КОМУ СОНЦЕ ДРУГ, А КОМУ-ВОРОГ…
Сапають селяни городину. Один при цьому сонцем лікується, а інший – накопичує хвороби…
Для початку розберемося, за рахунок чого сонце оздоровлює?
– Помічали, який приплив енергії відчувається в перші ж секунди після виходу на залиту сонцем місцину? Це тому, що миттєво запускається в роботу понад 40% нервових імпульсів! Жодна суперлампа не замінить такої дії! – каже Тетяна Майкова, невропатолог, керівник медмережі «Головний біль», член Європейської федерації головного болю. – Перша заслуга натурального сонячного світла полягає в тому, що воно налагоджує роботу головного мозку. А якщо взяти до уваги, що головний мозок керує процесами в ендокринній, імунній і гормональній системах, то виходить, що через нього сонце нормалізує стан усього організму – від настрою до якості перетравлювання їжі.
Сонячне світло оздоровлює за рахунок трьох випромінювань: видимого й двох невидимих – ультрафіолетового та інфрачервоного. Щоправда, для того, щоб сонячна енергія приносила виключно користь, треба ретельно дозувати її вплив, інакше не оминути проблем – опіків, сонячного удару або ж загострення хвороб аж до виникнення онкології.
Бідна шкіра!
Надлишок ультрафіолету може спричинити сонячну алергію. Її ознаки – шкірний висип, червонуваті плями, підвищення температури. Особливо стережіться сонця, якщо ви приймаєте антибіотики, звіробій (скажімо, у складі заспокійливих препаратів), оральні контрацептиви, а також полюбляєте випити чарку горілки або кухоль пива під палючим сонцем.
– На відкритому сонці можна перебувати до 11.00 та після 16.00. Інакше ви ризикуєте отримати передозування ультрафіолету і накопичити багато вільних радикалів, які викликають патологічні процеси в клітинах, – пояснює Оксана Терпеливець, дерматолог-косметолог, головний лікар Центру лазерної естетики TOP LASER. – Щоб вивести з організму вільні радикали, вживайте не менш як 500 г овочів і фруктів на день, випивайте по 2-3 склянки мінеральної води, а також додавайте в їжу по 1 ст. л. олії з льону, пшениці, кунжуту або гарбуза (наприклад, у салат або борщ).
На сонці збільшується потовиділення і робота сальних залоз. Через це забиваються пори, з’являються вугрові висипи, що призводить до передчасного старіння. Тож не полінуйтеся частіше вмиватися з милом, а після вмивання – обполіскуйте обличчя відваром із ромашки або календули. Відвари можна заморозити і протирати обличчя кубиками льоду – це звузить пори, у них потраплятиме менше пилу. Якщо змоги часто вмиватися з милом немає, то хоча б протирайте обличчя вологими серветками. Важливо, щоб вони були без спирту, адже спирт сушить.
Щоб запобігти виникненню дрібних зморщок, щовечора слід наносити на обличчя маску з будь-яких подрібнених фруктів чи ягід – фруктові кислоти зволожують, відбілюють і насичують шкіру корисними речовинами.
Тепловий удар
Він не настає раптово, а виникає внаслідок перегрівання, тобто тривалого перебування на сонці. Тому як тільки відчуєте млявість, головний біль (навіть незначний), загальмованість, зайдіть у затінок, облийтеся холодною водою або хоча б умийтеся, випийте склянку води, з’їжте якийсь фрукт і прийміть горизонтальне положення.
При тепловому ударі, крім описаних вище симптомів, з’являться лихоманка, непритомність, підвищення температури тіла (іноді – до 41 градуса). У більш важких випадках додасться прискорене дихання (до 30-36 вдихів за 1 хвилину) і серцебиття (понад 110 ударів за 60 секунду), а також нудота і блювання.
Покладіть потерпілого у затінку, обов’язково на відкритому повітрі, максимально роздягніть його, покладіть на обличчя тканину, змочену в холодній воді, на голову – якщо є змога, лід. Якщо людина знепритомніла, піднесіть до носа ватку, змочену нашатирем. Дайте випити холодної води або, якщо є можливість, рідину, яка відновить кислотно-лужний баланс в організмі. Її готують, використовуючи такі аптечні препарати, як регідрон або нормогідрон, стабізол, сорбілакт, волекам. За температури вище 38,5 градуса дайте випити жарознижувальний засіб (парацетамол, ібупрофен). Якщо людині не стає краще – викликайте лікаря.
Сонячний опік
Обкладіть почервонілі ділянки шкіри на 5-10 хвилин льодом, загорнутим у тканину, або хоча б облийте їх кілька разів холодною водою. Тоді нанесіть крем проти опіків: пантенол, депантенол, бепантен, хепідерм, пантексол. Якщо під рукою лише кефір або сметана – змастіть для початку ними: ці кисломолочні продукти містять протеїни, які хоч і не так ефективно, але теж відновлюють шкіру. Змащуйте пошкоджені ділянки кожні 1-2 години. Якщо несила терпіти біль, випийте будь-який знеболювальний засіб: імет, нурофен, ібупрофен, ібупром.
Справа – у шляпі
– Непокрита голова – не тільки шлях до теплового удару, а й до негарного волосся: сухого та посіченого, – попереджає дерматолог і пропонує ефективний рецепт для відновлення кучерів. – Змащуйте волосся олією льону або робіть маску з такою сумішшю: 2-3 ст. л. касторової олії, 1 ст. л. меду, 1 жовток. Наносити маску необхідно на вологе чисте волосся 2-3 рази на тиждень на 25-30 хвилин, зверху надіти поліетиленову шапочку й утеплити рушником. Змивати теплою водою. Бажано завершити процедуру обполіскуванням сироваткою: це живить волосся вітамінами групи В і додає йому блиску.
← Повернутися