ЧОГО КОРОВА НЕЗДОРОВА?

Кожен власник, який тримає вдома корову, свиню чи козу, зобов’язаний щорічно перевіряти

Раніше за це відповідали державні ветлікарі. Тепер же відповідальність, так само як і за щеплення тварин, повністю покладена на їх власників. Однак хвороби, які останнім часом почали поширюватися Україною — африканська чума свиней (АЧС), сибірка, підозри на сальмонелу в яйцях — результат легковажності до заходів, які зобов’язана проводити держава. «Останнім часом ми звертаємо увагу тільки на речі, пов’язані з економікою, і не бачимо реального підґрунтя, основи, що формує цю економіку. У даному випадку це здоров’я тварин і міжнародний статус держави, — вважає Віталій Башинський, консультант FAO ООН, колишній заступник голови Держветфітослужби України. — У всьому світі на забезпечення та гарантію статусу витрачаються шалені гроші. Україна воює, але забуває, що її ворогом є й бацили, віруси, карантинні організми. Уряд має звернути увагу на реформу, на забезпечення людей, на те, що на територіальному рівні управління ветеринарної медицини повинні отримати не тільки повноваження, а й інструменти — прийняти закон про ветеринарну практику або повернути центральне державне фінансування лікарень і лабораторій, фінансування яких передане на рівень області й якi зараз фактично розсипаються».

Як повідомляє сайт agravery.com, потенційно господарствам сьогодні загрожують усі вірусні хвороби, котрі зустрічаються на території держави. Підприємства, які імпортують препарати або добавки, що містять похідні тваринного походження, не оброблені термічно (наприклад кров’яні клітини), не захищені ще й від низки захворювань свиней та великої рогатої худоби, які поки що не зустрічаються в Україні. Треба поновити моніторинг прикордонних територій на ящур, блутанг. Ці хвороби, на думку експертів, загрожують постійно і можуть стати кінцем реформи ветеринарної служби та статусу благополуччя України.

«Сибірка — не нова хвороба, вона перманентно спалахувала на території України сторіччями, — наголошує Віталій Башинський. — За радянських часів не було нормальної системи спалювання трупів тварин, заражених нею, — їх просто ховали в землю. А сибірка передається спороутворюючою бактерією, яка зберігає здатність до зараження, переживши сто років у землі, і може проявитися в будь-який момент на проблемній території. Заразитися можна через контакт із землею, водою через розмивання паводками старих скотомогильників. Контролем цих місць повинна займатися ветеринарна служба, яка має перелік місць захоронення за останні сто років. Загрозу несе не тільки збудник, а й м’ясо тварини, яка загинула від сибірки».

Утiм стрімкого поширення сибірки не буде, якщо вона не потрапить у водопровід чи харчові продукти на великих підприємствах. Але якщо тварина захворіла, отже, вона не була щеплена. А це вже проблема для ветеринарної служби, адже вакцинація від сибірки є обов’язковою по всій території України. Кожен власник, який тримає вдома продуктивну тварину — корову, свиню, козу тощо, зобов’язаний як виробник продуктів харчування робити щеплення своїм тваринам у відповідності до обов’язкових державних програм. Зокрема, він повинен щорічно перевіряти молочних тварин на туберкульоз, лейкоз та приховані форми маститу, якщо молоко реалізується на ринку. Також він повинен робити щеплення тваринi й внести відомості про це в паспорт.

 


Повернутися
01.04.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...