ОЙ, МОРОЗ, МОРОЗ, САДУ НЕ МОРОЗЬ…

Почнемо з теорії. Напевно, ви знаєте, що таке камбій. Це така слизька прозора прошарок, розташована між корою і деревиною плодового дерева.

Камбій — це будівельний матеріал, що створює коріння, деревину, кору, листя, бруньки і плоди. Від нього залежить здоров'я дерева і його плодоношення. Ось чому садівник повинен оберігати камбій яблунь, груш, слив, вишень та інших плодових дерев. Від чого оберігати? Від різних механічних пошкоджень, але, в першу чергу від морозів.

Як уберегти сад від морозів? Зазвичай в середній смузі Росії в листопаді і на початку грудня, сильні морози трапляються рідко. А коли несподівано вдаряють, то на деревах утворюються морозобоїни. Як правило, вони з'являються на штамбах, зимостійкість яких значно нижче, ніж у гілок крони. Адже штамб перебуває більшу частину року в теплій зоні біля землі, а тому й втрачає в якійсь мірі свою зимостійкість.

Морозобоін зазвичай з'являються на розвилках, особливо, якщо гілки ростуть на дереві під гострим кутом. Буває, що морозобоін відразу й не помітиш. — Кора може триматися в цьому місці до двох років. Але якщо мороз пошкодив камбій, то на наступну зиму, вже при меншому морозі, пошкодження значно збільшитися. Тому навесні або влітку треба ретельно оглядати штамби дерев, натискаючи на кору пальцями.

Якої шкоди завдають морозобоїни саду? Перш за все, вони руйнують камбій у дерев. Кілька морозобоін рано чи пізно призведуть до загибелі рослини. Сад від морозів можна вберегти, якщо вкрити весь штамб снігом. Він не дасть морозу пошкодити кору. Але зими бувають і малосніжні. Тоді потрібно захистити дерева від морозів в саду заздалегідь.

Що треба зробити? Просто укутати стовбур дерева. Деякі садівники використовують для цього старі газети, але краще, все-таки, вкривати їх хлобчатобумажной тканиною, але, у жодному разі, плівкою, під нею дерево замерзне.

Деякі видання рекомендують фарбувати штамби дерев вапном. Але майте на увазі, що ця фарбування сад від морозів практично не вберігає і, в той же час, пофарбованої корі важче дихати.

Тепер, як уберегти сад від сильних зимових вітрів. Холодні вітри висушують дерева і, тим самим, гублять камбій. Якщо немає від них який-небудь природного захисту, то садові насадження потрібно уберігати і від вітру. Найпростіший спосіб — це укутати молоденькі саджанці або декоративні кущі на зиму.

Пошкодити камбій можна також при неправильній обрізки, коли виходять великі задираки на корі. Гілка плодового дерева можна спиляти і взимку. У цей час добре видно, які гілки в нього зайві. Проводити обрізку треба в два прийоми. Обрізаючи взимку, треба залишити 50-60 см гілки, що відходить від стовбура. А навесні, коли минуть морози, цей залишок обов'язково зрізати на кільце, а місце зрізу зафарбувати олійною фарбою або замазати садовим варом. При обрізанні часто залишають шип. Цього допускати не можна — через нього в дерево проникають хвороботворні мікроби і дерево починає гнити.

Що треба робити в саду в квітні — травні? Якщо яблуні досить дорослі, на них з'являються різні лишайники. Вони й кору закривають, і притулок різним шкідників дають. Лишайники треба видаляти, а стовбур промивати розчином мідного купоросу. Ця процедура допоможе зберегти камбій, а значить і дерева у вашому саду, здоровими.


Повернутися
26.11.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…