ХАЙ БУДЕ ГРЕЧКА !

Про те, що брак гемоглобіну викликає анемію, відомо, напевне, багатьом. Але не всі знають, що спричиняє таку прикрість недостатня кількість заліза в організмі. Цей мікроелемент бере активну участь у багатьох хімічних процесах, зокрема в кровотворенні, уповільнення якого якраз і пояснюється залізодефіцитом.

Однак тільки цим роль заліза не вичерпується. Цей мікроелемент, як стверджують лікарі, контролює роботу щитоподібної залози, забезпечує міцний імунітет організму. Тож його дисбаланс в організмі може негативно позначитися на здоров’ї.

Головним джерелом заліза є риба і морепродукти, крупи (рисова, ячна, гречана), бобові (соя, квасоля, горох), а також курячі субпродукти, фрукти, горіхи, чорний шоколад. Із фруктів особливо корисні яблука, груші, гранат. Добре зберігається залізо і в сухофруктах.

Для кращого засвоєння заліза лікарі радять поєднувати продукти тваринного і рослинного походження. Скажімо, додавайте до кисломолочного сиру (м’якого) фрукти, а страви з риби чи курятини доповнюйте овочевими рагу.

Насправді заліза вдосталь у продуктах, які людина споживає щоденно, кажуть дієтологи. Але оскільки багато хто харчується нераціонально або вдається до суворих дієт, то й виникає анемія, яка неприємно позначається на здоров’ї.

Що може свідчити про анемію? Лікарі кажуть, що занепокоїтися слід, якщо у вас суха і бліда шкіра обличчя, маєте ламкі нігті та волосся, вам докучає підвищена втомлюваність, з’явилася рання сивина і запаморочення. У будь-якому разі необхідно порадитися з лікарем, який після ретельної діагностики стану організму підбере відповідне лікування.

Дефіцит заліза в організмі особливо небезпечний для вагітних жінок. Залізо, відповідаючи за процес кровотворення, приносить дитині необхідний кисень. Недокрів’я може стати причиною невиношування вагітності або згубно позначитися на здоров’ї малюка.

Для того аби уникнути дефіциту заліза, часом досить скорегувати свій раціон. Якщо міняти його не хочеться, а поповнити кількість заліза в організмі необхідно, можна з’їдати перед сніданком одну столову ложку гречаної крупи. Вона забезпечить добову норму заліза, кажуть дієтологи.

Відтак необхідно перемолоти у кавомолці сухі зерна гречаної крупи і з’їдати по одній столовій ложці до сніданку натщесерце. Профілактичний курс становить два тижні.

Надлишок заліза в організмі трапляється значно рідше і, зазвичай, є результатом неправильно підібраних препаратів під час лікування анемії. Це загрожує не тільки отруєнням, яке супроводжується блювотою і діареєю, а й також виникненням злоякісних пухлин. Тому так важливо, щоб рівень заліза в організмі завжди залишався в нормі.


Повернутися
29.04.2016
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...