«КОЛОРАДИ» НЕ ПРОЙДУТЬ

Як позбутися колорадського жука

Сьогодні дачники та мешканці приватного сектору вже пробують перші картоплинки з нового врожаю. А бувалі городники збирають повноцінні врожаї картоплі ранніх сортів. Але розслаблятися рано, зараз найсприятливіший час для розквіту всіх картопляних шкідників і хвороб. Якщо вчасно не вжити заходів, можна втратити урожай.

Найбільш злісним шкідником картоплі був і, на жаль, залишається колорадський жук. Для України це карантинний шкідник, тому природних ворогів, на превеликий жаль, у нього немає. Саме страшне в колорадському жуку — життєстійкість, ненажерливість і плодючість.

Зимує він в грунті, закопуючись на глибину до 60 см, — там йому ніякі морози не страшні. Навесні, коли грунт в місцях зимівлі прогріється до +15 градусів, жуки виповзають і самки починають активно відкладати яйця на нижні сторони листя картоплі. Окремі найбільш плодовиті «дами» примудряються відкласти понад дві тисячі (!) яєць. З кожного яйця вилуплюється личинка, і близько місяця вона жирує на картоплинні, залишаючи лише жилки. У підсумку кущ картоплі, позбавлений листя, втрачає здатність до фотосинтезу. Втрата половини листя призведе до зниження врожаю в 2-3 рази, а після поїдання всього листя урожай скорочується в 10 разів! Якщо ви виявите такий об’їдений кущ — відразу викопуйте, картопляний кущ що залишився, більше рости не зможе, а дозрілі бульби згниють.

Цього року нам пощастило з колорадським жуком, вірніше — з його відсутністю. Ранні морози минулої осені при відсутності сніжного покриву «загнали» жука глибоко в землю. А навесні погода була не спекотна, та й літо прохолодне. У підсумку грунт прогрівався повільно, і шкідник виповз на волю досить пізно. Тому в цьому сезоні жук розмножиться не в 3-4 поколіннях, як у спекотні роки, а, будемо сподіватися, в 1-2.

Найефективніший спосіб боротьби з колорадським жуком — обприскування дозволеними отрутохімікатами з періодичністю в два тижні. Але за 20 днів до викопування бульб всі обробки треба припинити. Однак такі методи вітають далеко не всі городники. Тому нагадуємо вам старий перевірений спосіб. На картопляному полі залиште нарізану картоплю та очистки, просочивши їх заздалегідь отрутою. Велика частина жуків попадеться на цю обманку. Зберіть картопля з жуками і спаліть.

Однак найбільш ефективним і абсолютно екологічно безпечним залишається найпростіший спосіб, доступний кожному, — збір жуків вручну. Якщо угіддя у вас невеликі, то потратьте в день 5-10 хвилин, щоб змахнути жуків у відро, а потім відправити їх знову ж таки в багаття. І все. А для тих хто тримає птицю на домашньому обійсті – колорадські жуки – джерело безкоштовного білка. Для прикладу, цесарки та перепілки з радістю поїдають личинок колорадських жуків.


Повернутися
16.06.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…