ЩОБ НОГИ НЕ У ХОЛОДІ, А ШЛУНОК — НЕ У ГОЛОДІ!

Чи можливо пережити зиму без рецидивів запальних захворювань?

 У 70% випадків запальні захворювання виникають або дають рецидив внаслідок переохолодження. Щоб злягти з ангіною, пієлонефритом чи радикулітом, достатньо постояти у мороз довго на зупинці або пробігтися по калюжах у відлигу.

Кінцівки починають замерзати першими. Це — найбільш віддалені від серця частини тіла. Кровотік у них не такий інтенсивний, обігрів відтак менший. У такий нехитрий спосіб організм економить ресурси — підтримує сталу температуру життєво важливих органів (серця, мозку, печінки, нирок, легень) за рахунок менш значущих кінцівок.

Найчастіше причиною застуд стають не обмерзлі руки, а промоклі ноги. Якщо взуття не є достатньо теплим, пропускає вологу чи тисне, якщо надаємо перевагу синтетичним шкарпеткам замість вовняних, хвороба обов’язково дасть про себе знати. Хто мерзне швидше за інших? Люди з ослабленим імунітетом, з недостатньою масою тіла (жир захищає від переохолодження), діти і люди похилого віку, хворі на діабет, а також жінки, які після свят поспішили сісти на дієту (калорійна їжа необхідна для вироблення енергії, яка зігріватиме організм).

Сира і вітряна погода несе більшу загрозу, ніж сильний мороз. Промокле тіло швидше охолоджується і швидше віддає цінне тепло. Крім того, починають циркулювати віруси, які при мінусових температурах не виживають.

Чи можливо пережити зиму без рецидивів запальних захворювань, “ВЗ” розпитував професора кафедри терапії Української військово-медичної академії, к.м.н., доцента Мар’яну Селюк (на фото).

— У жінки — хронічний цистит. Трішки змерзне — з’являються неприємні симптоми. Невже їй доведеться ціле життя так мучитися?

— Хронічні хвороби, як відомо, не лікуються. Але можна уникнути загострень, позбавивши себе дискомфорту та болю.

У випадку запальних недуг необхідно уникати переохолодження, передусім тепло одягатися. Якщо у вас є хронічне запалення органів сечостатевої сфери, короткі спідниці взимку — не для вас. Улітку недуга також може нагадати про себе, якщо скупаєтесь у морі у купальнику-бікіні і будете чекати, коли обсохне на тілі.

Лікування треба розпочинати при перших проявах. Кожен день зволікання подовжить перебування на лікарняному і збільшить вартість терапії.

— Може, таким людям варто загартовуватись? Кажуть, клин клином вибивають…

— Ви про стрибки в ополонку? На Водохреще багато людей пірнали у крижану воду, і я не маю сумніву, що багатьом із них це вилізе боком. І 19, і 25 січня вода однаково холодна. Якщо в організмі присутній мінімальний запальний процес, зляжете неодмінно!

— Але ж загартовування — одна зі складових здорового способу життя?

 

— Не заперечую. Тільки братися до цієї справи треба у теплу пору року, коли ризик зазнати переохолодження мінімальний, поступово привчати організм до впливу холоду.

— Загартувавшись, зміцнимо імунітет і забудемо про хвороби, які кожної зими вибивають нас з робочої колії?

— Влітку, крім холодних обливань, треба багато часу проводити на сонці (у безпечні години, до 11.00 та після 16.00), щоб у шкірі синтезувався вітамін D (кальциферол). Цей вітамін впливає на ділянку кісткового мозку, яка відповідає за вироблення імунних клітин — моноцитів, тобто фактично зміцнює імунітет.

Капуста і огірки — корисні, але не замінять м’яса та риби. А без достатньої кількості білків та жирів клітини імунної системи не утворяться.

Синтетичні вітаміни радила б приймати у разі крайньої потреби, бо вони повною мірою не засвоюються. Альтернатива пігулкам — перетерта смородина.

Хворим на хронічний пієлонефрит (запалення нирок) рекомендую пити журавлинний морс (за умови, що не маєте гастриту чи виразки).

— Як ставитеся до імуномодуляторів?

— Імунний захист складається із багатьох фрагментів. Щоб дізнатися, який необхідно лагодити, треба здати імунограму (спеціальний аналіз для визначення стану імунної системи). Не беріться самостійно шифрувати результати — довірте цю справу імунологу. Якщо буде потрібно, лікар призначить імуномоделюючий препарат. Самому собі підбирати імуномодулятори — безперспективне і навіть небезпечне заняття.

— Хто ризикує нажити хронічне запалення? Кому б радили бути особливо пильним до свого здоров’я?

— Вагітним, хворим на діабет та людям з ожирінням (які мають надлишкову вагу понад 40% від нормальної маси тіла).


Повернутися
29.01.2016
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...