ТЕПЛА ВОДА – ЗАДАРМА! СОНЯЧНИЙ КОЛЕКТОР «КУЛІБІНА» З ПІДГОРОДНЬОГО НАГРІВАЄ ЗА СЕЗОН ДО 300 ТОНН ВОДИ

Кожен, напевне, пам’ятає милі сцени дитинства, коли влітку на сільське подвір’я виносили оцинковану балію й наливали в неї води. Вода дуже швидко нагрівалася на сонці. А потім її використовували для прання, а ще дозволяли дітям купатися. Ото вже була справжня радість!

– Сонячна енергія в нашій державі поки що не оподатковується, – із усмішкою зауважує Ігор Хомко, підприємець з Підгороднього Тернопільського району. – Безвідповідально не скористатися цим і не зменшити таким чином витрати газу, дров та електроенергії для підігріву води. Я, наприклад, за рахунок сонця для свого торговельно-ресторанного комплексу нагріваю за літо близько 180 тонн води до температури 50-60 градусів. Це тільки за літо. А з травня до вересня-жовтня кількість нагрітої сонячним колектором води може досягти 300 літрів.

Сонячний колектор Ігоря Хомка, пише ridneselo.com – це профільна квадратна труба розміром 60х40х2, з’єднана з батарею профільною квадратною трубою 100х100. Таких батарей він зробив чотири, з’єднавши їх в одну, і розмістив під дахом гаража. Під батарею чоловік прилаштував екран і все пофарбував у чорний колір. Гараж (а це може бути й інше господарське приміщення) він будував таким чином, щоб приміщення було умовно герметичним, тобто з нього не виходило тепло. Замість покрівельного матеріалу (бляха, шифер) використав склопакети. Під таким дахом у сонячний день температура сягає 70-80 градусів.

– Система під’єднана до водогону. Певна кількість води набирається в колектор, гріється. А через півгодини таймер вмикає електронасос, і хвилин 10 вода перекачується в баки-накопичувачі. Із них вода йде по колу на догрівання і далі вже до житлового приміщення, – розповідає пан Ігор.

У кінці теплого сезоні – у жовтні – господар відкручує верхні й нижні дводюймові заглушки й протягом двох годин висушує батарею зсередини, щоб вона не заіржавіла впродовж зими.

На цю систему, включаючи два баки-накопичувачі гарячої води ємністю одна тонна кожен, підприємець витратив по сьогоднішньому курсу близько тисячі доларів США. Цього літа планує працювати над сонячними колекторами для індивідуальних будинків. Дехто зауважить, що подібні сонячні колектори вже є в продажу. Тож бери, купуй і встановлюй! Але вони дуже дорогі. А подібний колектор у зменшеному вигляді, використовуючи одну батарею, може зробити кожен чоловік, у якого, як у нас на Галичині кажуть, не дві ліві руки. Гадаю, що 200 літрів і більше дармової, нагрітої до 60 градусів води на добу вистачить для середнього господарського будинку.


Повернутися
18.06.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…