ЯЧМІНЬ-НЕ ЖИТО, НЕ ТРЕБА ЧЕКАТИ, ДОКИ ВІН ДОЗРІЄ…

Ця ситуація знайома багатьом: iз нею час від часу стикаються і дорослі, й малюки. Повіка ока червоніє, набрякає і починає боліти, а за день-два на проблемному місці «виростає» ячмінь. Дехто вважає, що найбільш частою причиною появи ячменю є переохолодження і звичайні простудні захворювання.

 Однак насправді запалення повіки зазвичай викликає бактеріальна інфекція. Тобто якщо потерти очі брудними руками чи рушником, цілком можливо наразитися на цю прикрість.

 Ячмінь буває дуже неприємним, але зазвичай минає швидко і, навіть якщо його не лікувати, може сам зникнути за тиждень. Однак фахівці наголошують: коли ця халепа стається дуже часто (особливо у дітей), не можна покладатися на самолікування, а необхідно проконсультуватися у лікаря.

 — Ячмінь ока — це гостре гнійно-запальне захворювання, і найчастіше його викликає стафілокок, стрептокок або інші мікроби, — пояснює столичний лікар-педіатр Надія Унич. — Нині є досить ефективні препарати для лікування ячменю. В стадії інфільтрації (коли спостерігається лише припухлість та почервоніння) можна застосувати мазь «Флоксал». У стадії прориву гнійного утворення використовують очні краплі «Флоксал». Однак лікувати ячмінь ока у дитини за заочними рекомендаціями не слід. В усіх випадках, коли ця проблема виникає, необхідно звертатися до дитячого офтальмолога, тим паче коли йдеться про рецидив недуги.

 Додатково при лікуванні можуть призначатися компреси. Їх роблять з відвару ромашки, лляного насіння, календули, спеції гвоздики, листя бузку, чаю, соку алое. Всі ці речовини здатні дезінфікувати гнійні виділення, сприяючи швидкому загоєнню.

 Ячмінь не заразливий, однак, якщо у дитини запалення повіки ока в гострій фазі, її не слід відправляти у дитячий колектив, а краще на кілька днів залишити вдома, вважає Надія Унич. Адже потрібно регулярно виконувати лікувальні процедури — закладати мазі, закапувати очні краплі тощо. Крім того, у гострій стадії ячменю бажано не потрапляти на протяги, не переохолоджуватися.

 — Для того щоб з’ясувати причину частих гнійних запалень повік, необхідно здати аналіз на демодекоз — трапляється, саме кліщ, який живе у віях, може викликати таку проблему, — додає дитячий офтальмолог Ірина Філатова. — Якщо виявиться, що цей паразит «прописався» на обличчі, з ним доведеться боротися за допомогою ліків. Необхідно також здати бактеріологічний посів рідини з ока — це допоможе правильно призначити терапію, підібрати необхідні антибіотики.

 На жаль, у багатьох випадках без застосування таких радикальних методів лікування позбутися ячменів неможливо.

 Інколи при рецидивах ячменю показана ще й консультація імунолога, оскільки можуть бути деякі відхилення в діяльності імунної системи дитини, відтак може виникнути необхідність в імунокоригуючій терапії — для підвищення захисних сил організму, додає Надія Унич.

 Трапляється, що причиною ячменів, як і взагалі гнійничкових захворювань шкіри, стають хронічні захворювання — проблеми зі шлунково-кишковим трактом, цукровий діабет.

 Лікарі застерігають: розкривати нарив самостійно не можна, це може спричинити ще серйозніші захворювання очей. Так само не радять вигрівати ячмінь, адже йдеться про гнійну інфекцію. Необхідно постійно дотримуватися правил особистої гігієни: ретельно промивати дитині очі, особливо після сну і прогулянок, не давати терти їх брудними руками тощо.

 Якщо через тиждень ячмінь не проходить, необхідно терміново звернутися до лікаря, інакше виникнуть ускладнення: інфекція з гною може потрапити до крові. Це здатне спричинити такі захворювання, як менінгіт і сепсис, викликавши високу температуру і ускладнюючи процес зору.

 Тому важливо правильно вилікувати ячмінь, намагаючись не допустити подібної ситуації.

 Для підтримки імунітету лікарі радять вживати вітаміни, особливо А, В, С, більше гуляти на свіжому повітрі, правильно харчуватися.

ДО РЕЧІ

При лікуванні ячменю у дорослих важливо дотримуватися деяких правил, які сприяють швидкому загоєнню:

* Дбати про особисту гігієну, не допускати попадання бруду і пилу на запалене місце.

* Варто на якийсь час відмовитися від декоративної косметики.

* Якщо людина носить контактні лінзи, їх необхідно замінити на окуляри, оскільки з лінзами можна занести інфекцію з повіки на поверхню зіниці. Якщо ячмінь виник на внутрішній частині повіки, лінзи подразнюватимуть місце, де є запальний процес.

*Не можна самостійно витягати гній (проколювати та використовувати інші способи).

* Важливо не перекривати доступ повітря, закриваючи ячмінь, наприклад, пластиром.

*Заборонено гріти ячмінь теплою парою.


Повернутися
26.11.2016
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Незалежність нашої країни складається із нас, наших життів, наших вчинків і наших рішень. Незалежність це не дань і навіть не день. Не парад і не пишне свято.  Її можна порівняти хіба з повітрям – по справжньому незалежність можна відчути тільки тоді, коли її бракує, коли вони зникає або її у вас відбирають. Українці знають ціну незалежності.  Останні чотири роки ми засвоювали цей урок.

    Справжня незалежність не починається з "усього", вона починається з "нуля". Сьогодні. Через бруд, кров, піт, мозолі, могили... Зрештою, останні чотири роки – це лише верхівка «айсберга», з яким ми зіткнулися. Насправді ми двадцять сьомий рік перебудовуємо на нормальний будинок «казарму», споруджену радянськими архітекторами-деміургами. Вони, незалежно від задуму, вміли будувати тільки казарми…  Хмара пилу від нашого «будівництва» осідала довгі роки, заступаючи нам зір, і аж тепер простір довкола потрохи розвиднюється.  Стало видно людей, які відстоюють, впроваджують нове, підтримують, формують, будують, ризикують, не мовчать, не падають духом і не дають іншим, групуються, тягнуть гуртом, вірять… Разом ми збудували власну державу. Тепер треба поліпшувати її якість.