СПЕКА? ПОРЯТУНОК НЕДАЛЕКО!

«Ох, як це пережити?» — кажемо ми, витираючи рясний піт iз чола. Коли літо щедро і від душі «кочегарить» повітря до позначки «30 і вище», за такого температурного режиму важко не лише працювати, а й подеколи «просто дихати». Аби пережити цей період без шкоди для здоров’я, важливо нагадати собі кілька простих, але важливих правил.

У спеку дуже важливо правильно харчуватися. Лікарі-дієтологи радять у цей час віддавати перевагу рослинній їжі і молочним продуктам, натомість обмежувати кількість м’яса і тваринних жирів. Їсти краще помірно, особливо в середині дня, коли найбільша спека. Зранку в спекотні дні апетит зазвичай поганий, тож не варто і змушувати себе до трапези. А ось випити склянку рідини треба обов’язково, наголошують дієтологи.

Тамувати спрагу краще зеленим чаєм, мінеральною водою без газу, а також соками, розвівши їх прохолодною кип’яченою водою. Добре освіжає квас, вода з медом і лимоном. Дуже корисні в спекотні дні кисломолочні продукти — кефір, йогурт, закваска. У цей час краще не дотримуватися жорстких дієт, наголошують лікарі. Якщо маєте намір схуднути, краще просто поміняти склад їжі, віддавши перевагу низькокалорійним стравам. Раз чи двічі на тиждень влаштовуйте розвантажувальні дні — фруктово-ягідні, овочеві, сирково-кефірні.

Гінекологи застерігають від синтетичної білизни: у спеку вона може завдати прикрощів жінкам, зокрема призвести до загострення хронічних запальних процесів, молочниці. Від занять спортом на вулиці в цей час краще відмовитись — фізичні навантаження можуть призвести до обезводнення організму.

Літня спека посилює навантаження на організм. Висока температура повітря викликає посилене потовиділення, серцебиття. Дихання частішає, а організм втрачає воду, вітаміни і мінеральні солі. Зокрема, солі магнію і натрію, які важливі для роботи серцевого м’яза. Тож найбільш небезпечна спека для людей із серцево-судинними захворюваннями. У спекотні дні гірше почуваються гіпертоніки, у хворих з ішемією серця частіше трапляються напади стенокардії. На слабкість нарікають і хворі на вегето-судинну дистонію, гіпотонію. Тож улітку таким пацієнтам лікарі, зокрема, радять уникати будь-яких фізичних навантажень, намагатися не їздити в переповненому громадському транспорті, контролювати артеріальний тиск і не захоплюватися солоною їжею, особливо якщо хворієте на гіпертонію.

Людям із проблемними судинами слід бути також обережними в холодних водоймах. Якщо різниця між температурою води і повітря перевищує 10 градусів, купання може спровокувати напад стенокардії. Не входьте у воду дуже швидко, особливо якщо перед цим розімліли на сонці. Перед купанням злегка розімніть тіло і виконайте кілька нескладних вправ. А з води виходьте ще до того, як почнете ловити дрижаки.


Повернутися
30.07.2016
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Незалежність нашої країни складається із нас, наших життів, наших вчинків і наших рішень. Незалежність це не дань і навіть не день. Не парад і не пишне свято.  Її можна порівняти хіба з повітрям – по справжньому незалежність можна відчути тільки тоді, коли її бракує, коли вони зникає або її у вас відбирають. Українці знають ціну незалежності.  Останні чотири роки ми засвоювали цей урок.

    Справжня незалежність не починається з "усього", вона починається з "нуля". Сьогодні. Через бруд, кров, піт, мозолі, могили... Зрештою, останні чотири роки – це лише верхівка «айсберга», з яким ми зіткнулися. Насправді ми двадцять сьомий рік перебудовуємо на нормальний будинок «казарму», споруджену радянськими архітекторами-деміургами. Вони, незалежно від задуму, вміли будувати тільки казарми…  Хмара пилу від нашого «будівництва» осідала довгі роки, заступаючи нам зір, і аж тепер простір довкола потрохи розвиднюється.  Стало видно людей, які відстоюють, впроваджують нове, підтримують, формують, будують, ризикують, не мовчать, не падають духом і не дають іншим, групуються, тягнуть гуртом, вірять… Разом ми збудували власну державу. Тепер треба поліпшувати її якість.