Щоб кожне «рох» у радість
Добрий газда знає, що найкраще купувати поросят навесні. Господарі кажуть, що найвигідніше відгодовувати весняних поросят – протягом літа їм можна досхочу давати зелену кропиву, гичку, відходи від овочів, ще й утримувати мало не просто неба. Багато пенсіонерів у період кризи тримають пацят навіть на дачі. Отож, як правильно вибрати здорове порося на ринку, ми поцікавилися у тернопільського лікаря-ветеринара Тараса Сеня.
– Вибрати здорове порося – завдання не з легких, – розповідає Тарас Михайлович. – Колись на Галичині була спеціальна людина на ринку, котра за окрему плату допомагала вибрати худобу, коней, поросят. Нині ж люди покладаються на власну інтуїцію. Однак є кілька певних ознак за якими важко помилитися у виборі. Ось кілька:
* Перш за все порося повинно бути чистим, з блідо-рожевою шкірою і короткою шерстю. Плями на шкірі сигналізують про грибок чи коросту, а надмірно бліда шкіра — про анемію. Ніколи не вибирайте найбільше порося із довгою, скуйовдженою шерстю – це старе порося, котре не хоче рости, і продавець спеціально кинув його до наймолодших, щоб збути. Часто продавці хитрують, і щоб порося мало товарний вигляд, поють його чаєм з льону. Тоді шкіра стає блискуча, втім, таке «чаювання» може в подальшому дуже негативно позначитися на здоров’ї «паця».
* Всі частини тіла свинки повинні бути рівномірно розвинуті, голова широка, рило коротке, хвостик закручений. Якщо великий, обвислий живіт, — порося хворе рахітом. Довгі ноги сигналізують про порушений обмін речовин.
*Погляньте,чи нема слизових виділень з носа, це вказує на те, що у поросяти скручені носові ходи.
* Порося повинне бути спокійним, не нервовим тоді воно добре їстиме і швидше набиратиме вагу. Про поганий характер свідчить довге рило. А перевірити вдачу поросяти можна просто витягнувши руку до пачки, де вони знаходяться. Спокійне порося підніме голову і буде з цікавістю роздивлятися. Прихопіть з собою корм і почастуйте його. Добре порося буде принюхуватися і роздивлятися. Нервове порося ж поводитиметься доволі неадекватно, стрибатиме на стінку ящика.
За словами Тараса Сеня, найкраще поросят купувати парою, тоді вони краще ростуть.
– В ідеалі я б радив купувати поросят на племінних господарствах, – каже лікар. – Хоча, звісно, найкращих вони завше залишають собі на виведення плем’я, втім і з «середнячків» вдасться виростити гарну свинку, адже в них дуже гарна генетика.
Тарас Сень переконаний, що головне у виборі поросяти – власна інтуїція.
– Порося вам повинно припасти до душі, – зауважує він. – Я спостерігаю серед людей таку тенденцію: заходять до хліва, кричать на тварин, обзивають лайливими словами і ще хочуть, щоб вони після того добре росли. Якою енергетикою заряджаєте їх, такий матимете і результат.
Чим годувати малих поросят?
– Перше і основне правило – не перегодовуйте, – застерігає лікар. – Пам’ятайте, що для поросяти нова оселя — величезний стрес і йому потрібен певний час, щоб звикнути. Забезпечте йому спокійне, тепле і сухе місце. Кілька днів годуйте порося легким вівсяним чи рисовим відваром. Ні в якому разі не давайте в перший день молока. Різка зміна їжі може призвести до загибелі поросяти. Дуже шкідливо годувати свинок перекислою сироваткою. Вона змінює кислотність шлунку, виникає кишкова паличка і розвивається набрякова хвороба.
Що зробити, щоб порося не захворіло?
– Обов’язково провести щеплення від набрякової хвороби через 5-7 днів після покупки, – радить Тарас Сень. – А через два тижні після цього від хвороби Тешена. Це вірусне захворювання свиней, яка характеризується розвитком негнійного енцифаломієліту і появою паралічу. Коли ж так сталося, що ви вирішили перший раз щепити порося, коли воно вже захворіло, то я б не радив цього робити, адже ви можете тим самим ще пришвидшити його загибель. Окрім щеплень, подбайте про мінеральне і вітамінне підгодовування.
← Повернутися