ОРГАНІЧНЕ ДОБРИВО… З-ПІД КУРКИ!

По вмісту поживних речовин — пташиний послід перевершує коров’ячий гній, а по швидкості та ефективності дії не поступається мінеральним добривам. Двадцять кілограмів повноцінного курячого посліду можуть замінити машину гною. Застосовують послід при основному внесенні добрив у грунт (восени і навесні), а також в підгодівлі рослин протягом їх вегетації.

Азот в посліді знаходиться у вигляді сечової кислоти, яка швидко розкладається з утворенням аміаку і щавлевої кислоти. Фосфор посліду на 54% органічний і на 46 % мінеральний, легкорозчинний. Завдяки високому вмісту доступного рослинам фосфору послід є хорошим компонентом різних удобрювальних сумішей.

Для поліпшення поживних властивостей і збереження азоту послід змішують (компостують) з торфом (25-30% за об’ємом або масою), тирсою (30 %), городньої землею (15-20%). При вмісті в чистому посліді азоту 1,6 %, калію 0,5 % і фосфору 1,6 % його компост з торфом у відношенні 1:1 міститиме азоту 1 %, калію 0,3 %, фосфору 0,8 %; співвідношення 1:2 містить азоту 1,2 %, калію 0,4 %, фосфору 1 %.

Компостування посліду необхідно ще й для того, щоб зберегти досить тривалий час найбільшу частину поживних речовин що містяться в них і самої маси. При зберіганні курячого посліду в чистому вигляді його втрати можуть становити: по органічній речовині — до 30 %, по азоту — до 36%, фосфору — 12 %, калію -10 %. Зберегти азот в посліді до трьох місяців дозволяє добавка 5 % суперфосфату, а до півроку — добавка 5 % фосфогіпсу. Низинний або верховий торф значно знижує втрати органіки і всіх елементів мінеральної їжі компостованих приплодів. Один з кращих способів використання курячого посліду — приготування деревно-пометних компостів. Кору і тирсу змішують навпіл з послідом в однорідну масу. Через 3-6 місяців «горіння» (компостування) виходить прекрасна маса. При більш тривалих строках компостування вже виходить практично чистий перегній. Такий компост може служити і чистим грунтом, і добавкою, і розпушувачем грунту. Деревні відходи додають свої поживні елементи, в тому числі багато мікроелементів.

Компост з гусячого посліду містить корисні мікроорганізми і черв’яків, не дає опіків листя і коренів при контактах з рослинами. Його застосовують при посадках і посівах, не перемішуючи з землею. При підгодівлі овочів гусячий послід розбавляють водою в 10 разів.

Качиний послід з тирсою придатний для теплиць в кількості 20 кг/м2 (під огірки). Позитивно діє він на урожай тепличних культур в суміші з верховим торфом.

Курячий послід в сухому вигляді вносять в тепличний грунт в дозах 80-150 г / м ². Рівномірність розподілу і закладення — основна умова запобігання небезпечних опіків високої концентрації добрив.

Для кожного городу, грунту і культури можна пробним шляхом точно визначити ступінь розведення посліду при підгодівлі. У рекомендаціях на цей рахунок цифри коливаються від 10 до 15. Вологий послід заливають водою безпосередньо перед вживанням, а сухий — завчасно. Тривале зберігання і бродіння розчину небажано через втрати азоту при виділенні аміаку.

Існують рекомендації щодо застосування більш сухого і добре сипучого посліду (підстилкового) і більш вологого. У заправку грунту під картоплю першого вносять по 1,5 кг / м ², під овочі — 2 кг / м ²; другий — відповідно по 0,5 і 1 кг / м ².

 Найбільш обережно слід поводитися з послідом від курчат. Він більш концентрований по азоту — до 3 %.

Сприятлива дія посліду на овочеві культури посилюється додатковим внесенням калійних і фосфорних добрив, а також золи. Але останню небажано перемішувати з послідом, а краще вносити в різні терміни.

У картоплі і овочах пташиний послід підвищує вміст білків і мінеральних елементів. Але надлишок добрив викликає накопичення нітратів і солей важких металів.

Дослідниками знайдено навіть різницю у дії посліду курей і півнів. Витяжка першого посліду краще діє при підгодівлі коренеплодів, друга — при підгодівлі зеленних культур і огірків.


Повернутися
05.06.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Люди діляться на багатих і бідних. При цьому і багатство, і бідність є випробуванням. Проте бідність — більш легкий, зручний хрест,  у той час як багатство — більш важкий. Науковці говорять навіть про гедонізм бідних — їм властиве переживання катарсису від своєї безумовної порядності порівняно із "вкраденими статками олігархів". При цьому цікаво, що "багаті", тобто всі ті, хто не сприймає себе «бідним», узагалі не оперують таким примітивним розшаруванням "багатий - бідний", тож дискурс протистояння «бідні-багаті» створюється самими бідними. Ознака, за якою «бідні» відносять тих чи інших людей до цих двох класів, є також примітивна - це самовизначення особистості: якщо людина радо себе зараховує до бідних, то це "наш!", і саме в цей момент запускається полум'яна риторика "ми бідні - а вони багаті, та вони нам, бідним...".  Питання влади над своїм життям для бідного не стоїть - бо "владою користуються багаті, аби поневолювати бідних і робити їх ще біднішими".

На думку психологів, в людини грошей стільки, скільки вона дозволяє собі. Я б сформулював це так:  справжні багатство чи бідність не у гаманці, а в голові… Так звана бідність – це насправді невміння користуватися своїм багатством. Ми відкладаємо кошти «на чорний день», нові речі – «на потім». В результаті отримуємо життя з чорних днів, і це «потім» ніколи не настає. Відкрию вам таємницю: «потім» не існує. Є тільки зараз. А в ньому є люди, які як кремінь, або як губка, або ж як мед. Щоб отримати щось від людини-кременя, треба щосили  її стукати. Щоб отримати щось у людини-губки —  треба довго її тиснути. А людина-мед розливається для усіх сама…