ЗВЕРНЕННЯ АНДРІЯ ЗАКРЕВСЬКОГО №88

Третя світова… уже розпочалася. Так, за вікном у вас все спокійно. Ні, в бомбосховище бігти не потрібно. Без танків і гармат, ядерної кнопки та радіоактивного попелу. Це війна… за мізки. Яка країна збере найбільшу їх концентрацію на метр квадратний своєї земля, та і переможець. Програє та, звідки відбувається, власне, витік людського капіталу, або, простіше кажучи, «витік мозгів…» Такі поразки менш помітні, ніж втрата територій, проте у кінцевому підсумку обходяться країні значно дорожче. І на сполох бити ніхто не поспішає — ну, згадають коли-не-коли, скільки мільйонів найталановитіших і найперспективніших вимилося з країни, і далі-до справ «нагальних»… 

Україна — країна втрачених геніїв. Ресурсна територія для інших. Не треба нам шоу «Україна має талант» (де зараз, до речі, всі його випускники?!), нам би «Україна цінує талант»…

  Наші митці можуть отримати «Оскар», але не Шевченківську премію, науковців купують на Заході, бо в себе вдома їхні відкриття академію нітрохи не цікавлять,  інтелектуали розбрідаються по чужоземних ґрантах, бо своїх, українських, катма…  Пам'ятаєте старий радянський анекдот про те, чому в магазинах немає м'яса? Бо, мовляв, йдемо в комунізм семимильними кроками, а худоба за нами не встигає… Ось так і з тими нашими співвітчизниками, котрі здобулися на міжнародне визнання, — країна за нами не встигає…

  І навіть якщо їх визнання у світі  вдома, в Україні, не викликає жодних реакцій, крім хіба що заздрости колег, все одно, об'єктивно вони працюють на нашу таки країну — зокрема й на зміну її уявлень про себе… Українцям, як відомо, притаманна хронічно низька самооцінка, так що всяке визнання «наших» зі сторони «чужих» — це, вважайте, компрес нам усім на задавнені національні травми. З якою радістю ми перемощуємо новини на кшталт «емігранти, які прославили Україну на весь світ» та «найвідоміші вихідці з України»,  забуваючи при цьому про те, що ж заставило їх «вийти»…  Про те, що дідусь та бабуся цьогорічного лауреата Нобелівської премії Боба Ділана жили в Одесі, уже мовлено-перемовлено, але чомусь усі тактовно замовчують, що втекли вони звідти від єврейських погромів…  Говорячи про художника Івана Марчука, всі гордо мовлять « наш геній», проте забувають,  що таким титулом його нагородила не українська, а британська газета , а ненька-батьківщина уже більше десяти років не може йому ні музею зорганізувати, ні навіть майстерні виділити… Словом, у цій третій світовій ми поки що програємо… Може, час пускати у хід важку артилерію? «Гармати» заряджені, нам би «пороху в порохівницях»…


Повернутися
20.10.2016
Категорія: Колонка Андрія Закревського
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...