НІ РИБИ, НІ М’ЯСА
Для нормального харчування українець мав би витрачати 1000 гривень на місяць на харчі. На одну особу!
Українці все більше економлять на продуктах харчування. За одинадцять місяців цього року в Україну імпортували на 28% менше риби, ніж за аналогічний період минулого року – 186,7 тис. тонн. Це трохи більше, ніж чотири кілограми на одну особу, тоді як норми споживання МОЗ — 20 кг риби на душу на рік.
Експерти Українського клубу агробізнесу вважають, пише “ВЗ», що основними причинами скорочення поставок стали девальвація гривні та низька купівельна спроможність населення. Порівняно з минулим роком найбільше зменшився обсяг імпорту риби мороженої (на 45,4 тис. тонн) та рибного філе (включаючи фарш). А це саме ті “бюджетні” види рибної продукції, яку найчастіше купують пересічні українці. Поставки цих видів риби скоротилися втричі – до майже 11 тис. тонн. Тобто менше, ніж 300 грамів на особу! При цьому обсяги ввезення живої та сушеної риби майже не змінились.
За даними УКАБ, українці скорочують і споживання м’яса — зараз на душу населення припадає трохи більше 56 кг м’яса та м’ясопродуктів, за норми 83 кг. При цьому майже половина м’яса, яке ми їмо,— курятина, бо найдешевша. На 42% не дотягуємо до норми споживання ягід, плодів та винограду – замість 90 кг з’їдаємо лише 52 кг, на 41% менше вживаємо молока та молокопродуктів (223 кг замість 380 кг). Фактично, вкладаємось у норму лише за дешевими продуктами — хліб, картопля, баштанні. І це не дивно. Експерти УКАБ порахували: якщо харчуватись так, як передбачено в наборі основної продовольчої продукції МОЗ, то на їжу довелось би витрачати 961-1093 гривні на місяць. А це — 90% від мінімальної зарплати. А для задоволення мінімальних потреб однієї людини на місяць (за цінами на початок вересня цього року) треба від 3200 до 4200 гривень. І це за умови, що у тебе є власне житло, тож не треба платити за оренду, і ти не маєш автомобіля. У суму не включені витрати на розваги, відпочинок, освіту та заощадження.
Традиційно у нас найбіднішими і найнезахищенішими вважаються пенсіонери. А порахуйте, скільки має заробляти молода сім’я, яка має дітей і не має власного житла? А на дитячому харчуванні не зекономиш — для нормального розвитку дитині потрібні і риба, і м’ясо, і фрукти.
← Повернутися