Субсидії по-новому: що треба знати, аби не програвати

Вже в травні українці отримають комунальні платіжки з новими підвищеними тарифами. У зв’язку з цим особливої актуальності набувають питання, пов’язані з отриманням житлової субсидії – кому призначена, як правильно розрахувати, куди звернутися за отриманням, які документи надати, і ряд інших.

Слід зазначити, що тепер отримати комунальну знижку стане простіше – з 1 травня в Україні починають діяти нові правила її оформлення.

Видання «Обозреватель» досконально проаналізувало всі питання нарахування та оформлення житлових субсидій.

 

 

Кому призначається


На субсидію може претендувати будь-яка сім’я (або будь-яка людина), якщо протягом року ніхто з членів сім’ї не робив одноразової купівлі на суму, що перевищує 50 розмірів прожиткового мінімуму (58000 грн). При цьому, під такою купівлею розуміється як річ, куплена в кредит або розстрочку, так і оплата послуг на таку суму. Крім того, це може бути одноразовий внесок за квартиру у споруджуваному будинку.

Відзначимо, що всі інші обмеження для оформлення субсидії, що діють до 1 травня 2015 року, скасовані. Тепер на неї можуть розраховувати також і сім’ї, в яких хтось володіє кількома житловими приміщеннями або декількома автомобілями, або в них є працездатні люди, які не працюють.

Крім цього, на субсидію можуть претендувати і ті, хто орендує житло (раніше це було неможливо). У цьому випадку необхідно мати договір оренди житла і відкритий орендарем рахунок на оплату комунальних послуг (для цього треба отримати згоду господаря квартири). Виняток з цього обмеження – це купівля ліків або оплата медичних послуг на 58000 грн і вище.

Отримають субсидію ті сім’ї (або одинокі мешканці), у яких сукупна сума щомісячних витрат на комуналку перевищує встановлений державою відсоток від щомісячного доходу. Такий відсоток іменується державою як обов’язковий платіж за послуги ЖКГ.


Як розрахувати обов’язковий платіж


Обов’язковий розмір платежу розраховується в кожному випадку індивідуально і залежить тільки від доходів сім’ї. При цьому в даному випадку враховуються реальні доходи, а не нараховані. Тобто ті, які людина отримує “на руки”, з вирахуванням всіх податків і зборів.

Алгоритм розрахунку такого обов’язкового платежу наступний:

1) визначається середньомісячний дохід – розмір доходу сім’ї за попередні 6 місяців ділиться на 6

2) визначається дохід на одну людину – середньомісячний дохід ділиться на кількість членів сім’ї

3) визначається співвідношення доходу сім’ї до розміру прожиткового мінімуму (1176 грн) – дохід на одну людину ділиться на 1176 грн

4) отриманий вище результат ділиться на 2 і множиться на 15% (базова норма плати за ЖКП). Отриманий таким чином результат становить відсоток обов’язкової плати за ЖКП

5) визначається розмір обов’язкового платежу сім’ї – відсоток обов’язкової плати за ЖКП множиться на середньомісячний сукупний дохід сім’ї.

Для тих, хто лінується вирахувати платіж самостійно, в Мінсоцполітики склали його розрахунок, починаючи від доходу на 1 людину в 500 грн і закінчуючи сумою в 5000 грн.

Слід пам’ятати, що держава повністю покриє субсидією тільки економні сім’ї, в яких не перевищуються соціальні норми споживання послуг ЖКГ. Все, що перевищує ці норми, оплачується людиною самостійно. На ці витрати субсидія нарахована не буде.


Як оформити субсидію


Для призначення субсидії громадянин повинен подати місцевому (районному) управлінню праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (у народі – “соцзабез”) тільки два документи. Це заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за її призначенням.

Влада обіцяє, що до 15 квітня і в жовтні ці документи прийдуть всім користувачам комунальних послуг разом з платіжкою та інструкцією щодо їх заповнення.Бланки заяви та декларації доступні також на сайті Мінсоцполітики. Їх можна самостійно роздрукувати, заповнити і віднести особисто в соцзабез або відіслати поштою.

У сільській місцевості прийом документів для нарахування субсидії здійснюють уповноважені особи, визначені виконавчими органами сільських і селищних рад. У сільраді повинні сказати, хто це.

Соцзабез не має права вимагати від фізособи якісь інші документи або довідки, крім зазначених заяви та декларації. Соцпрацівники самостійно повинні давати запити в усі комунальні служби, ЖЕКи, а також до Державної фіскальної служби і Пенсійний фонд з метою перевірки даних, зазначених громадянами у декларації.

 
 

Повернутися
26.03.2015
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...