку. Зима починалася рано. Перші заморозки фіксували у кінці серпня. Перший сніг випадав на початку осені. Сніжити могло до середини травня. На окремих ділянках сніг лежав цілий рік. Літа як такого не було — весна відразу переходила в осінь. У Великій Британії середньорічна температура у цей період знизилася на 2°С. Гренландія вкрилася льодовиками — з острова зникли поселення вікінгів. По Дунаю катались на санях, по Темзі і каналах в Амстердамі — на ковзанах.

 Періодично замерзали затока Босфор і Адріатичне море біля берегів. Італійці, які живуть у зоні субтропічного середземноморського клімату, розгрібали снігові кучугури кілька метрів заввишки. Високі Альпи не змогли захистити їх від північних і західних вітрів. Потерпали від аномальних снігопадів греки та іспанці. Холодне літо із затяжними дощами призвело до неврожаїв.

 Найхолоднішою видалася зима 1664−1665 рр. Німецькі та французькі газети виходили зі сенсаційними заголовками: “Під час польотів замерзають птахи!”. По всій Європі фіксувався сплеск смертності від переохолодження. “Імунітету” до таких холодів люди не мали — востаннє середньорічна температура настільки сильно знижувалася ще у V ст. до н.е.

 Більшість дослідників схиляється до думки, що зниження сонячної активності — не єдина причина тодішнього глобального похолодання. У часі збіглося кілька факторів. Уповільнився Гольфстрім — тепла морська течія в Атлантичному океані, яка утворюється внаслідок взаємодії солоної і прісної води і транспортує до північного заходу Європи тепло з екватора. Крім того, посилилася активність вулканів. Вони викидали у повітря аерозолі,  які розсіювали сонячне світло, відтак Земля отримала від світила менше тепла, ніж зазвичай. А ще у ті часи більшу частину території займали не “кам’яні джунглі”, а ліси. Біосфера почала поглинати діоксид вуглецю (СО2), що міститься в атмосфері. Цей процес також сприяв зниженню температури.

 Науковці заспокоюють: міні-льодовиковий період існуванню людства не загрожує. Як показала історія, Homo sapiens здатні виживати навіть в умовах вічної мерзлоти. Але, на відміну від наших предків, нам не треба виходити на полювання, щоб було що з’їсти і з чого пошити вбрання, грітися біля багаття та зводити іглу зі снігових брил. Ту відстань, яку у давнину люди долали пішки за 40 днів, тепер можемо подолати літаком за годину.

 Джерело: Високий замок online — http://wz.lviv.ua/life/191285-na-zemliu-nasuvaietsia-novyi-lodovykovyi-period


Повернутися
27.01.2017
Категорія: Новини
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...