ЩОБ НЕ ЛИШЕ «ТЕПЛО», АЛЕ Й «ЗДОРОВО»….

Чи погіршується якість повітря в будинку після утеплення?

Сьогодні кожному українцю стало зрозумілим те, що утеплення та енергозберігаючі вікна це не «мода», а спосіб економити на платі за дорогу теплову енергію, яку треба забезпечувати в приміщенні для комфортного проживання. Інший тренд – турбота про довкілля: менше використаємо енергії – менше буде викидів парникових газів – зеленішим буде довкілля – здоровішими будемо ми.

Звичними вже стали заклики до заміни ламп розжарювання на світлодіодні світильники, слідкуємо за повідомленнями про те, як економити газ при готуванні їжі та як економити воду при чищенні зубів або при бритті. Та найбільша економія в побуті є там, де використовується найбільше енергії – це обігрівання приміщення (близько 60%). Економити можна за допомогою утеплення, та не завжди ця економія є безпечною для здоров’я мешканців, повідомляє otava.ua.

При перевірці стану помешкання після теплової модернізації зовнішніх стін інколи виявляється суттєве погіршення якості повітря в приміщенні. Перевірка наявності формальдегіду, стиролу, бензолу та іншої хімії показує небезпечні для мешканців результати. Однією стороною питання є неякісні матеріали-утеплювачі, а другою - відсутність належної вентиляції.

Неякісні термо-ізоляційні матеріали можуть спричинити отруєння, погане самопочуття або привести до проблем з серцем чи започаткувати ракові хвороби. Щоб переконатися в безпечності житла після утеплення бажано б провести екологічну експертизу.

Давніший приклад з Краматорська, де після утеплення будинку піноізолом, жінка потрапила до лікарні з діагнозом «отруєння формальдегідом». Вже через два дні після завершення робіт з утеплення почалось печіння в горлі, відчула гіркоту в роті, появились болі в голові та болі в області серця. Проведені після цього заміри концентрації шкідливої речовини показали перевищення максимально дозволеного рівня в 16 разів - джерелом формальдегіду був утеплюючий матеріал, який довелось зняти. Повторне визначення формальдегіду показало перевищення за цим показником у 2-3 рази - це залишкова концентрація, позбутися якої в будинку можна лише після тривалого провітрювання.

Купуючи неперевірені «дешеві» або «супер-акційні» утеплюючі матеріали, можна наразитися на вихід з них мікроскопічних волокон, летких органічних сполук, важких металів.

До абсолютно безпечних ізоляційних матеріалів для здоров’я відносять: цементний розчин, цеглу із цементу, панелі із цементу, бетонні блоки, бетон для заливки, корок, очерет, тирсу, рулони із пір’я качки (70%), вовни вівці (10%) та жгуту (20%).

Загрозу здоров’ю робітників при виконанні робіт, а потім і мешканцям, можуть нести такі матеріали: поліуретанові панелі, поліуретановий поролон, пінопласт EPS. Забороненим є азбест.

На слуху багато інформації про забруднення заводського повітря, забруднення повітря в містах від автомобілів. Але не краща ситуація, а інколи й гірша, в наших помешканнях. З будівельних матеріалів (фурнітури, косметики, побутової хімії) можуть виділятися шкідливі речовини, що негативно впливають за здоров’я людини. Це підтверджують результати досліджень. Тож, іноді покращення ізоляції стін та встановлення склопакетних вікон (спосіб економії тепла і економії коштів за енергію) призводить до значної ізольованості повітря приміщення від зовнішнього середовища – припиняється обмін повітря між зовнішнім та внутрішнім середовищем. Без достатнього рівня вентиляції значно підвищуються концентрації забруднюючих речовин у приміщенні, а отже знижується якість повітря в приміщенні.

 Після непрофесійної реалізації енергозберігаючих змін в квартирі чи будинку може з’явитися пліснява в кімнатах. Після заміни старих дерев’яних вікон на сучасні, енергозберігаючі герметичні - зникає природна циркуляція повітря, що мала місце до цього. А на самих вікнах, та довкола них з’являється конденсат. Іншим місцем конденсату стають містки холоду або неналежно утеплені частини стіни - на такій ділянці стіни через перепад температур буде утворюватися конденсат, а це в свою чергу може призвести до появи плісняви в квартирі.

Забезпечення правильної вентиляції після утеплення і заміни вікон можливе за допомогою примусової вентиляції і віконних щілинних провітрювачів. В кожному випадку слід довірятися спеціалістам для визначення способу встановлення ефективної «здорової» вентиляції.


Повернутися
01.04.2016
Категорія: Господар
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...