СПЕКА? ПОРЯТУНОК НЕДАЛЕКО!

«Ох, як це пережити?» — кажемо ми, витираючи рясний піт iз чола. Коли літо щедро і від душі «кочегарить» повітря до позначки «30 і вище», за такого температурного режиму важко не лише працювати, а й подеколи «просто дихати». Аби пережити цей період без шкоди для здоров’я, важливо нагадати собі кілька простих, але важливих правил.

У спеку дуже важливо правильно харчуватися. Лікарі-дієтологи радять у цей час віддавати перевагу рослинній їжі і молочним продуктам, натомість обмежувати кількість м’яса і тваринних жирів. Їсти краще помірно, особливо в середині дня, коли найбільша спека. Зранку в спекотні дні апетит зазвичай поганий, тож не варто і змушувати себе до трапези. А ось випити склянку рідини треба обов’язково, наголошують дієтологи.

Тамувати спрагу краще зеленим чаєм, мінеральною водою без газу, а також соками, розвівши їх прохолодною кип’яченою водою. Добре освіжає квас, вода з медом і лимоном. Дуже корисні в спекотні дні кисломолочні продукти — кефір, йогурт, закваска. У цей час краще не дотримуватися жорстких дієт, наголошують лікарі. Якщо маєте намір схуднути, краще просто поміняти склад їжі, віддавши перевагу низькокалорійним стравам. Раз чи двічі на тиждень влаштовуйте розвантажувальні дні — фруктово-ягідні, овочеві, сирково-кефірні.

Гінекологи застерігають від синтетичної білизни: у спеку вона може завдати прикрощів жінкам, зокрема призвести до загострення хронічних запальних процесів, молочниці. Від занять спортом на вулиці в цей час краще відмовитись — фізичні навантаження можуть призвести до обезводнення організму.

Літня спека посилює навантаження на організм. Висока температура повітря викликає посилене потовиділення, серцебиття. Дихання частішає, а організм втрачає воду, вітаміни і мінеральні солі. Зокрема, солі магнію і натрію, які важливі для роботи серцевого м’яза. Тож найбільш небезпечна спека для людей із серцево-судинними захворюваннями. У спекотні дні гірше почуваються гіпертоніки, у хворих з ішемією серця частіше трапляються напади стенокардії. На слабкість нарікають і хворі на вегето-судинну дистонію, гіпотонію. Тож улітку таким пацієнтам лікарі, зокрема, радять уникати будь-яких фізичних навантажень, намагатися не їздити в переповненому громадському транспорті, контролювати артеріальний тиск і не захоплюватися солоною їжею, особливо якщо хворієте на гіпертонію.

Людям із проблемними судинами слід бути також обережними в холодних водоймах. Якщо різниця між температурою води і повітря перевищує 10 градусів, купання може спровокувати напад стенокардії. Не входьте у воду дуже швидко, особливо якщо перед цим розімліли на сонці. Перед купанням злегка розімніть тіло і виконайте кілька нескладних вправ. А з води виходьте ще до того, як почнете ловити дрижаки.


Повернутися
30.07.2016
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...