ЯК ВИГОТОВИТИ ПЕЛЕТИ ДЛЯ ОПАЛЕННЯ ВЛАСНОРУЧ

В умовах підвищення ціни на газ та електроенергію для опалення приватного будинку економічно доцільно використовувати не лише дрова, а й пелети власного виробництва.

Для «домашнього» твердого біопалива знадобляться відходи деревини та паперу, передає Екоклуб.

Для виготовлення пелет - гранул циліндричної форми діаметром 6-8 мм і довжиною менше 50 мм - найкраще підходять відходи хвойних порід дерев.Завдяки великій кількості смоли та лігнину, які містяться, зокрема, у корі, тирсі та трісках, таке біопаливо гарно тримає форму та легше гранулюється.

Процес виробництва пелет включає в себе декілька етапів. Спочатку потрібно подрібнити сировину, аби розмір часточок становив 1,5-2 мм, потім просіяти та підсушити. Тирсу, яка буде використовуватися для виготовлення пелет, подрібнювати не потрібно. Вологість сировини повинна бути не більше 15% і не менше 12%.

Для подрібнення можна використати дробарку або ж циркулярну пилку, встановивши на останню ріжучий вал з пелюстковими фрезами.

Сушарку також можна виготовити самостійно. Для цього в бочки необхідно відрізати дно і отриману трубу встановити так, щоб вона могла повільно обертатися, наприклад, за допомогою електродвигуна. В трубу подається гаряче повітря – і сировина підсушується. Можна сушити деревні відходи і на сонці, час від часу помішуючи її.

Найскладнішим етапом виготовлення пелет вважається гранулювання. Пелети формують за допомогою гранулятора, які бувають з циліндричною або пласкою матрицею.

Циліндрична матриця - це перфорований барабан, у якого обертаються катки.

Пелетна «суміш» протискується в отвори в барабані і з зовнішньої сторони зрізується ножами. Пласка матриця працює за тим же принципом, але матриця жорстко закріплена на валу. Катки при обертанні втискують сировину через отвори, які обов'язково повинні бути конічної форми, завужені донизу. Виготовити матрицю самостійно складно, тому можна придбати прилад призначений виключно для пелет або для виготовлення комбікормів.

Аби виготовити матрицю самостійно, потрібен металевий диск товщиною не менше 20 мм. Діаметр матриці, від якого залежить продуктивність, може бути будь-яким. Приміром, матриця діаметром 50 мм та двигун 25-30 кВт дозволять виробляти 300-350 кг пелет за годину.

Матрицю встановлюють у верхню частину корпусу гранулятора таким чином, щоб вона вільно оберталася, але проміжок між нею та стінками корпусу був мінімальним. Вона з'єднується через редуктор з двигуном потужністю не менше 15 кВт. Частота обертання матриці має бути в межах 60-100 обертів за хвилину.

 У якості редуктора можна використати задній міст від мотоцикла типу "Дніпро". Вал редуктора закріплюють у нижній частині гранулятора за допомогою муфти та підшипників. Сировина завантажується зверху, проходить через матрицю та вивантажується в лоток. Можна зробити конструкцію і з горизонтальною загрузкою.

Сформовані гранули підсушують та засипають у мішки для зберігання.

Для опалення будинку площею 100 кв.м потрібно біля 4 тонн пелет у рік. Цей показник суттєво залежить від теплоізоляції житла та інших конструкторських особливостей.

«Домашні» пелети дозволяють суттєво зменшити витрати на опалення.


Повернутися
22.09.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…