ЯК БОРОТИСЯ З КРОТАМИ НА САДОВІЙ ДІЛЯНЦІ І ЧИ ЗАВЖДИ ЦЕ ПОТРІБНО

Кроти відносяться до сімейства Комахоїдних і живуть під землею. Це досить нешкідливий звірятко, однак для багатьох дачників проблема, як боротися з кротами на садовій ділянці, стає однією з найбільш актуальних. Причиною цього стають зіпсовані галявини, подритие чагарники та інші неприємності, пов'язані з підземним жителем.

Додаткові труднощі представляє те, що кроти, як правило, переселяються на облюбоване місце всім сімейством. До речі, розмножуються ці звірята також досить швидко.

Визначити, що на садовій ділянці з'явилися саме кроти, а не інші тварини, можна по виникненню кротовин, або кучугур свіжої перекопаному землі. Звірятко швидко риє землю, особливо городню – м'яку і оброблену, а надлишки землі викидає назовні. Кріт є хижаком і харчується виключно комахами: черв'яками, капустянками, жуками та іншими. Овочі, фрукти і коріння він не їсть.

Чи є від крота користь

Перед тим, як починати боротися з кротами на дачній ділянці, варто задуматися, адже ці тварини приносять користь. Як уже говорилося, цей звір живиться дощовими хробаками, але він може поїдати і жуков-дротяників, лялечок п'ядуна, медведок, личинок травневого жука та інших шкідників. При цьому кроту доводиться харчуватися не менше трьох разів на добу, тому підземний житель досить швидко позбавить ділянку від більшості шкідників. У природному середовищі це підземне тварина відіграє важливу роль ще і за рахунок того, що вона розпушує землю, а це збільшує її родючі властивості.

Звичайно, землю, яку звірята викидають, слід підсипати назад під коріння багаторічних рослин, дерев та кущів. Її також можна використовувати для посадки насіння, адже в ній не міститься насіння бур'янів. Крім того, дослідження показали, що у неї є особливі властивості, з-за яких посаджені в неї насіння швидше і краще проростають.

Тому навіть, якщо ви все-таки вирішили позбутися кротів на ділянці, краще все ж скористатися гуманними засобами, а не капканами і отрутою. При цьому дуже важливо, починати боротьбу з цими тваринами відразу після їх появи. Інакше вони встигнуть обжити територію, і тоді вигнати їх буде набагато складніше.

Якої шкоди завдають кроти

Кроти воліють полювати в рихлому грунті городів і садових ділянок, так як там присутня велика кількість дощових черв'яків. В процесі вони нерідко пошкоджують кореневу систему різних рослин: квітів, овочів, ягід, а також молодих дерев та чагарників.

Викидається назовні земля не тільки псує зовнішній вигляд галявини, але і перешкоджає використанню газонокосарки. Справжнім лихом стають кроти для ландшафтного дизайну, адже звірятка можуть по-своєму скорегувати клумби або садові доріжки. Крім цього, купи землі блокують стік води в дренажній системі ділянки, а значить, доведеться регулярно проводити очисні роботи.

 

Цікаво, що ще кілька десятиліть тому кроти винищувалися в цілях заготівлі хутра. Їх м'яка шкірка досить високо цінувалася. Однак до теперішнього часу промисел кротів не ведеться, а в Європейських країнах знищення звірів повністю заборонено, до того ж вони занесені в Червону книгу. Тому заходи боротьби з тваринами у Євросоюзі зводяться до того, щоб прогнати тварин, але при цьому зберегти їм життя.

Ультразвукові відлякувачі

Для того, щоб позбутися кротів на дачі, не вбиваючи їх можна скористатися електронними відлякувачами. Це найбільш сучасний засіб, що поєднує в собі гуманізм і ефективність. З'явилися такі прилади відносно недавно, але вже встигли зарекомендувати себе з найкращої сторони.

Розроблені пристрої з урахуванням фізіологічних особливостей кротов. Оскільки найбільш розвиненими почуттями у звірків є слух, нюх та чутливість до вібрацій, дія відлякувача полягає наступного. Прилад випромінює ультразвукові хвилі, які породжують вібрації в ґрунті.

Тваринам просто некомфортно перебувати в зоні дії пристрою, і вони йдуть. Причому, ультразвуковий відлякувач кротів дозволяє захистити не тільки город, але і погріб, оскільки коливання поширюються у всіх напрямках, в тому числі і вглиб землі.

До достоїнств пристрою можна віднести наступні якості:

робота в будь-яких погодних умовах;

автономне живлення від сонячних батарей;

відсутність необхідності заміни елементів живлення;

безпека для людей;

безшумна робота.

Народні методи боротьби з кротами

Боротися з кротами на садовій ділянці можна і народними методами.

При виявленні свіжої кротовіни необхідно якомога швидше відшукати стару купку і її розкопати. Після цього потрібно постаратися вигнати крота до викопаному виходу. Досить часто звірята вискакують назовні.

Розкопати кротовину і вкласти в ямку відкриту порожню пляшку шийкою вниз. Повітря з ходу, потрапляючи всередину, породить гул, лякаючий кротів, з-за чого вони йдуть.

Вилити в нірку відходи, що залишилися після приготування домашнього вина. Кроти не виносять цей запах.

Покласти в нору карбід кальцію, використовуваний при газовій зварці. Він вступить в хімічну реакцію з вологою, що міститься в ґрунті, в результаті виділяється ацетилен, і кроти покинуть ділянку.

Можна знайдені кротячі нори налити розчин корвалолу, з розрахунку 2 бульбашки на три літри.

Помістити в кротовіни ганчірочки, які попередньо були смочены в солярці, її запах дуже неприємний цим тваринам.

Існують і інші способи для боротьби з підземними звірками. Дієвість їх можна перевірити тільки на практиці. Багато дачники намагаються позбутися кротів на городі, саджаючи там певні рослини, які тварини не виносять. Такими вважаються імператорські рябчики і чорні боби.


Повернутися
21.08.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…